Legendární Dead Can Dance zamíří po sedmi letech do Prahy

Praha - V rámci turné A Celebration - Life and Works 1980-2019 vystoupí v pražském Kongresovém centru Dead Can Dance, jedna z nejpozoruhodnějších formací hudební historie posledních čtyř dekád.

Charismatická zpěvačka výjimečného hlasu Lisa Gerrard a skladatel, multiinstrumentalista a zpěvák Brendan Perry 2. listopadu vydávají své v pořadí desáté album nazvané Dionysus, v němž typicky svébytným způsobem zpracovávají dionýsovský kult. Na turné, které bude následovat a se kterým Dead Can Dance přijedou do Prahy, zazní tedy novinky, ale jak jeho název napovídá, přinese i průřez jejich bezmála čtyřicetiletou kariérou. Přes delší přestávky v jejich společné práci je hudba Dead Can Dance stále inspirativní a plná nečekaných barev, rytmů, tajemství a energie s dominujícími hlasy Lisy Gerrard a Brendana Perryho a jejich poslední pražský koncert v roce 2012 je dodnes vzpomínanou a nezapomenutelnou událostí.

Předprodej personifikovaných vstupenek v hodnotách 690 – 1.990 Kč bude zahájen tento pátek 7. září 2018 v 11 hodin v síti Ticketmaster. Koncert přináší Charmenko CZ.

Unikátní magický kontraalt Lisy Gerrard a démonický baryton Brendana Perryho vytváří nikde jinde neslýchanou hudební alchymii, inspirovanou různými hudebními a duchovními kulturami od pohanských rituálů a hudby přírodních národů, středověkého chorálu, přes baroko až po evropské, středovýchodní či latinskoamerické folklórní tradice. Převážně v evropských tradicích našli inspiraci i pro nové album Dionysos, které vychází v listopadu. Na albu, které má formu oratoria, najdeme jarní a podzimní rituály východní Evropy či Řecka, které mají kořeny v pohanských předkřesťanských dobách. Brendan Perry při několikaletém studiu a sbírání materiálu mimochodem objevil a použil zvuk slovenské fujary, ale i údery perského bubnu daf, halekání švýcarských pastevců, bzukot novozélandských včelstev, nebo zpěv mexických a brazilských ptáků. Albu Dionysos, ale zejména pak živému koncertu v rámci A Celebration - Life and Works 1980-2019 však stále dominuje výjimečná kreativita obou hlavních protagonistů a schopnost uhranout posluchače především svými hlasy a hudbou, která nepotřebuje falešné berličky pódiových efektů.

Dead Can Dance založili Brendan Perry, Lisa Gerrard, Paul Erikson a Simon Monroe v roce 1981 v australském Melbourne. Krátce nato Brendan a Lisa přesídlili do Londýna, kde podepsali smlouvu s tehdy začínajícím vydavatelstvím 4AD. Na jaře 1984 vydali eponymní debutové album a o rok později druhou desku nazvanou Spleen and Ideal, která dosáhla na druhé místo britského nezávislého žebříčku. Další alba následovala ve dvouletých intervalech – Within the Realm of a Dying Sun (1986), The Serpent´s Egg (1988) a Aion (1990). V roce 1993 se hudba Dead Can Dance objevila na soundtracku k filmu Baraka. Obrovským úspěchem v Evropě i USA skončilo vydání další řadovky – Into the Labyrinth z roku 1993. Následující světové turné zachytilo živé album Toward the Within o rok později. Již v té době se oba členové věnovali kromě Dead Can Dance i svým sólovým projektům – Lisa Gerrard natočila svůj debut v roce 1995 a věnovala se také skládání filmové hudby. O rok později vyšlo společné album Spiritchaser. Dead Can Dance oficiálně oznámili konec spolupráce v roce 1998 a v roce 1999 vydal také svůj debut Brendan Perry. V roce 2005 proběhlo jedno světové reunion turné, ale plnohodnotné obnovení společného fungování Lisy Gerrard a Brendana Perryho jako Dead Can Dance můžeme datovat rokem 2011. V roce 2012 vydali zatím poslední album Anastasis a během následného turné v říjnu nadchli Prahu. Vše nahrává tomu, že stejně intenzivní zážitek nabídnou Dead Can Dance v Kongresovém centru i v červnu 2019.

Související

Více souvisejících

Dead Can Dance

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy