Praha - Tento pátek 14. října startuje v podhůří Jizerských hor v pořadí 15. Slet bubeníků, který bude až do konce října křižovat českými i moravskými městy včetně Prahy. Letos s podtitulem “Ktož sú boží bubeníci” láká na kombinaci gregoriánského či husitského chorálu, doprovázenou rytmicky přesnou palbou bicích souprav a dalších perkusí.
Poněkud atypický ansámbl nyní pilně trénuje v čele s Pavlem Fajtem a dále s Pavlem Koudelkou, Milošem Vacíkem, Tomáše Reindlem a novou posilou Sletové letky - leaderem Tata Bojs Milanem Caisem, aby se v premiéře představil již tento pátek. Spojení mezi dávnou hudební řečí a současným světem plným dynamiky a rytmu napomohou mužské hlasy sboru Affetto a izraelská zpěvačka Kamila Kama, přinášející do programu silný, výrazový zpěv a prvky performance. Ve vozové hradbě, která naše bojovníky s bubny a paličkami na pódiu obklopí, najdeme kolem dvou tun perkusí, bubnů, činelů a dalšího libozvučného harampádí.
„Naše bubenické vozatajstvo letos projede mezi 14. a 30. říjnem celkem 13 měst, od Smržovky přes Trutnov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm až po Vrchlabí, v pražském Lucerna Music Baru se zastaví 23. října," upřesňuje autor a producent projektu Romek Hanzlík, a dodává: „Slet je stylově rozkročen od pouští Blízkého východu až po Vltavu. V rámci dvouhodinového koncertu zazní inspirace gregoriánským chorálem, husitskými písněmi, můžeme se těšit na hřmotné bubenické polyrytmické groovy, hrané na bicí soupravy, tympány, elektroniku a basové bubny." Více informací a podrobný rozpis turné je na webu a facebooku projektu.
Umělecký vedoucí Sletu bubeníků Pavel Fajt vysvětluje svoji letošní tvůrčí koncepci: „Již dlouho mi v hlavě zní kombinace silných, hřmotných, polyrytmicky komponovaných a žánrově neurčitých bicích partů hraných převážně na evropské bicí nástroje, spolu se zpěvovými party z dob, kdy vznikalo evropské hudební povědomí, s gregoriánskými chorály s jejich duchovním rozměrem v kombinaci s bojovně působícími husitskými písněmi. Válečné hordy husitů a táboritů, a jejich touha a nadšení po změně tvořily dějiny. Bojové písně husitů před každou bitvou otřásaly sebevědomím nepřátel a pomáhaly jím vítězit. Tyto písně zazní ve velmi netradičních, bubnových aranžích na letošním Sletu."
Základ sestavy tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i etnické hudbě (Pavel Fajt, Pavel Koudelka). Perkuse bude obhospodařovat Tomáš Reindl. A ani letos nechybí v týmu ženský element. Pozvání přijala izraelská performerka a zpěvačka Kamila Kama. Hutné spodky podpoří bubeník Milan Cais, jehož umělecký rozptyl slibuje výlet do dalších hudebních i výtvarných oblastí. Svým pojetím je Slet bubeníků naprosto ojedinělý a unikátní a získal si velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníků není náhodný, protože hudebníci se opravdu slétávají z různých zákoutí hudebního světa, z různých stylů a z různých domovských skupin. Ti se vždy napřed na mnoho dní uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společného tvoření přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, etnických vlivů a inspirací. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.
11. prosince 2024 19:08
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
Související
Phil Collins nadchl Prahu i vsedě. Bubeník bývalých Genesis přivezl překvapení
Gregoriánský chorál doprovázený moderními bicími nástroji zazní na Sletu bubeníků
bubeníci , Hudba , Miloš Vacík (bubeník)
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková