RECENZE: Dobře zahraný Havel ukazuje státníkův lidský portrét

RECENZE - Mezitím, co se ve světě ničí a shazují sochy i pomníky, přichází do českých kin film o Václavu Havlovi. Žádný pomník mu ale nestaví a ani jej neboří. Jde o zobrazení přechodu dramatika, který si není jistý sám sebou, ke státníkovi, jenž hovoří k masám.

Film Havel režiséra Slávka Horáka je teprve jeho druhým celovečerním filmem a prvním celovečerním filmem o Václavu Havlovi. Je soustředěn hlavně na osobnost našeho prvního polistopadového prezidenta a jeho manželku. K nim se přidává další žena, Havlova milenka a jeho přátelé z disentu. Spíše než o nové dokumentární poznání Havlova života, můžeme považovat film za romanci.

Snímek je zasazen do let 1968 až 1989 a končí Havlovým příchodem na balkón Melantrichu. Divák se proto nedočká zobrazení jeho prezidentských let, ale hlavně toho předcházejícího. Vše začíná na jevišti divadla, kde se zrovna hraje Havlova hra a on pozve lidmi opěvovaného Dubčeka, který je později jeho politickým rivalem, na pódium. Po vystoupení následuje oslava a Havel vypadá, že je ve svém živlu. Hned druhý den po hře vstoupí do Československa jednotky Varšavské smlouvy a od té doby je hlavní postava ztracena.

A právě o to ve filmu jde. Ukazuje posledního československého prezidenta jako váhavého a nejistého člověka. Ano, jako člověka, ne jako ikonu. Ukazuje jej, jak válí sudy a označován ostatními za „intelektuála“ je prosí, zda by mu také nemohli říkat „vole“. Havel je ukázán jako nepoučitelný milovník žen, který má krom Olgy Havlové i jiné ženy. V důležitých chvílích je ale pevný a několikrát ukáže, že se nebojí vzepřít systému i za cenu trestu.

V těchto momentech hraje silnou roli symbolika, kterou Horák do filmu vnesl. Pero a nepopsaný papír je častým výjevem ve filmu a značí vždy důležité a silné okamžiky. Dobrou práci můžeme vidět i s kamerou a clonou. Například když Pavel Landovský přemlouvá lidi ve vlaku k podepsání Charty 77 a po neúspěchu vlak zajíždí do temného tunelu.

Herecké obsazení se povedlo. Herci nejen že fyziologicky připomínají své postavy, ale také je krásně vystihují. Viktor Dvořák jako Havel hraje svou životní roli a pohyby, mimiku i řeč Václava Havla dokázal napodobit skvěle. Neméně dobrá je i Aňa Geislerová, která ztvárňuje druhou nejdůležitější postavu Olgu Havlovou. Ta určuje tápajícímu a mnohdy nejistému manželovi směr a poskytuje ráznou ruku. Ruku, o kterou se budoucí prezident může zapřít. Další výrazný herecký výkon předvedla Barbora Seidlová, která hrála Havlovu milenku. Za povšimnutí stojí i výkon Martina Hofmanna jako Landovského a Jiřího Bartošky, který dokázal vystihnout hloubku profesora Patočky.

Výkony herců kazí hlavně ploše napsané dialogy. Ty se opírají pouze o prohlášení a hesla kvůli čemuž působí vše velice uměle. Nejspíš za to může snaha zachytit celých dvacet let. Umělost dialogů přináší filmu jistou strnulost, a to je jeho hlavní slabinou. Můžeme ale vidět i absurdní scény jako sledování Havla příslušníky StB, kdy hlášení „subjekt zašel do objektu“ opravdu rozesměje.

Film tedy neukazuje velkého prezidenta, ale spíše vykresluje portrét člověka, který je mnohdy zaskočený a nejistý a díky tomu si získává divákovu přízeň. Osobnost Václava Havla ale není to nejdůležitější. Důležitější je, jak dopadl film sám. Povedla se práce s kamerou i scénou, herecké výkony byly kvalitní, leč bohužel film nedokázal vtáhnout příběhem. Pokud by měl být film vývozním artiklem, mnohým zahraničním divákům by mohl přijít nezáživný.

HODNOCENÍ: 60 %

Havel 

životopisné drama

Česko, 2020, 105 minut

Režie: Slávek Horák

Scénář: Slávek Horák, Rudolf Suchánek

Hrají: Viktor Dvořák, Aňa Geislerová, Martin Hofmann, Stanislav Majer, Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Adrian Jastraban, Pavel Reh, Ján Bavala, Michal Isteník a další

Související

Z filmu Havel

Film Havel od režiséra Horáka dostal v Římě filmovou cenu

Film Havel režiséra Slávka Horáka dostal o víkendu cenu za nejlepší celovečerní film na 19. ročníku Římského festivalu nezávislých filmů (Riff). Informuje o tom agentura ANSA. Mezinárodní porota festivalu, který se letos uskutečnil výlučně on-line formou, ocenila, že se film vyhýbá zaběhnutým postupům, jež jsou typické pro životopisné snímky.

Více souvisejících

film Havel recenze kultura

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy