Kandidáti na Oscara hodovali v Hollywoodu. Jídlo bylo veganské, chválí Kaščejevová

Hollywoodské hvězdy jako Brad Pitt či Al Pacino, ale i málo známí filmoví tvůrci se v pondělí v Los Angeles účastnili slavnostního oběda kandidátů na filmové ceny Oscar. Byla mezi nimi i studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová, která byla na tuto prestižní americkou cenu nominována v kategorii krátký animovaný film se snímkem Dcera.

Na setkání s "velkým světem" filmu Darja Kaščejevová v rozhovoru s ČTK ocenila přátelskou atmosféru a přítomnost mnoha talentovaných a pracovitých lidí.

"Zastavil mě někdo ze štábu (americké filmové) akademie a říkal, že se na ten film dívali tak dvakrát a pořád u toho brečeli," řekl Kaščejevová. "Potěšilo mě, že lidé z toho velkého světa, v němž jsem nikdy neočekávala, že se ocitnu, viděli můj film, přemýšlí o něm, mluví o něm, je to nádhera," dodala třiatřicetiletá Kaščejevová s tím, že akce ji "nabila energií na pár let".

Kaščejevová ocenila i to, že oběd pro nominované na Oscary byl veganský, stejně jako má být občerstvení na večírku po vyhlášení těchto cen 9. února (SEČ 10. února). "To mě hodně potěšilo, jsem vegetariánka a líbí se mi, že takto udělali něco pro naši planetu," řekla autorka patnáctiminutového loutkového snímku narozená v Tádžikistánu.

Film Dcera, který vypráví beze slov o vztahu dcery a otce, získal už loni v září v konkurenci více než 1600 filmů z celého světa studentského Oscara a předtím si jeho tvůrci odvezli mimo jiné dvě ceny z největšího festivalu animovaných filmů na světě ve francouzském Annecy.

Na obědě pro oscarové kandidáty v Los Angeles Kaščejevová nesháněla kontakty pro nové projekty. "Ten dojem z Ameriky jsem měla už po studentském Oscaru, mají tam jiný přístup ke kinematografii. V Evropě se podporuje krátký film, experiment. Takže jsem neměla pocit, že bych se tam měla s někým seznamovat kvůli spolupráci," uvedla autorka filmu, který je zpracovaný kompletně ručně bez digitálních triků.

Kvůli dosažení dojmu větší živosti filmu zvolila Kaščejevová metodu ruční kamery používané v hraném filmu. Výroba filmu trvala asi rok a půl, autorka sama čtyři měsíce vyráběla kulisy a loutky a čtyři měsíce animovala. Technika, kterou zvolila, je časově náročná, za den vznikne třeba jen osm sekund filmu.

Z Los Angeles spěchala studentka FAMU s ruským občanstvím spolu s producentkou Zuzanou Roháčovou do amerického státu Utah na festival nezávislých filmů Sundance, kde se ve středu zúčastní vyhlášení vítěze v kategorii krátkometrážních filmů. V ní kromě snímku Dcera soutěží i další film studentů FAMU Michaely Mihályi a Dávida Štrumpfa nazaný SH_T HAPPENS.

Snímek Dcera se podle jeho autorky nyní promítá ve Spojených státech na několika festivalech a je i součástí programu Animation Show of Shows, který dělá Ron Diamond. Mezi dalšími akcemi, na něž se Kaščejevová v dohledné době chystá, jsou festival Anima v Bruselu koncem února či březnový Tricky Women ve Vídni. V českých kinech uvede snímek Dcera na jaře společnost Aerofilms v rámci pásma animovaných filmů FAMU.

Související

Ilustrační fotografie.

Hollywood odtajnil nominace na Oscara. Nejvíce šancí má snímek Síla psa

Film Síla psa od produkční a streamovací společnosti Netflix vede v počtu nominací na Oscary, má šanci na zisk až 12 zlatých sošek včetně nejlepšího filmu a režie. Sci-fi snímek Duna získal deset nominací, ačkoliv mu kromě bojů o nejlepší film chybí želízka v ohni v dalších nejsledovanějších kategoriích.

Více souvisejících

Americký Oscar Daria Kaščejevová Brad Pitt Al Pacino (herec) filmy Hollywood kultura veganství

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy