RECENZE: Nekonfliktní dokument Karel dojímá, ale nepřináší nic nového

Nostalgické poohlédnutí za úspěšnou kariérou výrazného umělce představuje začátky v divadle Semafor v 60. letech, normalizaci i porevoluční éru. Kromě řádné dávky úryvků z koncertů nechybí ani nahlédnutí do rodinného života Gottových ani poslední rozloučení s legendárním pěvcem

Snímek zachycuje nejen poslední dny největšího světového sběratele Zlatých slavíků, ale také notnou část života legendy. Režisérka Olga Malířová Špátová divákovi předkládá látku, která měla původně být dárkem k osmdesátým narozeninám hlavního protagonisty. Hlavním materiálem, z něhož autorka čerpá, jsou archivy československé televize, k nimž přikládá také záznamy z německých televizí a z vlastního Gottova archivu.

Dokument prochází celou kariéru legendárního umělce, jeho začátky v Divadle Semafor, normalizaci a úspěch u široké veřejnosti, a schopnost překonat změny po sametové revoluci. Porevolučnímu období se snímek věnuje s menší péčí než mistrovu zlatému období. Průběh dokumentu zkrátka působí, jako profesionálně zpracované domácí video – takové památeční video, které se promítá po slavnostním obědě, zatímco se popíjí odpolední kávička.

Tím v žádném případě nechceme výsledný produkt dehonestovat, protože dokument v člověku vzbuzuje pocit, že je členem Gottovy rodiny. Bohužel to je také největší slabinou snímku, protože postrádá jakoukoliv snahu o konfrontaci. Přitom v období normalizace lze určitě najít dost momentů, k nimž je možné se kriticky vymezit, či minimálně otevřít polemickou notu.

Karlu Gottovi se však nedá upřít jedna věc, byl neskutečným profesionálem. Ke všem písním přistupoval velmi pečlivě a dokázal dokonale prodat svůj vytříbený hlas. A bylo jedno, kdo byl autorem hudby a textu, Gottova prezence byla vždy zcela precizní.

Vizuální stránka není příliš zajímavá a působí spíše civilně. Typologicky je pak možné identifikovat tři hlavní varianty záběrů. Dominují záznamy koncertů, které se prolínají se vzpomínáním na konkrétní okamžiky, u něhož Gottovi občas sekundují jeho kolegové. Posledním typem jsou scény ze života Gottových, které ukazují rodinnou idylku, jež je občas přerušena návštěvami nemocničního zařízení.

Závěr dokumentu doslova zachycuje odcházení legendy v přímém přenosu. Karel Gott totiž natáčel téměř do posledních dnů svého života a po dvou hodinách strávených se vzpomínkami jednoho člověka se zkrátka neubráníte dojetí, když Vám doslova před očima odejde ze života. Následný zármutek je tak mnohem intenzivnější, protože máte pocit, že jste byli u toho.

Výsledek je tak nostalgickým poohlédnutím za úspěšnou kariérou výrazného umělce, který postrádá jakoukoliv kritiku či polemiku. V tom je největší problém snímku, protože zejména období normalizace a podpis Anticharty si žádá přinejmenším kritický komentář, ale autorka se záměrně těmto tónům vyhýbá. Úspěšně tak činí po celou délku dokumentu, který se tak stává pouze oslavným memoárem velkého pěvce. Pro nezaujatého diváka tak snímek postrádá informační hodnotu, na druhou stranu budou fanoušci dojati a busta Božského Káji zůstane na piedestalu bez poskvrnky.

Celkové hodnocení: 55 %

Karel (2020)

Hrají: Karel Gott, Ivana Gottová, Charlotte Ella Gottová, Nelly Sofie Gottová, Ladislav Štaidl, Jiří Suchý, Marta Kubišová, Eva Pilarová, Karel Svoboda (a.z.), Jiří Štaidl (a.z.), Felix Slováček (a.z.), Jitka Zelenková (a.z.)

Režie: Olga Malířová Špátová

Scénář: Olga Malířová Špátová

Kamera: Olga Malířová Špátová

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott recenze filmy dokument film "Karel" české filmy Bontonfilm

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy