U2 vydávají nové album. Zpívají o uprchlících a prolhaných politicích

Dublin - Irská skupina U2 dnes vydala v pořadí již 14. studiové album, nese název Songs of Experience. První recenze na album jsou zatím spíše příznivé, i když nikoli nadšené.

Kolekce 13 písní má navazovat na předchozí album Songs of Innocence, které vyšlo před více než třemi lety. Oba tituly odkazují na sbírky básníka a malíře Williama Blakea Písně nevinnosti (Songs of Innocence) a Písně zkušenosti (Songs of Experience) z konce 18. století. Jak je u irských ikon zvykem, za texty jejich písní se skrývá politické poselství, přestože kolekce písní je koncipována jako intimní dopisy adresované rodině, přátelům či fanouškům.

Fanoušci zpěváka Bona, kytaristy The Edge, baskytaristy Adama Claytona a bubeníka Larryho Mullena zatím měli možnost si poslechnout například singl You're The Best Thing About Me, k němuž kapela v září zveřejnila také videoklip.

V posledních osmi letech byli U2 téměř bez ustání na cestách po celém světě, ale také se ocitali v tvůrčí krizi. Pokus o obrodu se podle kritiků příliš nezdařil na předchozím poprockovém albu Songs of Innocence z roku 2014, které mělo těžit z rozhodnutí kapely ohlédnout se za svou minulostí. Kontroverzní byl ale už způsob, jakým U2 album Songs of Innocence vydali. Nejdříve je poskytli zdarma uživatelům iTunes.

Nové album, na jehož přebalu je fotografie Bonova syna Eliho a Edgeovy dcery Sian, nemá být chápáno jen jako pokračování předchozího alba Songs of Innocence, ale i jako výzva k činům, "call to action", jak Bono zpívá v jedné z nových písní. V songu Red Flag Day také zpívají: "Dnes si nemůžeme dovolit mít obavy z toho, čeho se bojíme." Hymnická píseň o uprchlické tragédii ve Středozemním moři vzdáleně připomíná politickým nábojem i zvukem kytar album War z roku 1983.

Skupina měla album původně hotové už před rokem, ale vzhledem k politickému vývoji ho chtěla trochu přepracovat. Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA a rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie tak ovlivnilo, kromě Bonovy nehody na kole, i termín vydání nejnovějšího alba, na němž Bono lamentuje nad bídným stavem světa.

V chytlavé písni American Soul kapela vzdává hold rock'n'rollu a Americe, jejíž životní pocit je prý "snem, který patří celému světu". Právě tuto píseň, na albu pátou, pokládají mnozí recenzenti za nejlepší a také nejpolitičtější. Píseň, útočící na prolhanost dnešních politiků, má podle některých kritiků největší potenciál stát se hitem.

Britský list The Guardian napsal, že album obsahuje "dost skvělých momentů", abychom kapele odpustili její méně povedené počiny.

Magazín Variety poznamenal, že Songs of Experience je nejlepší deskou irské kapely od příznivě hodnocené How to Dismantle an Atomic Bomb, která získala v roce 2006 cenu Grammy za nejlepší album. U2 prý znějí, jako by byli "mnohem více ve své kůži", než na Songs of Innocence.

Podle recenzenta německého deníku Der Tagesspiegel se U2 tentokrát až nápadně často utíkají k lásce. Love Is All We Have Left (Láska je vše, co nám zůstalo), je název hned úvodní písně. Hudebníci rovněž vyjadřují vděk svým ženám, bez nichž by prý nebyli tím, čím jsou (You're the Best Thing About Me). Píseň Summer of Love zase prý odkazuje na květinová 60. léta.

Související

Bono Vox

Bono Vox: Frontman kapely U2 s citem pro chudé tohoto světa

Irský zpěvák a kytarista Paul David Hewson, přezdívaný Bono, v sobě chová velkou sounáležitost s chudými a neprivilegovanými. Tento frontman skupiny U2, pro niž napsal většinu textů, zakládá nadační fondy a pořádá charitativní koncerty, při osobních schůzkách s vrcholnými politiky lobbuje za řešení problémů třetího světa. Již několikrát byl proto nominován na Nobelovu cenu za mír. V neděli 10. května oslaví šedesátiny.
U2

Nejlépe placenými kapelami jsou U2 a Coldplay

Nejlépe placenými hudebníky na světě jsou v tomto roce irští U2. Čtyřčlenná rocková kapela založená roku 1976 letos vydělala 118 milionů dolarů (2,7 miliardy Kč). Následují britští Coldplay s 115,5 milionu dolarů, na třetí příčce se umístil britský zpěvák Ed Sheeran (110 milionů USD). Vyplývá to z žebříčku 30 nejlépe placených hudebníků, který dnes zveřejnil časopis Forbes. Žebříček uzavírají nestárnoucí legendy rocku The Rolling Stones.

Více souvisejících

U2 Hudba kultura

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 30 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy