Zemřel slavný hudebník David Bowie, bylo mu 69 let

Londýn - Ve věku 69 let zemřel slavný britský rocker David Bowie. Stanici BBC smutnou zprávu potvrdil jeho syn.

Rocker nedávno vydal na své 69. narozeniny nové album. Novátorský zpěvák, skladatel a herec údajně zemřel na rakovinu.

"David Bowie po 18 měsících statečného boje s rakovinou dnes zemřel pokojně, obklopen svou rodinou. I když mnozí z vás budou z této ztráty zarmouceni, žádáme vás, abyste respektovali soukromí rodiny v době jejího smutku," uvedla rodina.

Bowie, který poprvé upoutal veřejnost v roce 1969, vydal celkem 25 studiových alb, předposlední byla ceněná deska The Next Day z roku 2013. V ČR vystupoval v letech 1996, 1997 a 2004. Na tomto koncertě v Praze, který nedokončil, se ale projevily příznaky onemocnění srdce. Později podstoupil operaci. Bowie naposledy vystoupil před veřejností v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku.

Věčný provokatér Bowie, který měl za sebou bohatou zkušenost s alkoholem a drogami, často šokoval převleky a své příběhy stylizoval do svých hudebních hrdinů - svět například uhranul postavou rockové hvězdy Ziggyho Stardusta. Podle některých dokázal s předstihem odhadnout, kam se ubírá hudba, a byl vždy krok napřed.

S hudbou začal v rodném Brixtonu jako saxofonista. Na střední škole hrál v několika skupinách a svou první vážnější skupinu Davie Jones and the King Bees založil v roce 1963. V roce 1965 přijal David Robert Jones umělecké jméno David Bowie, aby se vyhnul záměně s hercem a zpěvákem Davym Jonesem. Mezi slavné ho katapultoval v roce 1969 singl Space Oddity ze stejnojmenného alba. Postupně se stal hvězdou, ať už to bylo kromě hudby díky převlekům, odlišně zbarveným očím (následek školní rvačky) či zvuku.

Nejvíce zaujal zřejmě postavou rockové hvězdy Ziggyho Stardusta, kterou zničí fanatismus, jež sama vyvolala. O ní vypráví album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1972), které je jedním z vrcholů Bowieho tvorby a které stálo u zrodu glam rocku. Publikum tehdy šokoval ženskými šaty a androgynním charakterem své jevištní podoby, která dala podnět k diskusím o Bowieho sexuální orientaci a mnoha pověstem o tom, s kým měl aféru. Padala i jména jako Iggy Pop nebo Mick Jagger a provokatér Bowie vše přiživoval.

K dalším vrcholům jeho hudby patřila tak zvaná berlínská trilogie, trojice alb, které Bowie natočil v letech 1977 až 1979 v tehdejším západním Berlíně. Vedle alb Low a Lodger to byla především deska Heroes se stejnojmenným hitem.

Svět pláče nad ztrátou 

Podle Bowieho blízkého spolupracovníka Tonyho Viscontiho bylo album Blackstar "dárkem na rozloučenou". "Vždy dělal, co chtěl dělat. A chtěl to dělat po svém a chtěl to dělat co nejlépe. Jeho smrt se nelišila od jeho života - byla uměleckým dílem. Udělal Blackstar pro nás jako dárek na rozloučenou," uvedl Visconti, který byl producentem Blackstar a dalších Bowieho slavných alb.

"Rok jsem věděl, že tak to bude. Ale nebyl jsem na to připraven. Byl to mimořádný člověk, plný lásky a života... nyní je přiměřené plakat," napsal Visconti.

Slova to nemohou vyjádřit, reagoval na twitteru hudebník Brian Eno, který spolupracoval s Bowiem na "berlínských" albech Heroes, Low a Lodger z konce 70. let.

Americký rapper Kanye West uvedl, že Bowie byl svou nebojácností a kreativitou jedním z jeho největších vzorů a inspirací. Britský rocker Billy Idol na twitteru napsal, že mu po náhlé zprávě o Bowieho smrti "skoro vyhrkly slzy". "Cestovatel po vesmíru, zpěvák tvůrce snů...jsem ráda, že jsi byl tady a budu tě dál poslouchat, jako vždy," napsala zpěvačka Regina Spektorová. Byl to opravdový inovátor, opravdu tvůrčí člověk, napsal zpěvák Pharrell Williams.

Vzpomínka na Bowieho přišla i z vesmíru, o němž často zpíval. Smutek nad zpěvákovou smrtí vyjádřil na twitteru z Mezinárodní vesmírné stanice britský kosmonaut Tim Peake.

"Vyrůstal jsem při poslechu a sledování popového génia Davida Bowieho. Byl mistrem objevování. Je to ohromná ztráta," napsal na twitteru britský premiér David Cameron.

Hold zesnulému vzdal i Justin Welby, arcibiskup z Canterbury. "Pamatuji se, jak jsem seděl a neustále poslouchal jeho písně a radoval se z toho, čím byl, co dělal a jaký měl vliv," uvedl Welby, který je šéfem anglikánské církve.

"Že zemřel Bowie, je hrozná zpráva. Nikdo v naší době si nezasloužil více než on označení génius," uvedl na tweeteru londýnský starosta Boris Johnson.

Bowieho ocenili i Češi

Tuzemští publicisté a hudebníci oceňují originalitu a nadžánrovost tvorby britského hudebníka Davida Bowieho, který v neděli v 69 letech podlehl rakovině. Například překladatel a hudební publicista Josef Raulvolf umělce označil za jednoho z mála muzikantů, který díky své mimořádné lidské i umělecké inteligenci dokázal hranice populární hudby nejen překročit, ale také posunout všemi směry.

"Když si člověk poslechne jeho desky, tak vidí, že neustále zkoušel nové věci. Dvakrát jsem s ním dělal rozhovor, takže jsem měl možnost ho poznat také jako velice otevřeného člověka. Zajímal se o výtvarné umění a literaturu, hrál v divadle i ve filmech. Kdo ze všech lidí z pop music dokázal být tak všestranný a v každé profesi tak dobrý? Odešel jeden z velkých umělců," řekl ČTK Raulvolf.

Také hudební publicista Jiří Černý označil Bowieho úmrtí za velkou ztrátu pro celý hudební svět. "Každé z jeho alb bylo svým způsobem významné, za jedno z nejlepších považuji Heroes," uvedl Černý. Poslední Bowieho album Blackstar ještě neslyšel. "Jdu si ho koupit tento týden, kdy vychází na CD, já hudbu z internetu neposlouchám," dodal.

Podle hudebního publicisty Václava Hnátka Bowieho hudba zasáhla i posluchače, kteří se nepočítali mezi jeho nejskalnější fanoušky. "Kdo může říct, že spolupracoval s Lou Reedem, Iggym Popem, Johnem Lennonem i skupinou Queen. Bowie byl extravagantní až teatrální. Odešel krátce po vydání silné desky Blackstar," řekl.

Šéfredaktor hudebního serveru Headliner Honza Vedral popsal Bowieho jako muzikanta, který dokázal vždy překvapit a nikdy se neřídit tím, co je zrovna populární. "Naopak sám vytvářel normy a trendy, které ostatní mohli jen kopírovat. A, jak dokazuje jeho opus Blackstar, platilo to až do konce jeho života," řekl.

Hudebník a producent Roman Holý zdůraznil, že Bowie vždy popu dodával potřebný lesk, nespornou kvalitu, velkorysost a především inteligenci. "Seznam muzikantů, které ovlivnil, je nekonečný. Odchod Davida Bowieho ze světa, který dokázal měnit, je nepopsatelný," prohlásil Holý, mimo jiné člen skupin Monkey Business a J.A.R.

Osobně Bowieho v zákulisí poznal hudebník a publicista Ondřej Hejma, který se dostal do šatny po jeho koncertu v 90. letech v Praze díky své známosti s Bowieho kytaristou Reevesem Gabrelsem. "Znám tu situaci, kdy se umělec vrátí z pódia a potřebuje něco slyšet. Tak jsem v šatně prohlásil něco ve smyslu, že je to houby umění, když je někdo talentovaný a ještě u toho dobře vypadá. K Bowiemu se moje hláška hned donesla a bylo vidět, že ho to potěšilo. Takže jsem zjistil, že je stejný jako ostatní muzikanti, potřebuje slyšet ty medy," vzpomínal lídr skupiny Žlutý pes.

V internetovém hudebním obchodě iTunes se během dneška stalo poslední Bowieho album jedničkou a kolekce jeho největších hitů Best of Bowie dvojkou v žebříčku nejprodávanějších alb.

Související

Britský zpěvák David Bowie.

Bowie? Zpívá falešně a postrádá osobnost, zhodnotila kdysi BBC

Britská hudební legenda David Bowie s jednou ze svých prvních kapel Lower Third v roce 1965 neuspěla před komisí BBC pro výběr talentů, jejímž úkolem bylo zajistit, že kandidáti na vystoupení v rádiu splňují standardy kvality této rozhlasové a televizní společnosti. Podle britského deníku The Guardian to uvádí nový dokument BBC. Bowie, který zemřel na začátku roku 2016 ve věku 69 let, se přitom stal jednou z ikon hudby 20. století.

Více souvisejících

David Bowie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 32 minutami

Aktualizováno před 42 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 6 hodinami

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn.
 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy