Utrhneme si ostudu? Česko posílá na Eurovizi zpěváky, které nikdo nezná. Svět to nechápe

Komentář - Česká republika se i letos zúčastní nejsledovanější nesportovní události na světě, hudební soutěže Eurovision Song Contest, v počeštěném názvu Eurovize. Zatímco loni jsme slavili historický úspěch a náš reprezentant Mikolas Josef se umístil na výborném šestém místě, tento rok to tak slavné nebude. Soutěžící téměř nikdo nezná a fanoušci z celého světa mají jasno. Česko jede na Eurovizi prohrát, tak jako před lety.

Hana Barbara, Tomáš Boček, Andrea Holá, zpěvačka Pam Rabbit, skupina Lake Malawi v čele s Albertem Černým, Barbora Mochowa, Jakub Ondra a Jara Vymer. To jsou jména osmi finalistů, kteří bojují o hlasy veřejnosti, aby mohli Českou republiku zastupovat na letošním ročníku populární pěvecké soutěže Eurovize.

Že vám nic neříkají? Nejste sami. Převážnou většinu z nich totiž nikdo nezná. Do soutěže se v mnoha případech přihlásili sami a například na YouTube mají méně odběratelů, než neúspěšní adolescentní hráči počítačových her.

Barbara jich má zhruba 280, Boček asi 2000, Pam Rabbit necelou pětistovku a Jara Vymer dokonce pouhých 66. Ostatní na tom nejsou o moc lépe. Máme-li brát YouTube jakožto domovskou platformu pro profesionální i amatérský hudební průmysl, pak čísla hovoří za vše.

Nejlepší startovací pozici má pravděpodobně skupina Lake Malawi, která vznikla po rozpadu Charlie Straight. Ačkoliv ani ona netrhá příčky hitparád, dalo by se o ní alespoň prohlásit, že je známější.

Na YouTube lze ale pozorovat i jiné věci než čísla. Na oficiálním kanálu Eurovision Song Contest bylo zveřejněno video se všemi zástupci Česka. Komentáře, které pocházejí od lidí z celého světa, hovoří za vše. Těch pochvalných je tam jako šafránu, řada lidí naopak volá po tom, aby se vrátil Mikolas Josef.

Velká část diskutujících má ale prakticky jeden a ten samý názor. Letošní výběr, který má na starosti Česká televize a její odborná porota, je zoufalý, a Česko s ním nemá šanci uspět. Nic na tom nezmění ani fakt, že reprezentanta vybírá z osmi finalistů veřejnost. Není totiž z čeho vybírat.

Česká hudební scéna trpí dvěma zásadními neduhy. Neumí se poučit z vlastních chyb a neumí se inspirovat u zahraniční konkurence. O prvním případu svědčí například fakt, že jedna ze soutěžících se pokouší prorazit s písní nazpívanou v češtině.

Historie ukázala, že je to opravdu špatný nápad. Skupina Kabát možná patří v malé české kotlině k těm úspěšným, na poli celosvětového srovnání ale totálně vyhořela. A to, že na Eurovizi zpívala v českém jazyce, jí rozhodně nepomohlo. Čeština totiž zní v uších mnoha cizinců příšerně, na rozdíl třeba od portugalštiny, s níž předloni zabodoval Salvador Sobral.

Druhý neduh vyplývá z nepochopení podstaty celé soutěže. Eurovize se sice proklamuje jako soutěž amatérských zpěváků, ti ale předvádí naprosto famózní show na profesionální úrovni. V opačném případě by se takoví vítězové jako ABBA, Celine Dion, Loreen, Lordi, Ruslana, nebo Tatu nestali celosvětově uznávanými hvězdami. 

Jen těžko si lze představit, že by se v jejich stopách měl vydat někdo z letošních finalistů. Zatímco okolní státy se neštítí do soutěže poslat zpěváky či kapely, které na domácí půdě bodují, jako byla předloňská zástupkyně Belgie Blanche nebo ukrajinská nesmírně populární Verka Serduchka, Česko posílá doslova umělce z ulice.

Bývá dobrým zvykem posílat do Eurovize účastníky místních pěveckých soutěží, kupříkladu Hlasu nebo SuperStar, tato metoda se ale České republice nikdy neosvědčila. Porota tak zřejmě usoudila, že po loňském úspěchu "zpěváka z ulice" bude ideální postupovat letos stejně. Očividně ale nevzala v potaz, že toto označení bylo v případě Mikolase Josefa jen mediální nálepkou, neboť ve skutečnosti se zpěvák v zahraničí proslavil už před lety a hudebním talentem oplývá celá jeho rodina.

Bylo by rovněž bláhové očekávat, že by se Česko mohlo pokusit o nějakou kontroverzi, jako například Conchita Wurst, respektive její představitel Thomas Neuwirth, který soutěž v roce 2014 za velkého ohlasu vyhrál. Pravda, jeho alterego se sice nevyhnulo kritice, a stejně na tom byla již zmíněná Verka Serduchka, respektive její představitel, ukrajinský zpěvák Andrij Mychajlovyč Danylko, který skončil v roce 2007 na druhém místě, o popularitu ale rozhodně nouzi nemají.

Eurovize se od svého vzniku v roce 1956 změnila k nepoznání. V původně evropské soutěže debutují i takové země jako Austrálie nebo Izrael, amatérské zpěváky vystřídaly národní hvězdy, a soutěž se nevyhýbá ani politickým vlivům. Přesto jde o jedinečnou událost, která má miliony fanoušků po celém světě, a ukazuje, jak je která země po hudební stránce vyspělá. Česká republika ale zatím ve většině případů totálně propadla, a jak lze z internetových diskuzí vysledovat už nyní, letos tomu nebude jinak. Odraz tuzemské pěvecké kultury tak na Eurovizi nepřinese Česku pravděpodobně nic jiného, než další mezinárodní ostudu.

Související

Více souvisejících

eurovize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy