Nostalgické poohlédnutí za úspěšnou kariérou výrazného umělce představuje začátky v divadle Semafor v 60. letech, normalizaci i porevoluční éru. Kromě řádné dávky úryvků z koncertů nechybí ani nahlédnutí do rodinného života Gottových ani poslední rozloučení s legendárním pěvcem
Snímek zachycuje nejen poslední dny největšího světového sběratele Zlatých slavíků, ale také notnou část života legendy. Režisérka Olga Malířová Špátová divákovi předkládá látku, která měla původně být dárkem k osmdesátým narozeninám hlavního protagonisty. Hlavním materiálem, z něhož autorka čerpá, jsou archivy československé televize, k nimž přikládá také záznamy z německých televizí a z vlastního Gottova archivu.
Dokument prochází celou kariéru legendárního umělce, jeho začátky v Divadle Semafor, normalizaci a úspěch u široké veřejnosti, a schopnost překonat změny po sametové revoluci. Porevolučnímu období se snímek věnuje s menší péčí než mistrovu zlatému období. Průběh dokumentu zkrátka působí, jako profesionálně zpracované domácí video – takové památeční video, které se promítá po slavnostním obědě, zatímco se popíjí odpolední kávička.
Tím v žádném případě nechceme výsledný produkt dehonestovat, protože dokument v člověku vzbuzuje pocit, že je členem Gottovy rodiny. Bohužel to je také největší slabinou snímku, protože postrádá jakoukoliv snahu o konfrontaci. Přitom v období normalizace lze určitě najít dost momentů, k nimž je možné se kriticky vymezit, či minimálně otevřít polemickou notu.
Karlu Gottovi se však nedá upřít jedna věc, byl neskutečným profesionálem. Ke všem písním přistupoval velmi pečlivě a dokázal dokonale prodat svůj vytříbený hlas. A bylo jedno, kdo byl autorem hudby a textu, Gottova prezence byla vždy zcela precizní.
Vizuální stránka není příliš zajímavá a působí spíše civilně. Typologicky je pak možné identifikovat tři hlavní varianty záběrů. Dominují záznamy koncertů, které se prolínají se vzpomínáním na konkrétní okamžiky, u něhož Gottovi občas sekundují jeho kolegové. Posledním typem jsou scény ze života Gottových, které ukazují rodinnou idylku, jež je občas přerušena návštěvami nemocničního zařízení.
Závěr dokumentu doslova zachycuje odcházení legendy v přímém přenosu. Karel Gott totiž natáčel téměř do posledních dnů svého života a po dvou hodinách strávených se vzpomínkami jednoho člověka se zkrátka neubráníte dojetí, když Vám doslova před očima odejde ze života. Následný zármutek je tak mnohem intenzivnější, protože máte pocit, že jste byli u toho.
Výsledek je tak nostalgickým poohlédnutím za úspěšnou kariérou výrazného umělce, který postrádá jakoukoliv kritiku či polemiku. V tom je největší problém snímku, protože zejména období normalizace a podpis Anticharty si žádá přinejmenším kritický komentář, ale autorka se záměrně těmto tónům vyhýbá. Úspěšně tak činí po celou délku dokumentu, který se tak stává pouze oslavným memoárem velkého pěvce. Pro nezaujatého diváka tak snímek postrádá informační hodnotu, na druhou stranu budou fanoušci dojati a busta Božského Káji zůstane na piedestalu bez poskvrnky.
Celkové hodnocení: 55 %
Karel (2020)
Hrají: Karel Gott, Ivana Gottová, Charlotte Ella Gottová, Nelly Sofie Gottová, Ladislav Štaidl, Jiří Suchý, Marta Kubišová, Eva Pilarová, Karel Svoboda (a.z.), Jiří Štaidl (a.z.), Felix Slováček (a.z.), Jitka Zelenková (a.z.)
Režie: Olga Malířová Špátová
Scénář: Olga Malířová Špátová
Kamera: Olga Malířová Špátová
Související
Karel Gott zemřel před čtyřmi lety. Vila na Bertramce se za rok otevře fanouškům
Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa
Karel Gott , recenze , filmy , dokument , film "Karel" , české filmy , Bontonfilm
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák