Slavná Yesterday slaví půl století

Původně to mělo být jen takové kytarové hračičkaření. Baskytarista Beatles Paul McCartney si brnkal a zkoušel slovíčka, aniž by tušil, že právě dává dohromady nejnahrávanější skladbu všech dob.

Na úvod trochu záhady: George Martin se nechal slyšet, že tato jedinečná melodie už byla hotová na počátku roku 1964, ostatně tento fakt zmiňuje i autor Ian McDonald ve své publikaci Revoluce v hlavě (1964). Zároveň ale vyslovuje pochybnost, jestli by se natolik silná melodie neprobojovala už na LP A Hard Day's Night, ale zejména na následující chvatně chystané Beatles For Sale (obojí v roce 1964). Zvláště na tom druhém chyběly liverpoolské čtveřici původní písně. Každopádně melodie nesoucí pracovní jméno Scrambled Eggs Paulovi "zůstala v hlavě po probuzení" a autor měl prý co dělat, aby se vybatolil z lože a přehrál si ji na pianu, kdepak kytara! Proč ji zpočátku takto pojmenoval? Tvrdí se, že to byl momentální nápad, ale také že při požívání míchaných vajec a pokukování po přítelkyni Jane Asher stvořil první strofu: Scrambled Eggs, oh, my baby, how I love your legs! (Míchaná vejce, miláčku, jak se mi líbí tvé nohy). Existuje i názor, že za názvem byla hádka s Jane, při níž Paul vztekle zarazil do míchanice hořící cigaretu. Buď jak buď, po nějakém pilování a cizelování přišel Paul s melodií k slavnému producentovi "Brouků" George Martinovi a s obavami mu ji zahrál. Martin byl nadšen, ale zároveň vyslovil jisté pochybnosti.

CO BUDE S RINGEM?

"Když jsem tu písničku slyšel poprvé, hned mě napadlo, jak k tomuhle bude pasovat Ringovo bubnování? Chvíli jsem o tom přemýšlel, ale ne a ne přijít na rozumné řešení. Paulovi jsem řekl, ať to nahraje s akustickou kytarou a pak uvidíme," vybavuje si setkání s Yesterday Martin. Ve studiu dokonce vznikla i varhanní verze s Johnem Lennonem u nástroje Hammond, ale nakonec navrhl Martin Paulovi smyčcový doprovod. McCartneyho upřímně vyděsila představa okázalé hudební kulisy a rozčileně reagoval: "Co? Udělat to jako Norrie Paramor nebo Paolo Mantovani? Nikdy!" Martin Paulovi vysvětlil, že měl na mysli komornější obsazení smyčcového kvartetu. To už McCartney přijal lépe a když poskytl Martinovi své připomínky, producent Beatles sedl a napsal partituru - a podle dostupných pramenů byla 14. a 17. června 1965 Yesterday na dva pokusy finálně nahrána.

BOURÁNÍ MÝTŮ

Zůstává otázkou, proč se skladba, jejíž obliba později dosáhla obrovských rozměrů, nedostala v době existence Beatles na singl v základní, tedy britské diskografii. Je třeba si uvědomit, že podobné experimenty zatím Fab Four - snad s výjimkou Harrrisonových hrátek se sitárem a občasnou "výpomocí" Martina na klavír - prakticky nezkoušeli. Tohle byl zcela nový přístup a proto bylo bezpečnější umístit Yesterday na šesté LP skupiny, spojené s jejich druhým celovečerním filmem nesoucím název HELP! Yesterday byla zařazena na stranu B jako předposlední před rock and rollem Dizzy Miss Lizzy, což je shodou okolností poslední skladba Beatles od jiných autorů nahraná na LP desce (pokud nepočítáme střípek liverpoolské lidovky Maggie Mae na vůbec posledním albu Beatles s názvem Let It Be). Navzdory pochybnostem se Yesterday dostala dokonce do koncertního setu skupiny při jejich závěrečných šňůrách a Ringo ji přes Martinovu skepsi decentním bubnováním doprovázel.

JAK K NÍ PŘIŠEL LENNON

Oba skladatelské mozky Beatles uzavřely na počátku skvělé kariéry Fab Four dohodu, že všechny písně budou podepisovat svými jmény bez ohledu na skladatelský podíl. Lennon to později ve známém, knižně vydaném rozhovoru nazvaném Lennon remembers (1971) komentoval tak, že s Yesterday nemá vůbec nic společného a určitě by s ní neměl být nijak spojován. Leč i nadále za jakékoli další vydání pobírá Yoko Ono tantiémy. Na druhou stranu - platí to i obráceně, protože pod Lennonovým mírovým hitem Give Peace a Chance je zase uveden Paul, ačkoli se na něm autorsky vůbec nepodílel. A navíc tato Johnova kompozice už nevyšla pod hlavičkou Beatles, ale pořád má uvedenou autorskou dvojici Lennon-McCartney...

DESKY VŠEHO DRUHU

Vraťme se ještě k singlům - Američané v duchu hesla Money first! a bez nutnosti dodržovat britskou diskografii pustili Yesterday na singlu do světa už 13. září 1965. Na jejich žebříčku se držela v čele čtyři týdny (od 9. října do 5. listopadu). Britové ji zase zvěčnili na méně tradiční EP desce (Extended play); ta vyšla v Británii 4. 3. 1966 a dokonce nesla shodný název s písničkou.

Méně příjemné reklamy se písni dostalo na LP Yesterday... and Today, vydaném prakticky přesně na den rok po nahrání. Americký výběr proslul skandálním "řeznickým" obalem, desku proto potkaly značné vydavatelské komplikace. V budoucnu se k tomuto tématu určitě vrátíme.

Velká Británie zvěčnila Yesterday na singlu po více než deseti letech: při známé reedici singlů Beatles v uceleném boxu - soubor původních 22 SP desek vydaný 8. března 1976 byl doplněn bonusem v podobě třiadvacátého singlu Yesterday/I Should Have Known Better nesoucím ediční číslo R 6013. A není jistě bez zajímavosti, že ještě téhož roku se v licenčním vydání objevila malá deska s těmito písněmi v edici Diskotéka * stereo ve spolupráci ÚV SSM a ZO SSM loděnické gramofonové firmy Supraphon.

Supraphon zareagoval na první vydání Yesterday jako singlu ve Velké Británii velice pružně

Není třeba dodávat, že Yesterday se objevila na velkém množství výběrů, za všechny jmenujme proslulé "Červené dvojalbum" Beatles 1962-1966 (vydáno v dubnu 1973) nebo proslulý výběr 1, představující singly, které se umístily na vrcholu hitparád (dán do prodeje 13. 11. 2000)

DVA TISÍCE VERZÍ "ŠPATNÉ" PÍSNĚ

"Školený hudebník by to takhle nikdy nemohl napsat. Je to špatně, ale je to naprosto výborné. Hodně úspěchů Beatles tkví v tom, že nevědí, co dělají," řekl s nadsázkou americký saxofonista Buddy Shank. Co ho k tomu vedlo? Yesterday má totiž krajně neobvyklé a z odborného hlediska nesmyslné sedmitaktové členění. Shank zkoušel baladu náhrát ve "správné" osmitaktové verzi, ale nedokázal to.

Spočítat všechny verze, mezi nimiž najdeme i Gottovu Píši vám, je prakticky nemožné. Existují kuriózní parodie, textové úlety (mezi nimiž je třeba i ryze programátorský), moderní předělávky i opusy v podání velkých hudebních orchestrů. Oficiální počet coverů přesáhl dva tisíce, ale bude jich podstatně více. A že je Yesterday, která letošního června oslaví 50. výroč prvního vydání, uctívána napříč hudebním spektrem, dokazuje i následující příhoda. Když se rockoví matadoři Deep Purple v roce 1973 rozloučili se zpěvákem Ianem Gillanem, objevil se mezi adepty na jeho post David Coverdale. Před Deep Purple předstoupil vyzbrojen znalostí všech písní skupiny, ale klávesista Jon Lord usedl k nástroji a pravil: "Rock je na zkoušení příliš triviální záležitost, ty nám zazpíváš Yesterday od Beatles!"

Yesterday (píseň) Paul McCartney Beatles

Aktuálně se děje

před 48 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy