Bruno Mars ovládl ceny Grammy. Megahit Despacito propadl

New York - Jubilejní 60. ročník udílení cen americké hudební akademie opanoval zpěvák Bruno Mars. Poraženým večera je naopak raper Jay-Z, který neproměnil jedinou ze svých osmi nominací.

Bruno Mars zvítězil celkem v šesti kategoriích, přičemž jeho deska 24K Magic se stala albem roku, stejnojmenná skladba nahrávkou roku a That's What I Like nejlepší písní roku. Ke svým dosavadním sedmi cenám Grammy přidal během předávání v newyorské Madison Square Garden dalších pět raper Kendrick Lamar.

Bruno Mars je tak nově držitelem 11 ocenění hudební akademie. Cenu za nejlepší desku roku mu předali Bono a The Edge z kapely U2, přičemž mu zdůraznili, že jde o "velmi velkou věc". "Pane bože. Děkuju vám lidi strašně moc. Wow," reagoval Mars.

Objevem roku se stala 21letá zpěvačka z Kanady Alessia Cara, která má na kontě hity Stay či Scars to Your Beautiful. O získání Grammy prý snila celý život, při jejím přebírání ale byla nervózní a přiznala se, že proslov připravený neměla.

Naprázdno vyšel megahit Despacito portorického zpěváka Luise Fonsiho, který ovládl listopadové latinskoamerické ceny Grammy.

Slavnostní večer odstartoval Kendrick Lamar, a to dvěma písněmi ze svého posledního alba DAMN., následně se na pódiu představili Lady Gaga, U2, Elton John, Miley Cyrusová, Rihanna a další.

Do průběhu večera se podobně jako u jiných ceremoniálů probíhajícího období udílení cen promítla vlna obvinění ze sexuálního zneužívání. Desítky účastníků včetně zpěvaček Lady Gaga, Kelly Clarksonové a raperky Cardi B dorazilo do Madison Square Garden s bílou růží v ruce či na oděvu na znak podpory hnutí proti sexuálnímu obtěžování Time's Up.

Nejvýraznějším momentem bylo v tomto směru vystoupení zpěvačky Keshi. Ta zazpívala píseň Praying, která je považována za její vypořádání se s údajným fyzickým a sexuálním zneužíváním, kterého se vůči ní dopouštěl její producent Dr Luke. Keshu na podium uvedla zpěvačka Janelle Monáe proslovem, v němž vyzvala k ukončení diskriminace, obtěžování a zneužívání moci. "Přicházíme v míru, ale myslíme to vážně," vzkázala.

Emotivní bylo také uctění památky obětí loňského masakru při koncertu country hudby v Las Vegas, které obstarala čtveřice umělců. "Jejich nádherné, umírněné provedení Tears In Heaven od Erica Claptona je nejdojemnějším, nejvíce bezprostředním momentem večera," napsal zpravodajský web BBC.

Související

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

Více souvisejících

Grammy Bruno Mars Hudba kultura U2 Sexuální obtěžování

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy