Mahlerova "Symfonie tisíců" zazní v pražské O2 aréně

Praha - Výjimečná 8. symfonie, často označovaná za Symfonii tisíců, zazní už ve středu večer v pražské O2 aréně. Slavnostním koncertem vzpomenou pořadatelé Pražského jara stoleté výročí od smrti uznávaného skladatele a rodáka z Vysočiny Gustava Mahlera.

Sté výročí od smrti Gustava Mahlera si hudební svět připomene 18. května a ke vzpomínkovým akcím se připojí i Pražské jaro. "Na tento večer připravujeme slavnostní galakoncert s provedením monumentální Mahlerovy 8. symfonie, na němž se vedle České filharmonie bude podílet i další velké těleso – Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku. Kromě mezinárodní sestavy vokálních sólistů to budou nádavkem ještě Pražský filharmonický sbor, sbory z Hamburku a Schleswig-Holsteinu a chlapecký sbor Boni Pueri," uvedl Trojan. Právě kvůli prostorové náročnosti, kterou si takový koncert žádá, se akce Pražského jara vůbec poprvé uskuteční v pražské O2 aréně.Gustav Mahler se narodil 7. července 1860 v židovské, německy hovořící rodině na Vysočině, tehdy ještě na území Rakouska-Uherska. Často je považován za jednoho z největších rakouských symfoniků, mluvit se o něm však dá i jako o českém autorovi, protože se do jisté míry inspiroval českou lidovou hudbou. Vedle skládání také dirigoval. Mahlerova 8. symfonie, kterou mají možnost vidět návštěvníci Pražského jara, je co do rozsahu účinkujících těles považována za jedno z největších děl historie klasické hudby. Právě proto, že vyžaduje obrovské instrumentální i pěvecké síly, označuje se často jako "Symfonie tisíců". A to i přesto, že v něm tisíc hudebníků obvykle neúčinkuje a neoznačil ji tak ani sám Mahler.

Dílo údajně vzniklo během jediného skladatelova "výbuchu" inspirace v jižním Rakousku v létě roku 1906. Poprvé se symfonie hrála až čtyři roky po svém vzniku v Mnichově a koncert tehdy dirigoval sám Mahler.

Související

Alexander Dubček hovoří k lidem během sametové revoluce. Komentář

Dubček se ujal moci před 55 lety. Byl symbolem, nikoliv hybatelem reforem pražského jara

Před 55 lety, 5. ledna 1968, se funkce prvního tajemníka ÚV KSČ ujal Alexander Dubček. Výměna nejvyššího představitele strany, která v té době držela již téměř dvě desetiletí mocenský monopol v zemi, umožnila zahájení pokusu o reformu československé státně-socialistické diktatury, jež se do historie zapsal jako pražské jaro. Dubček se pro mnohé stal jeho hlavní tváří, přestože ve skutečnosti nebyl hlavním iniciátorem liberalizačních změn.
Festival Pražské jaro

Hudební cenu Classic Prague Awards získal festival Pražské jaro

Mimořádnou cenu Classic Prague Awards za nejpřínosnější počin pro českou kulturu v době pandemie koronaviru získal festival Pražské jaro. U příležitosti on-line Novoročního koncertu České filharmonie ji z rukou Jiřího Bessera a Davida Šimoníka převzal ředitel festivalu Roman Bělor.

Více souvisejících

Pražské jaro

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 28 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy