Slavná Yesterday slaví půl století

Původně to mělo být jen takové kytarové hračičkaření. Baskytarista Beatles Paul McCartney si brnkal a zkoušel slovíčka, aniž by tušil, že právě dává dohromady nejnahrávanější skladbu všech dob.

Na úvod trochu záhady: George Martin se nechal slyšet, že tato jedinečná melodie už byla hotová na počátku roku 1964, ostatně tento fakt zmiňuje i autor Ian McDonald ve své publikaci Revoluce v hlavě (1964). Zároveň ale vyslovuje pochybnost, jestli by se natolik silná melodie neprobojovala už na LP A Hard Day's Night, ale zejména na následující chvatně chystané Beatles For Sale (obojí v roce 1964). Zvláště na tom druhém chyběly liverpoolské čtveřici původní písně. Každopádně melodie nesoucí pracovní jméno Scrambled Eggs Paulovi "zůstala v hlavě po probuzení" a autor měl prý co dělat, aby se vybatolil z lože a přehrál si ji na pianu, kdepak kytara! Proč ji zpočátku takto pojmenoval? Tvrdí se, že to byl momentální nápad, ale také že při požívání míchaných vajec a pokukování po přítelkyni Jane Asher stvořil první strofu: Scrambled Eggs, oh, my baby, how I love your legs! (Míchaná vejce, miláčku, jak se mi líbí tvé nohy). Existuje i názor, že za názvem byla hádka s Jane, při níž Paul vztekle zarazil do míchanice hořící cigaretu. Buď jak buď, po nějakém pilování a cizelování přišel Paul s melodií k slavnému producentovi "Brouků" George Martinovi a s obavami mu ji zahrál. Martin byl nadšen, ale zároveň vyslovil jisté pochybnosti.

CO BUDE S RINGEM?

"Když jsem tu písničku slyšel poprvé, hned mě napadlo, jak k tomuhle bude pasovat Ringovo bubnování? Chvíli jsem o tom přemýšlel, ale ne a ne přijít na rozumné řešení. Paulovi jsem řekl, ať to nahraje s akustickou kytarou a pak uvidíme," vybavuje si setkání s Yesterday Martin. Ve studiu dokonce vznikla i varhanní verze s Johnem Lennonem u nástroje Hammond, ale nakonec navrhl Martin Paulovi smyčcový doprovod. McCartneyho upřímně vyděsila představa okázalé hudební kulisy a rozčileně reagoval: "Co? Udělat to jako Norrie Paramor nebo Paolo Mantovani? Nikdy!" Martin Paulovi vysvětlil, že měl na mysli komornější obsazení smyčcového kvartetu. To už McCartney přijal lépe a když poskytl Martinovi své připomínky, producent Beatles sedl a napsal partituru - a podle dostupných pramenů byla 14. a 17. června 1965 Yesterday na dva pokusy finálně nahrána.

BOURÁNÍ MÝTŮ

Zůstává otázkou, proč se skladba, jejíž obliba později dosáhla obrovských rozměrů, nedostala v době existence Beatles na singl v základní, tedy britské diskografii. Je třeba si uvědomit, že podobné experimenty zatím Fab Four - snad s výjimkou Harrrisonových hrátek se sitárem a občasnou "výpomocí" Martina na klavír - prakticky nezkoušeli. Tohle byl zcela nový přístup a proto bylo bezpečnější umístit Yesterday na šesté LP skupiny, spojené s jejich druhým celovečerním filmem nesoucím název HELP! Yesterday byla zařazena na stranu B jako předposlední před rock and rollem Dizzy Miss Lizzy, což je shodou okolností poslední skladba Beatles od jiných autorů nahraná na LP desce (pokud nepočítáme střípek liverpoolské lidovky Maggie Mae na vůbec posledním albu Beatles s názvem Let It Be). Navzdory pochybnostem se Yesterday dostala dokonce do koncertního setu skupiny při jejich závěrečných šňůrách a Ringo ji přes Martinovu skepsi decentním bubnováním doprovázel.

JAK K NÍ PŘIŠEL LENNON

Oba skladatelské mozky Beatles uzavřely na počátku skvělé kariéry Fab Four dohodu, že všechny písně budou podepisovat svými jmény bez ohledu na skladatelský podíl. Lennon to později ve známém, knižně vydaném rozhovoru nazvaném Lennon remembers (1971) komentoval tak, že s Yesterday nemá vůbec nic společného a určitě by s ní neměl být nijak spojován. Leč i nadále za jakékoli další vydání pobírá Yoko Ono tantiémy. Na druhou stranu - platí to i obráceně, protože pod Lennonovým mírovým hitem Give Peace a Chance je zase uveden Paul, ačkoli se na něm autorsky vůbec nepodílel. A navíc tato Johnova kompozice už nevyšla pod hlavičkou Beatles, ale pořád má uvedenou autorskou dvojici Lennon-McCartney...

DESKY VŠEHO DRUHU

Vraťme se ještě k singlům - Američané v duchu hesla Money first! a bez nutnosti dodržovat britskou diskografii pustili Yesterday na singlu do světa už 13. září 1965. Na jejich žebříčku se držela v čele čtyři týdny (od 9. října do 5. listopadu). Britové ji zase zvěčnili na méně tradiční EP desce (Extended play); ta vyšla v Británii 4. 3. 1966 a dokonce nesla shodný název s písničkou.

Méně příjemné reklamy se písni dostalo na LP Yesterday... and Today, vydaném prakticky přesně na den rok po nahrání. Americký výběr proslul skandálním "řeznickým" obalem, desku proto potkaly značné vydavatelské komplikace. V budoucnu se k tomuto tématu určitě vrátíme.

Velká Británie zvěčnila Yesterday na singlu po více než deseti letech: při známé reedici singlů Beatles v uceleném boxu - soubor původních 22 SP desek vydaný 8. března 1976 byl doplněn bonusem v podobě třiadvacátého singlu Yesterday/I Should Have Known Better nesoucím ediční číslo R 6013. A není jistě bez zajímavosti, že ještě téhož roku se v licenčním vydání objevila malá deska s těmito písněmi v edici Diskotéka * stereo ve spolupráci ÚV SSM a ZO SSM loděnické gramofonové firmy Supraphon.

Supraphon zareagoval na první vydání Yesterday jako singlu ve Velké Británii velice pružně

Není třeba dodávat, že Yesterday se objevila na velkém množství výběrů, za všechny jmenujme proslulé "Červené dvojalbum" Beatles 1962-1966 (vydáno v dubnu 1973) nebo proslulý výběr 1, představující singly, které se umístily na vrcholu hitparád (dán do prodeje 13. 11. 2000)

DVA TISÍCE VERZÍ "ŠPATNÉ" PÍSNĚ

"Školený hudebník by to takhle nikdy nemohl napsat. Je to špatně, ale je to naprosto výborné. Hodně úspěchů Beatles tkví v tom, že nevědí, co dělají," řekl s nadsázkou americký saxofonista Buddy Shank. Co ho k tomu vedlo? Yesterday má totiž krajně neobvyklé a z odborného hlediska nesmyslné sedmitaktové členění. Shank zkoušel baladu náhrát ve "správné" osmitaktové verzi, ale nedokázal to.

Spočítat všechny verze, mezi nimiž najdeme i Gottovu Píši vám, je prakticky nemožné. Existují kuriózní parodie, textové úlety (mezi nimiž je třeba i ryze programátorský), moderní předělávky i opusy v podání velkých hudebních orchestrů. Oficiální počet coverů přesáhl dva tisíce, ale bude jich podstatně více. A že je Yesterday, která letošního června oslaví 50. výroč prvního vydání, uctívána napříč hudebním spektrem, dokazuje i následující příhoda. Když se rockoví matadoři Deep Purple v roce 1973 rozloučili se zpěvákem Ianem Gillanem, objevil se mezi adepty na jeho post David Coverdale. Před Deep Purple předstoupil vyzbrojen znalostí všech písní skupiny, ale klávesista Jon Lord usedl k nástroji a pravil: "Rock je na zkoušení příliš triviální záležitost, ty nám zazpíváš Yesterday od Beatles!"

Yesterday (píseň) Paul McCartney Beatles

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy