John Lennon před půl stoletím vytočil Vatikán a Beatles hrozila smrt. Kvůli Ježíšovi

Londýn - Zpočátku to vůbec nevypadalo jako nějaký malér, spíš běžný rozhovor, ve kterém kytarista tehdy světově obdivovaných Beatles jenom vyjádřil svůj názor. Ani první uveřejnění jeho výroku nic takového nenaznačovalo.

Beatles byli v roce 1966 na vrcholu slávy, promotéři se doslova rvali o jejich vystoupení, přepláceli manažera Epsteina. Fab Four, kteří v předchozím roce dokončili svůj druhý film Help!, se ale cítili pokračující Beatlemánií vyčerpáni. Nesmírně jim také vadila omezenost tisku a novinářů, kteří se prakticky ptali buď na stále to samé nebo naprosté nesmysly.

Jednou z novinářek, která s Beatles díky svým objektivním článkům vycházela velice dobře, byla Maureen Cleave, redaktorka periodika Standard Evening. S Beatles absolvovala několik rozhovorů a čtveřice rychle poznala její kvalitní styl práce. Proto s ní hovořili nezvykle otevřeně a neodpovídali v ironickém duchu. Při rozhovoru, který byl pořízen v závěru února 1966, padla i otázka týkající se náboženství. Lennon tehdy prohlásil: "Křesťanství bude. Ale bude se zmenšovat a vytrácet. O tom není sporu. Už nyní jsme (myšleno Beatles) populárnější než Ježíš Kristus. Nevím, co zvítězí, jestli rock'n'roll nebo křesťanství. Ježíš byl dobrý, ale jeho následovníci jsou tlustí a obyčejní. Všechno překrucují."

Knihy o Beatles či Lennonovi se zmíněné "kauze Ježíš" nevyhýbají (zdroj: R. Pavelka)

Vatikán neopomněl pohrozit

Když 4. března 1966 článek ve Standard Eveningu vyšel, odezva byla prakticky nulová. Peklo nastane až 14. července, kdy americký mládežnický časopis Datebook uveřejňuje úryvky z Lennonova rozhovoru z britského listu, ovšem záměrně sestylizované tak, aby byl vypíchnut především Lennonův výrok o křesťanství. Vzápětí nastává vřava. Už týden po vydání článku v Datebooku 22 rozhlasových stanic odmítá vysílat jejich nahrávky, dalších osm se přidává po týdnu. Zemí zmítají protibeatlesovské nálady a má být ještě hůř. Mezitím se k výroku pana Lennona vyjádřil i Vatikán a označil jej za velmi znepokojivý s tím, že hříšníka, který takto hovoří o církvi, patřičně na dálku pokáral.

Jestliže někteří, především američtí kněží (mj. reverend Thruman H. Babbs z Clevelandu) využili situace a hrozí exkomunikací věřícím, pokud navštíví koncert Beatles nebo budou poslouchat nahrávky "kacířů", zejména radikální Ku-Klux-Klan šel mnohem dál. Za jeho přispění začaly hořet na různých místech USA hranice, na které jako za dob nacistů házeli lidé desky, knihy a jiné memorabilie Beatles. Sám Velký Drak, jak si nechal jeden z vůdců KKK říkat, přibil v Jižní Karolíně symbolicky na kříž desku Beatles a poté ho zapálil. Členové skupiny zpočátku brali záležitost s hodně černým humorem a Harrison prohlásil: "Pro nás to je vlastně dobré, protože aby ty desky mohli spálit, musí si je nejdřív koupit."

(zdroj: youtube.com)

Šlo o život a nebyla to jen fáma

Vzhledem k tomu, že skupina měla naplánované americké turné, a doba jeho zahájení se blížila, stále více zneklidnění Beatles tlačili na manažera Epsteina, aby celou záležitost vyřešil. Ten se potýkal s následky mononukleózy, takže musel zrušit první plánovanou cestu do USA. V té době už prohlásilo Španělsko i Holandsko, že kvůli Lennonově urážce všech věřících bude hudba v těchto zemích "navždy zakázána". Epstein nakonec tři dny před začátkem turné odlétá do New Yorku, aby celou záležitost uklidnil. Původně chtěl turné zrušit a zaplatit ze své kapsy náhradu, ale američtí promotéři ho přesvědčili, s ohledem na plánované zisky, aby přiměl Lennona k omluvě. Ten to rozhodně odmítl, pouze bych ochoten svůj výrok vysvětlit.

Ačkoliv v Británii fanoušci sepsali petici požadující zrušení turné, Beatles nakonec do USA přijeli. Novináři "čekající jako hyeny na kus mršiny" zaútočili na Lennona a vůbec neposlouchali, co jim říká. Dokola mleli jen jedno: "Omluvíte se?". Otrávený a znechucený Lennon nakonec ostentativně pronesl: "Omlouvám se, že jsem vůbec otevřel pusu. Omlouvám se, když vám to udělá radost, stačí to tak?"

Pořadatelé museli zvýšit bezpečnostní opatření, protože Beatles a Epsteinovi chodily výhrůžné dopisy, hrozící fyzickou likvidací. Nebylo to tak dávno, co v ulicích Dallasu zahynul prezident J.F. Kennedy, takže obavy nebyly plané a možnost, že si nějaký maniak s odstřelovačskou puškou vezme Lennona nebo kohokoli jiného z Beatles na mušku, nebyla lichá. I proto sami Beatles označili koncerty za naprostou katastrofu. Na určitých místech na skupinu pořvávali nepřátelsky naladěné skupiny, jimž Lennon odpovídal nadávkami. V Memphisu vybuchne těsně vedle pódia dělobuch, ve Washingtonu se před Baseball Stadium prochází pětice členů Ku-Klux-Klanu. Lennon ještě přilil olej do ohně a veřejně odsoudil účast americké armády ve Vietnamu, což bylo v té době pro USA téma nesmírně citlivé. Cestovní manažer Beatles, známý Mal Evans, jemuž členové skupiny neřekli jinak než Skřítek, dokonce napsal své novomanželce do Británie vážně míněný dopis na rozloučenou, tak se bál o svůj život.

Na druhou stranu některé deníky a osobnosti se Lennona zastávaly, ale nic to neměnilo na věci, že šlo o hořký konec koncertní kariéry Beatles. Po těchto zkušenostech se ještě v letadle při návratu na britské ostrovy členové skupiny po ostré výměně názorů s Epsteinem rozhodli, že už žádné další koncerty nebudou. A až na ojedinělá televizní vystoupení a památný "Roof Concert" u příležitosti práce na LP Let It Be toto rozhodnutí nezměnili

Usmíření nakonec přišlo

Napjatý vztah mezi Vatikánem a Beatles, nebo jejich zbývajícími členy přetrval dlouhá desetiletí, nakonec až v dubnu 2010 došlo ke smíření. Už dva roky předtím se objevily jisté náznaky, že by se věc mohla urovnat. Byl to deník L'Observatore Romano, který ve své víkendové příloze uvedl obsáhlý materiál o tvorbě Beatles a z obsahu vyplynulo, že se souhlasem papeže Benedikta XVI. byla umělecká činnost Fab Four oficiálně přijata i ve Vatikánu.

Historici, kteří se nad touto kauzou zamýšleli, nacházeli spojení s dvěma dalšími problematickými body v kariéře Beatles - potíže s filipínskou první dámou Imeldou Marcosovou během jejich asijského turné, a pak skandál týkající se desky Yesterday... And Today, jejíž obal byl označen za cílenou provokaci. 

Související

John Lennon

Lennonův vrah promluvil. Měl v srdci zlo a toužil po slávě

Mark David Chapman, vrah britského hudebníka Johna Lennona, letos v srpnu podvanácté žádal o podmínečné propuštění z newyorského vězení Green Haven. Komisi, která o jeho propuštění mohla rozhodnout, řekl, že v jeho srdci bylo zlo a že toužil po slávě. Nyní vím, že zabít bývalého člena Beatles bylo špatné, řekl Chapman. Komise jeho podmínečné propuštění neschválila, napsala dnes agentura AP.
John Lennon Rozhovor

Před 40 lety Chapman zastřelil Lennona. Jeho hudba mě fascinuje, ničily jej drogy, říká Svátek

ROZHOVOR – V jeho duši se usadil hluboký žal. Předseda celorepublikového klubu The Beatles Jiří Svátek vždy truchlivě prožívá datum 8. prosince, kdy Mark David Chapman zastřelil u Dakoty v New Yorku zakladatele legendárních Brouků Johna Winstona Lennona. Dnes od kytaristovy vraždy uplynulo čtyřicet let. „Přepadne mě nostalgie a vyrazím zapálit svíčku k Lennonově zdi na Malé Straně. John byl výjimečně talentovaný člověk, bohužel jej ničily drogy. Jeho hudba mě fascinuje. Dnes ho budu hrát v rádiu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Svátek.

Více souvisejících

John Lennon Beatles USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy