Karlovarský orchestr oslaví neobyčejné jubileum

Karlovy Vary - Karlovarský symfonický orchestr vstupuje do své 180. koncertní sezony, což je pochopitelně stáří, které KSO řadí mezi nejletitější symfonické orchestry na světě. Sezonu zahájí orchestr tradičně festivalem Dvořákův karlovarský podzim, který se uskuteční již po šestapadesáté.

Do nové sezony vstupuje orchestr s vysokou uměleckou úrovní a řadou dosažených uměleckých vrcholů ze sezony minulé, mezi které patří řada symfonických koncertů s významnými sólisty a dirigenty i koncerty multižánrové, které patří mezi nejoblíbenější. V minulé sezoně také orchestr rozšířil diskografii vydáním CD Rocková mše.

Protože je tento rok, rok 2014 Rokem české hudby, Karlovarský symfonický orchestr svojí dramaturgií vzdal české hudbě náležitou poctu již v druhé půli uplynulé sezony. Nejinak tomu bude na začátku sezony nadcházející. Hned koncerty Dvořákova karlovarského podzimu jsou výraznými příspěvky KSO k Roku české hudby.

„Na festivalu vystoupí hvězdní hosté - jeden z nejlepších českých houslistů Ivan Ženatý v Houslovém koncertu Roberta Schumanna a famózní jihokorejský klavírista světového renomé Kun Woo Paik ve Dvořákově Klavírním koncertu, který v Karlových Varech posluchači dlouho neslyšeli. Zazní rovněž díla dalších českých skladatelů – Jiřího Temla a Leoše Janáčka. A na komorním koncertu uvede bratislavský soubor Mucha Quartet Dvořákův Smyčcový kvartet č. 13 G dur," uvádí ředitel KSO Šimon Kaňka.

Kaňka však neopomíjí ani jiné koncerty: „Z dalších koncertů bych vyzdvihl dvě světové premiéry - Trombonového koncertu Ondřeje Kukala a Koncertu pro klavír a orchestr Kryštofa Marka, dále pak uvedení Smetanovy Mé vlasti s hlavním hostujícím dirigentem Vladimírem Válkem, koncert s uvedením Dvořákovy Symfonie č. 8 pod vedením dirigenta Petra Altrichtera, koncert řízený dirigentem Leošem Svárovským, na němž Marián Lapšanský provede Čajkovského Druhý klavírní koncert, z Prahy přeneseme koncert Festivalu Eduarda Nápravníka a čeká nás i uvedení skladeb Jaroslava Krčka ve spolupráci s Musicou Bohemicou."

Také ve druhé polovině sezony se budou mít posluchači na co těšit, čeká na ně řada vynikajících koncertů, v nichž se představí například sopranistka Marta Reichelová, barytonista Roman Janál, dirigent Petr Vronský, houslista a violista Bohuslav Matoušek, klavíristka Arta Arnicane, klavírista Ivo Kahánek a další. Vrcholem sezony pak bude koncert v červnu 2015 k otevření Národního domu s Dvořákovým Karnevalem a Houslovým koncertem a Beethovenovou Osudovou, řízený šéfdirigentem Martinem Lebelem a s houslistou Václavem Hudečkem jako sólistou.

Šéfdirigent KSO Martin Lebel byl letos jako významný představitel evropské a světové kultury s mimořádnými zásluhami o mezinárodní věhlas města Karlovy Vary oceněn udělením čestného občanství města Karlovy Vary. Lebel k významné sezoně KSO uvádí: „Oslavovat sto osmdesát let života je pro orchestr velice ojedinělé a má obrovský význam. Po celou tu dobu přináší KSO svému publiku to nejlepší ze světa hudby. Vědomí, že našemu orchestru naslouchali i Brahms a Dvořák, na nás klade velkou zodpovědnost."

Související

Karlovarský symfonický orchestr

První hlavní koncert Jazzfestu Karlovy Vary se blíží

Karlovy Vary – Čtyřiatřicátý ročník mezinárodního jazzového festivalu letos nabízí šest koncertů. Ten první hlavní se uskuteční již tento čtvrtek. Kromě koncertního programu bude také předána Cena Barona Schoenecka významnému trumpetistovi.

Více souvisejících

Karlovarský symfonický orchestr

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy