Židé bojkotují turné Rogera Waterse: Připomíná nacistu, zlobí se

Düsseldorf (Německo) - Židovská obec v Düsseldorfu vyzývá k bojkotu koncertů Rogera Waterse na turné The Wall. Show zakládajícího člena slavné rockové skupiny Pink Floyd prý připomíná nacistickou propagandu. Waters odmítá, že by byl antisemitou.

Týden před düsseldorfským koncertem židovská obec vyzvala jeho bojkotu kvůli údajným antisemitským scénám. "Roger Waters je pouhým duševním žhářem, jemuž se v našem městě nesmí dostat sluchu," prohlásil šéf místní židovské obce Michael Szentei-Heise.

"Celá scénická dekorace vyvolává jednoznačné asociace na říšské stranické sjezdy a propagandu NSDAP," řekl Szentei-Heise. Waters vystupuje v koženém kabátě s černo-rudou páskou na paži. "Nahání to strach, když představení navštěvují desetitisíce lidí a navzdory antisemitské a národně-socialistické symbolice na hudbu Rogera Waterse slaví, tancují a tleskají," dodal Szentei-Heise.

Židé protestovali proti vystoupení britského rockového hudebníka například už v Belgii. Waters se pak proti nařčení z antisemitismu bránil v otevřeném dopise z počátku srpna. Zdůraznil, že používá i jiné symboly jako krucifix, srp a kladivo či loga firem.

Je však také známo, že Waters je ostrým kritikem izraelské politiky. V otevřeném dopise umístěném na propalestinském webu Electronic Intifada nedávno rockové hvězdy z celého světa vyzval ke kulturnímu bojkotu Izraele za to, co označuje za "zločiny apartheidu a etnických čistek" páchané židovským státem.

Scéna na pódiu vychází z původního koncertního provedení The Wall Pink Floyd z let 1980 a 1981. Již před koncertem je mezi publikem a hudebníky napříč celou arénou částečně vystavěna zeď („the wall"; délka 73 m a výška 11 m) z kartonových krabic představujících cihly, která je v průběhu první půlky vystoupení dostavována, až při skladbě „Goodbye Cruel World" je do ní uložena poslední „cihla".

I během první poloviny, ale především ve druhé polovině koncertu je zeď využita jako obrovské promítací plátno s nejrůznějšími animacemi (zčásti původními od Geralda Scarfea) a protiválečnými vzkazy Rogera Waterse. Během přestávky jsou na zeď promítány fotky a krátké popisy životních osudů padlých během válek 20. století, které Watersovi na jeho žádost před zahájením turné posílali lidé z celého světa.

Koncerty zahrnují kompletní předvedení The Wall včetně skladeb „What Shall We Do Now?" a „The Last Few Bricks", které se již na původní studiové album nevešly, ale které Pink Floyd hráli na koncertech v letech 1980 a 1981.

Související

Více souvisejících

Roger Waters židé koncerty

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 4 minutami

před 14 minutami

před 32 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy