Z teskných tónů harmoniky v ikonickém westernu Tenkrát na Západě se stal asi nejslavnější hudební motiv v historii filmu. Jeho autorem je Ennio Morricone, jedna z největších osobností filmové hudby všech dob. Tento italský skladatel svými melodiemi doprovodil víc jak 500 filmů a seriálů, a i v devadesáti letech, které dovršil loni v listopadu, stále jezdí po světě a vyprodává velké haly. A své úctyhodné jubileum přijede oslavit koncertem 25. ledna i do Prahy.
Stále vitální a pracovitý tvůrce také rád spolupracuje s Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO), se kterým nahrál i hudbu ke snímku Quentina Tarantina Osm hrozných, za nějž dostal roku 2016 svého vůbec prvního Oscara za filmovou hudbu. Přitom Oscara za celoživotní dílo získal paradoxně už v roce 2007, kromě toho i tři ceny Grammy.
"Nejdůležitější pro mne vždy byla metoda, přesnost a samozřejmě láska, tím jsem se vždy řídil," prohlásil Morricone v prosinci 2010 v Praze, když v hostivařských studiích natáčel s ČNSO hudbu k italskému filmu Jako delfín od režiséra Stefana Realiho.
Jeho nejslavnější hudba k filmu Tenkrát na Západě (1968) ve spolupráci s režisérem Sergiem Leonem "viditelně" vstupuje do děje. Morricone jednotlivým postavám přiřkl určitý hudební motiv. Jak se spirála děje stupňuje, motivy se opakují a vyvolávají mrazení i atypickými nástroji - krom palčivé foukající harmoniky je to třeba dramaticky rozdrnkané banjo evokující dusot koňských kopyt.
Používá tu i zcela neobvyklé zvuky, jako je třeba vrzání vodního čerpadla, v souladu s Morriconeho teorií, že každý přirozeně vytvořený zvuk je hudba.
S Leonem spolupracovali i na dalších filmech, třeba slavné trilogii Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966), kde se v roli osamělého "muže beze jména" představil mladý Clint Eastwood. Morriconeho spojení harmoniky, zvonů a kytar, které ovlivnilo další westernové tvůrce, se časem stalo znakem žánru.
Působivým doprovodem podbarvil snímky dalších žánrů mnoha režisérů, například Briana de Palmy (Neúplatní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Malena), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita).
Morricone byl také dvorním skladatelem Piera Paola Pasoliniho. Jedna z jeho starších nahrávek se objevuje i ve snímku Quentina Tarantina Kill Bill.
Římský rodák (10. listopadu 1928) a absolvent tamní konzervatoře Svaté Cecílie, který hrál na trubku v jazzové kapele, začal psát filmovou hudbu na počátku 60. let.
Začínal doprovodem k lehkým komediím a béčkovým filmům, posléze ale již pracoval pro Ettore Scolu či Bernarda Bertolucciho. Průlomem se staly až nahrávky pro Leoneho. Hudební chameleón Morricone se zabývá i symfonickou a komorní hudbou, je mimo jiné autorem chórové skladby k 11. září 2001.
Skladatel, který celý život odmítá nabídky na přestěhování do Hollywoodu a nikdy se nenaučil anglicky, je od roku 1956 ženatý. S manželkou Mariou vychovali čtyři děti. Syn Andrea se zcela "potatil" - stal se rovněž skladatelem filmové hudby a dirigentem.
Naposledy vystoupil Morricone v Praze loni v červenci v roli dirigenta na festivalu Prague Proms s ČSNO. S tímto tělesem spolupracuje už desátý rok a do Prahy se pravidelně vrací.
Související

Skladatel Ennio Morricone (†91) byl pohřben v tichosti, jak si přál

Smrt Morriconeho zasáhla celý svět. Vzpomínají na něj umělci i politici
Ennio Morricone (skladatel) , Koncert , Praha , Hudba
Aktuálně se děje
před 33 minutami

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
před 36 minutami

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
před 1 hodinou

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
před 2 hodinami

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
před 3 hodinami

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
před 3 hodinami

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
před 4 hodinami

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
před 4 hodinami

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
před 5 hodinami

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
před 5 hodinami

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
před 6 hodinami

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
před 7 hodinami

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
před 8 hodinami

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
před 8 hodinami

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
před 9 hodinami

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
před 9 hodinami

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
před 10 hodinami

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 10 hodinami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
před 10 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá
před 11 hodinami
Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
Agentura OSN pro letectví oficiálně označila Rusko za odpovědné za sestřelení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines, k němuž došlo v červenci 2014 nad východní Ukrajinou. Informaci přinesla britská stanice BBC.
Zdroj: Jakub Jurek