Česko se loučilo s Věrou Špinarovou. Tisíce lidí stály v několik set metrů dlouhé frontě

Ostrava - Veřejnost se dnes loučí se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela minulou neděli ve věku 65 let. Do smuteční síně krematoria v Ostravě přišly tisíce lidí. Nakonec zůstala otevřená zhruba o hodinu déle, než bylo plánováno. V areálu hřbitova se před ní vinula několik set metrů dlouhá fronta.

Na zpěvačku při odpoledním soukromém obřadu zavzpomínali zpěváci Marie Rottrová a Petr Bende. "Dokonale na ni sedí slova z písničky Arethy Franklinové Natural Woman, kterou tady hráli," řekla Rottrová. Mezi přítomnými byli také zpěváci Lešek Semelka a Heidi Janků a skladatel, zpěvák, textař, hudebník a básník Jaroslav Wykrent. Zazněly písně Janis Joplinové, Vojty Dyka, písničkáře Jaromíra Nohavici a ostravské skupiny Buty.

Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě měla být původně fanouškům otevřena od 09:00 do 12:00, nakonec se mohli se Špinarovou rozloučit až zhruba do 13:00. Mluvčí Městské policie Ostrava Michal Maršo ČTK řekl, že veřejné části posledního rozloučení se zpěvačkou se účastnilo přibližně 40.000 lidí.

"Je nám to strašně líto. My jsme chodili strašně moc na plesy a ona nám často zpívala na plesech a vůbec měli jsme ji rádi jako ženskou, protože to fakt byla pevná ženská," vzpomínala Ludmila Skipalová. "Udělala pro Ostravu víc než spousta, byť rozených Ostraváků," doplnil její manžel Jan. Pro oba znamenala mezi zpěvačkami absolutní hvězdu. "Kdyby žila v Americe, tak je úplně světová jednička, o tom jsem přesvědčen," řekl Skipal.

Rozloučit se zpěvačkou se přišla i Marie Sepešiová, která se s ní v 18 letech osobně potkala. "Byla skvělý a úžasný člověk. Jako zpěvačka byla nejlepší, ona je prostě symbol všeho. Je to strašná škoda," uvedla Sepešiová.

Jana Lebdušková v minulosti bydlela nedaleko zpěvačky. "Bydlela kousek od nás, než si koupila chalupu. Byla to opravdu jediná zpěvačka u nás. Líbí se mi to, že se necpala nikam do Prahy, jak říkala, že Ostrava není póvl a zůstala jí věrná," řekla Lebdušková.

Se Špinarovou se přijeli rozloučit i motorkáři, kteří připomněli, že milovali hlavně její hit Bílá jawa 250. Rozloučit se přišel i písničkář Jaromír Nohavica, který s novináři ale hovořit nechtěl. "Věrku jsem měl moc rád. Jako skvělou zpěvačku i kamarádku. Je mi to moc líto. Zpívala do posledního dechu," řekl už dříve ČTK.

Rodačka z Pohořelic u Brna byla po celý život spjata s ostravskou hudební scénou. Její památku tady už v týdnu uctily stovky lidí. Největší pietní místo vzniklo na Masarykově náměstí v centru města, ale menší vzpomínková místa jsou například i u nedalekého Baru U Waldemara, kde se setkávají umělci, nebo u budovy Českého rozhlasu Ostrava.

Majitelka nenapodobitelného sytého hlasu, která loni 23. prosince oslavila pětašedesátiny, patřila ke stálicím tuzemské populární hudby. Proslavily ji písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš.

Špinarová zkolabovala ve středu při koncertu v Čáslavi. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc a byla převezena letecky do motolské nemocnice.

"Malá vzrůstem, velká hlasem, osobnost, která si dokázala získat snad každého člověka. Obdivovali ji umělci, zástupci kulturní scény, členové společenských elit i dělníci a horníci, k nimž měla obzvlášť vřelý vztah. Milovala ji celá Ostrava, k níž se po celý život hlásila a kterou vždy podporovala, například při kandidatuře na získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015," uvedl již dříve primátor Ostravy Tomáš Macura.

Související

Věra Špinarová

Co bude se sochami Janáčka a Špinarové v Ostravě? Radnice je ve složité situaci

Budoucnost soch Věry Špinarové a Leoše Janáčka od sochaře Davida Moješčíka, které jsou umístěny v centru Ostravy, zůstává nejistá. Vedení centrálního městského obvodu by sochu skladatele umístěnou na Jiráskově náměstí chtělo přemístit, sochu populární zpěvačky stojící v Husově sadu, která má řadu kritiků, chce nabídnout k prodeji, případně také přemístit. Obvodu ale chybí souhlas autora, s nímž zatím nepodepsal smlouvu, která by tyto kroky umožňovala. Novinářům to dnes řekl radní Lukáš Jansa (Piráti). Autor novinářům řekl, že smlouvu s obvodem nepodepsal po poradě s právníkem. Chce, aby bylo konkrétně jasné, jaké záměry obvod se sochami má.

Více souvisejících

Věra Špinarová Ostrava

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy