Grammy za nahrávku roku získala Billie Eilish. Rekord pokořily Beyoncé a Swiftová

Letošnímu udílení amerických hudebních cen Grammy dominovaly ženy, které zvítězily ve všech ostře sledovaných kategoriích. Grammy za nahrávku roku získala stejně jako loni zpěvačka Billie Eilish, letos za minimalistickou skladbu Everything I Wanted. Píseň roku připadla zpěvačce H.E.R se skladbou I Can't Breathe volající po ukončení rasové diskriminace.

R&B hvězda Beyoncé na slavnostní ceremonii pokořila rekord v počtu získaných ocenění u žen; stálice Taylor Swiftová se zase vítězstvím v kategorii album roku za desku Folklor stala první ženou, která toto ocenění získala již potřetí.

Několikahodinovou slavnostní ceremonii v neděli večer místního času v Los Angeles odstartovala vystoupení zpěváků Harryho Stylese a Billie Eilish. Udílení, které bylo kvůli pandemii covidu-19 odloženo z původního lednového data, doprovázela přísná hygienická opatření. Hvězdy americké hudební scény musely dodržovat rozestupy a krýt si ústa a nos rouškami.

Beyoncé v noci na dnešek získala hned několik cen, včetně té pro nejlepší R&B skladbu za píseň Black Parade oslavující černošskou kulturu a dosáhla tak rekordního počtu 28 Grammy. Podílela se i na písni Savage, která jí a raperce Megan Thee Stallion vysloužila vítězství v kategorii nejlepší rapové skladby.

Meghan Thee Stallion si odnesla prestižní ocenění objev roku, a to jako první raperka od roku 1999, píše agentura AFP. "Nechci se rozbrečet. Všichni nominovaní v této kategorii jsou tak skvělí," komentovala raperka vítězství. "Byl to náročný rok, ale zvládli jsme to," připomněla dopady koronaviru na veřejný život raperka.

Pro třiadvacetiletou R&B zpěvačku H.E.R., pravým jménem Gabriellu Wilsonovou, je letošní vítězství již třetí cenou Grammy. Slova v názvu skladby I Can't Breathe (Nemůžu dýchat) před svou smrtí opakoval americký černoch George Floyd, který zemřel loni v květnu, když mu několik minut na krku klečel policista. Jeho úmrtí vyvolalo silnou vlnu protestů proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jinde ve světě. H.E.R. ve videoklipu k písni připomíná tyto demonstrace, jména dalších černochů, kteří zemřeli při zásahu policie, i hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

Teprve devatenáctiletá Billie Eilish, která s vítězstvím ve všech čtyřech hlavních kategoriích opanovala udílení minulý rok, si letos podruhé za sebou odnesla cenu za nejlepší nahrávku. Při převzetí však uvedla, že by ocenění příslušelo spíš Meghan Thee Stallion za zmíněnou nahrávku Savage.

Swiftová, která díky vynucené pauze způsobené pandemií loni v létě nečekaně vydala osmé studiové album Folklore, se s dnešním třetím vítězstvím v kategorii alba roku vyrovnala takovým hudebním velikánům jako je Stevie Wonder, Frank Sinatra či Paul Simon. Jediným čtyřnásobným vítězem v této kategorii je muž ze zákulisí hudební produkce Tom Coyne, který se podílel na skladbách řady hvězd včetně Swiftové či Beyoncé.

Už před samotným začátkem ceremonie bylo ohlášeno několik vítězů ve vedlejších kategoriích a v oblasti klasické hudby a jazzu. V kategorii nejlepší sólo v klasické hudbě neuspěla nahrávka Bohemian Tales českého dirigenta Jakuba Hrůši a houslisty Augustina Hadelicha. Vítězem se stala nahrávka Koncertu pro violu a komorní orchestr současného amerického skladatele Christophera Theofanidise v podání violisty Richarda O'Neilla a dirigenta Davida Alana Millera.

V oblasti jazzu se prosadil nedávno zesnulý klávesista Chick Corea. Jeho nahrávka Trilogy 2 je nejlepším jazzovým instrumentálním albem roku a ve skladbě All Blues předvedl nejlepší improvizované jazzové sólo.

Grammy patří mezi nejvýznamnější hudební ocenění na světě. O nominacích a udílení cen rozhoduje na 13.000 členů americké hudební akademie. Ocenění se uděluje zhruba v 80 kategoriích.

Související

Více souvisejících

Billie Eilish Beyoncé Taylor Swiftová

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 59 minutami

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala a Stanjura na koberečku u prezidenta. Pavel má k rozpočtu výhrady

Premiér Petr Fiala (ODS) doufá, že s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) přesvědčili prezidenta Petra Pavla, aby podepsal návrh státního rozpočtu na příští rok, jak ho minulý týden schválili poslanci. Hlava státu v minulosti naznačila, že k návrhu má své výhrady. Dnes je zopakovala. 

před 1 hodinou

Asadova

Rebelové osvobozují Asadova "lidská jatka". V podzemí kruté věznice může být sto tisíc lidí, v cele našli malé dítě

Poté, co syrští rebelové převzali moc nad zemí dosud ovládanou prezidentem Bašárem Asadem, se začaly objevovat zprávy o lidech uvězněných v podzemních celách v nechvalně známé syrské věznici Saydnaya. Syrská civilní obrana známá jako Bílé přilby oznámila, že zkoumá svědectví přeživších, kteří tvrdí, že jsou v této věznici drženi lidé v utajených podzemních prostorách. Pět specializovaných týmů prochází věznicí s pomocí průvodce, který je obeznámen s jejím rozvržením.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Syrští rebelové v Aleppu

Jak povstalci za pouhý týden ovládli Sýrii? Přehled den po dni

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.

před 3 hodinami

Bašár al-Asad se svou ženou

Odstraněním Asada občanská válka neskončila, dostala spíš nový impulz, řekl pro EZ bezpečnostní expert

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii výrazně oslabuje vliv Ruska na Blízkém východě, zatímco posiluje jeho regionálního rivala Turecko. Dosavadní rebelové budou čelit výzvám v řízení země, kterou může nakonec čekat scénář Libye či Afghánistánu. Situaci navíc komplikují mezinárodní aktéři, což podle bezpečnostního experta Jana Krause z brněnské Masarykovy univerzity Sýrii i celý region paralyzuje na dlouhé roky.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml v otázce Asada mlčí. Peskov přiznal, že jeho pád Rusko překvapil

Kreml nadále mlčí ohledně současného pobytu svrženého syrského prezidenta Bašára al-Asada. Podle CNN se tím potvrzuje, že rozhodnutí o udělení azylu mohlo být učiněno pouze Vladimirem Putinem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že „v tuto chvíli nemáme co říct ohledně Asadova pobytu,“ čímž se vyhnul jasnému stanovisku.

před 4 hodinami

Věznice

Syrští povstalci dobyli "lidská jatka". V Asadově brutální věznici hledají podzemní cely

Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Zelenskyj zveřejnil ukrajinské ztráty ve válce s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC uvedl, že od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu zahynulo přibližně 43 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo představuje výrazný nárůst oproti únoru tohoto roku, kdy Zelenskyj uvedl, že počet padlých byl 31 000. Kromě toho prezident informoval, že bylo evidováno 370 000 zranění, přičemž některá z nich zahrnovala opakovaná zranění stejného vojáka nebo méně závažné případy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci

Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Putinova intervence v Sýrii je v troskách. Ruská propaganda hází vinu na Asadovu armádu

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Dohoda s Putinem o Ukrajině? Expert vysvětlil, proč je to absolutní nesmysl

Dohody s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které by nezahrnovaly úplné obnovení ukrajinských hranic, nemají smysl. Pro server National Interest to uvedl Frederick Starr, předseda Centrálního asijsko-kavkazského institutu a významný členem Eurasijského oddělení Americké rady pro zahraniční politiku (American Foreign Policy Council). 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Jak se mění život v Sýrii po pádu Asada? Lidé pláčou i slaví

Ulice Damašku zažily v posledních hodinách obrovský převrat. Po více než padesáti letech autoritářské vlády rodiny al-Asadů se město ocitlo bez prezidenta a režimu, který ho dlouho ovládal. Tato historická změna přišla náhle a její dopady jsou zatím nejasné, což vyvolává jak obrovské nadšení, tak nejistotu mezi obyvateli.

před 9 hodinami

Terorista, který chce spolupracovat? Vůdce syrských rebelů poslal vzkaz celému světu

Abú Muhammad al-Jolání, prominentní vůdce syrských rebelů, si nedávno připsal klíčový okamžik na své dlouhé cestě k moci. Jeho vítězný projev v damašské Ummajovské mešitě nejenže potvrdil jeho nové postavení, ale také vyslal silné poselství všem aktérům v regionu, včetně Íránu, Izraele a Spojených států.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy