Mahlerova "Symfonie tisíců" zazní v pražské O2 aréně

Praha - Výjimečná 8. symfonie, často označovaná za Symfonii tisíců, zazní už ve středu večer v pražské O2 aréně. Slavnostním koncertem vzpomenou pořadatelé Pražského jara stoleté výročí od smrti uznávaného skladatele a rodáka z Vysočiny Gustava Mahlera.

Sté výročí od smrti Gustava Mahlera si hudební svět připomene 18. května a ke vzpomínkovým akcím se připojí i Pražské jaro. "Na tento večer připravujeme slavnostní galakoncert s provedením monumentální Mahlerovy 8. symfonie, na němž se vedle České filharmonie bude podílet i další velké těleso – Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku. Kromě mezinárodní sestavy vokálních sólistů to budou nádavkem ještě Pražský filharmonický sbor, sbory z Hamburku a Schleswig-Holsteinu a chlapecký sbor Boni Pueri," uvedl Trojan. Právě kvůli prostorové náročnosti, kterou si takový koncert žádá, se akce Pražského jara vůbec poprvé uskuteční v pražské O2 aréně.Gustav Mahler se narodil 7. července 1860 v židovské, německy hovořící rodině na Vysočině, tehdy ještě na území Rakouska-Uherska. Často je považován za jednoho z největších rakouských symfoniků, mluvit se o něm však dá i jako o českém autorovi, protože se do jisté míry inspiroval českou lidovou hudbou. Vedle skládání také dirigoval. Mahlerova 8. symfonie, kterou mají možnost vidět návštěvníci Pražského jara, je co do rozsahu účinkujících těles považována za jedno z největších děl historie klasické hudby. Právě proto, že vyžaduje obrovské instrumentální i pěvecké síly, označuje se často jako "Symfonie tisíců". A to i přesto, že v něm tisíc hudebníků obvykle neúčinkuje a neoznačil ji tak ani sám Mahler.

Dílo údajně vzniklo během jediného skladatelova "výbuchu" inspirace v jižním Rakousku v létě roku 1906. Poprvé se symfonie hrála až čtyři roky po svém vzniku v Mnichově a koncert tehdy dirigoval sám Mahler.

Související

Alexander Dubček hovoří k lidem během sametové revoluce. Komentář

Dubček se ujal moci před 55 lety. Byl symbolem, nikoliv hybatelem reforem pražského jara

Před 55 lety, 5. ledna 1968, se funkce prvního tajemníka ÚV KSČ ujal Alexander Dubček. Výměna nejvyššího představitele strany, která v té době držela již téměř dvě desetiletí mocenský monopol v zemi, umožnila zahájení pokusu o reformu československé státně-socialistické diktatury, jež se do historie zapsal jako pražské jaro. Dubček se pro mnohé stal jeho hlavní tváří, přestože ve skutečnosti nebyl hlavním iniciátorem liberalizačních změn.

Více souvisejících

Pražské jaro

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 43 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy