Zemřel slavný hudebník David Bowie, bylo mu 69 let

Londýn - Ve věku 69 let zemřel slavný britský rocker David Bowie. Stanici BBC smutnou zprávu potvrdil jeho syn.

Rocker nedávno vydal na své 69. narozeniny nové album. Novátorský zpěvák, skladatel a herec údajně zemřel na rakovinu.

"David Bowie po 18 měsících statečného boje s rakovinou dnes zemřel pokojně, obklopen svou rodinou. I když mnozí z vás budou z této ztráty zarmouceni, žádáme vás, abyste respektovali soukromí rodiny v době jejího smutku," uvedla rodina.

Bowie, který poprvé upoutal veřejnost v roce 1969, vydal celkem 25 studiových alb, předposlední byla ceněná deska The Next Day z roku 2013. V ČR vystupoval v letech 1996, 1997 a 2004. Na tomto koncertě v Praze, který nedokončil, se ale projevily příznaky onemocnění srdce. Později podstoupil operaci. Bowie naposledy vystoupil před veřejností v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku.

Věčný provokatér Bowie, který měl za sebou bohatou zkušenost s alkoholem a drogami, často šokoval převleky a své příběhy stylizoval do svých hudebních hrdinů - svět například uhranul postavou rockové hvězdy Ziggyho Stardusta. Podle některých dokázal s předstihem odhadnout, kam se ubírá hudba, a byl vždy krok napřed.

S hudbou začal v rodném Brixtonu jako saxofonista. Na střední škole hrál v několika skupinách a svou první vážnější skupinu Davie Jones and the King Bees založil v roce 1963. V roce 1965 přijal David Robert Jones umělecké jméno David Bowie, aby se vyhnul záměně s hercem a zpěvákem Davym Jonesem. Mezi slavné ho katapultoval v roce 1969 singl Space Oddity ze stejnojmenného alba. Postupně se stal hvězdou, ať už to bylo kromě hudby díky převlekům, odlišně zbarveným očím (následek školní rvačky) či zvuku.

Nejvíce zaujal zřejmě postavou rockové hvězdy Ziggyho Stardusta, kterou zničí fanatismus, jež sama vyvolala. O ní vypráví album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972), které je jedním z vrcholů Bowieho tvorby a které stálo u zrodu glam rocku. Publikum tehdy šokoval ženskými šaty a androgynním charakterem své jevištní podoby, která dala podnět k diskusím o Bowieho sexuální orientaci a mnoha pověstem o tom, s kým měl aféru. Padala i jména jako Iggy Pop nebo Mick Jagger a provokatér Bowie vše přiživoval.

K dalším vrcholům jeho hudby patřila tak zvaná berlínská trilogie, trojice alb, které Bowie natočil v letech 1977 až 1979 v tehdejším západním Berlíně. Vedle alb Low a Lodger to byla především deska Heroes se stejnojmenným hitem.

Svět pláče nad ztrátou 

Podle Bowieho blízkého spolupracovníka Tonyho Viscontiho bylo album Blackstar "dárkem na rozloučenou". "Vždy dělal, co chtěl dělat. A chtěl to dělat po svém a chtěl to dělat co nejlépe. Jeho smrt se nelišila od jeho života - byla uměleckým dílem. Udělal Blackstar pro nás jako dárek na rozloučenou," uvedl Visconti, který byl producentem Blackstar a dalších Bowieho slavných alb.

"Rok jsem věděl, že tak to bude. Ale nebyl jsem na to připraven. Byl to mimořádný člověk, plný lásky a života... nyní je přiměřené plakat," napsal Visconti.

Slova to nemohou vyjádřit, reagoval na twitteru hudebník Brian Eno, který spolupracoval s Bowiem na "berlínských" albech Heroes, Low a Lodger z konce 70. let.

Americký rapper Kanye West uvedl, že Bowie byl svou nebojácností a kreativitou jedním z jeho největších vzorů a inspirací. Britský rocker Billy Idol na twitteru napsal, že mu po náhlé zprávě o Bowieho smrti "skoro vyhrkly slzy". "Cestovatel po vesmíru, zpěvák tvůrce snů...jsem ráda, že jsi byl tady a budu tě dál poslouchat, jako vždy," napsala zpěvačka Regina Spektorová. Byl to opravdový inovátor, opravdu tvůrčí člověk, napsal zpěvák Pharrell Williams.

Vzpomínka na Bowieho přišla i z vesmíru, o němž často zpíval. Smutek nad zpěvákovou smrtí vyjádřil na twitteru z Mezinárodní vesmírné stanice britský kosmonaut Tim Peake.

"Vyrůstal jsem při poslechu a sledování popového génia Davida Bowieho. Byl mistrem objevování. Je to ohromná ztráta," napsal na twitteru britský premiér David Cameron.

Hold zesnulému vzdal i Justin Welby, arcibiskup z Canterbury. "Pamatuji se, jak jsem seděl a neustále poslouchal jeho písně a radoval se z toho, čím byl, co dělal a jaký měl vliv," uvedl Welby, který je šéfem anglikánské církve.

"Že zemřel Bowie, je hrozná zpráva. Nikdo v naší době si nezasloužil více než on označení génius," uvedl na tweeteru londýnský starosta Boris Johnson.

Bowieho ocenili i Češi

Tuzemští publicisté a hudebníci oceňují originalitu a nadžánrovost tvorby britského hudebníka Davida Bowieho, který v neděli v 69 letech podlehl rakovině. Například překladatel a hudební publicista Josef Raulvolf umělce označil za jednoho z mála muzikantů, který díky své mimořádné lidské i umělecké inteligenci dokázal hranice populární hudby nejen překročit, ale také posunout všemi směry.

"Když si člověk poslechne jeho desky, tak vidí, že neustále zkoušel nové věci. Dvakrát jsem s ním dělal rozhovor, takže jsem měl možnost ho poznat také jako velice otevřeného člověka. Zajímal se o výtvarné umění a literaturu, hrál v divadle i ve filmech. Kdo ze všech lidí z pop music dokázal být tak všestranný a v každé profesi tak dobrý? Odešel jeden z velkých umělců," řekl ČTK Raulvolf.

Také hudební publicista Jiří Černý označil Bowieho úmrtí za velkou ztrátu pro celý hudební svět. "Každé z jeho alb bylo svým způsobem významné, za jedno z nejlepších považuji Heroes," uvedl Černý. Poslední Bowieho album Blackstar ještě neslyšel. "Jdu si ho koupit tento týden, kdy vychází na CD, já hudbu z internetu neposlouchám," dodal.

Podle hudebního publicisty Václava Hnátka Bowieho hudba zasáhla i posluchače, kteří se nepočítali mezi jeho nejskalnější fanoušky. "Kdo může říct, že spolupracoval s Lou Reedem, Iggym Popem, Johnem Lennonem i skupinou Queen. Bowie byl extravagantní až teatrální. Odešel krátce po vydání silné desky Blackstar," řekl.

Šéfredaktor hudebního serveru Headliner Honza Vedral popsal Bowieho jako muzikanta, který dokázal vždy překvapit a nikdy se neřídit tím, co je zrovna populární. "Naopak sám vytvářel normy a trendy, které ostatní mohli jen kopírovat. A, jak dokazuje jeho opus Blackstar, platilo to až do konce jeho života," řekl.

Hudebník a producent Roman Holý zdůraznil, že Bowie vždy popu dodával potřebný lesk, nespornou kvalitu, velkorysost a především inteligenci. "Seznam muzikantů, které ovlivnil, je nekonečný. Odchod Davida Bowieho ze světa, který dokázal měnit, je nepopsatelný," prohlásil Holý, mimo jiné člen skupin Monkey Business a J.A.R.

Osobně Bowieho v zákulisí poznal hudebník a publicista Ondřej Hejma, který se dostal do šatny po jeho koncertu v 90. letech v Praze díky své známosti s Bowieho kytaristou Reevesem Gabrelsem. "Znám tu situaci, kdy se umělec vrátí z pódia a potřebuje něco slyšet. Tak jsem v šatně prohlásil něco ve smyslu, že je to houby umění, když je někdo talentovaný a ještě u toho dobře vypadá. K Bowiemu se moje hláška hned donesla a bylo vidět, že ho to potěšilo. Takže jsem zjistil, že je stejný jako ostatní muzikanti, potřebuje slyšet ty medy," vzpomínal lídr skupiny Žlutý pes.

V internetovém hudebním obchodě iTunes se během dneška stalo poslední Bowieho album jedničkou a kolekce jeho největších hitů Best of Bowie dvojkou v žebříčku nejprodávanějších alb.

Související

Britský zpěvák David Bowie.

Bowie? Zpívá falešně a postrádá osobnost, zhodnotila kdysi BBC

Britská hudební legenda David Bowie s jednou ze svých prvních kapel Lower Third v roce 1965 neuspěla před komisí BBC pro výběr talentů, jejímž úkolem bylo zajistit, že kandidáti na vystoupení v rádiu splňují standardy kvality této rozhlasové a televizní společnosti. Podle britského deníku The Guardian to uvádí nový dokument BBC. Bowie, který zemřel na začátku roku 2016 ve věku 69 let, se přitom stal jednou z ikon hudby 20. století.

Více souvisejících

David Bowie

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 1 hodinou

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 5 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy