Grammy za nahrávku roku získala Billie Eilish. Rekord pokořily Beyoncé a Swiftová

Letošnímu udílení amerických hudebních cen Grammy dominovaly ženy, které zvítězily ve všech ostře sledovaných kategoriích. Grammy za nahrávku roku získala stejně jako loni zpěvačka Billie Eilish, letos za minimalistickou skladbu Everything I Wanted. Píseň roku připadla zpěvačce H.E.R se skladbou I Can't Breathe volající po ukončení rasové diskriminace.

R&B hvězda Beyoncé na slavnostní ceremonii pokořila rekord v počtu získaných ocenění u žen; stálice Taylor Swiftová se zase vítězstvím v kategorii album roku za desku Folklor stala první ženou, která toto ocenění získala již potřetí.

Několikahodinovou slavnostní ceremonii v neděli večer místního času v Los Angeles odstartovala vystoupení zpěváků Harryho Stylese a Billie Eilish. Udílení, které bylo kvůli pandemii covidu-19 odloženo z původního lednového data, doprovázela přísná hygienická opatření. Hvězdy americké hudební scény musely dodržovat rozestupy a krýt si ústa a nos rouškami.

Beyoncé v noci na dnešek získala hned několik cen, včetně té pro nejlepší R&B skladbu za píseň Black Parade oslavující černošskou kulturu a dosáhla tak rekordního počtu 28 Grammy. Podílela se i na písni Savage, která jí a raperce Megan Thee Stallion vysloužila vítězství v kategorii nejlepší rapové skladby.

Meghan Thee Stallion si odnesla prestižní ocenění objev roku, a to jako první raperka od roku 1999, píše agentura AFP. "Nechci se rozbrečet. Všichni nominovaní v této kategorii jsou tak skvělí," komentovala raperka vítězství. "Byl to náročný rok, ale zvládli jsme to," připomněla dopady koronaviru na veřejný život raperka.

Pro třiadvacetiletou R&B zpěvačku H.E.R., pravým jménem Gabriellu Wilsonovou, je letošní vítězství již třetí cenou Grammy. Slova v názvu skladby I Can't Breathe (Nemůžu dýchat) před svou smrtí opakoval americký černoch George Floyd, který zemřel loni v květnu, když mu několik minut na krku klečel policista. Jeho úmrtí vyvolalo silnou vlnu protestů proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jinde ve světě. H.E.R. ve videoklipu k písni připomíná tyto demonstrace, jména dalších černochů, kteří zemřeli při zásahu policie, i hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

Teprve devatenáctiletá Billie Eilish, která s vítězstvím ve všech čtyřech hlavních kategoriích opanovala udílení minulý rok, si letos podruhé za sebou odnesla cenu za nejlepší nahrávku. Při převzetí však uvedla, že by ocenění příslušelo spíš Meghan Thee Stallion za zmíněnou nahrávku Savage.

Swiftová, která díky vynucené pauze způsobené pandemií loni v létě nečekaně vydala osmé studiové album Folklore, se s dnešním třetím vítězstvím v kategorii alba roku vyrovnala takovým hudebním velikánům jako je Stevie Wonder, Frank Sinatra či Paul Simon. Jediným čtyřnásobným vítězem v této kategorii je muž ze zákulisí hudební produkce Tom Coyne, který se podílel na skladbách řady hvězd včetně Swiftové či Beyoncé.

Už před samotným začátkem ceremonie bylo ohlášeno několik vítězů ve vedlejších kategoriích a v oblasti klasické hudby a jazzu. V kategorii nejlepší sólo v klasické hudbě neuspěla nahrávka Bohemian Tales českého dirigenta Jakuba Hrůši a houslisty Augustina Hadelicha. Vítězem se stala nahrávka Koncertu pro violu a komorní orchestr současného amerického skladatele Christophera Theofanidise v podání violisty Richarda O'Neilla a dirigenta Davida Alana Millera.

V oblasti jazzu se prosadil nedávno zesnulý klávesista Chick Corea. Jeho nahrávka Trilogy 2 je nejlepším jazzovým instrumentálním albem roku a ve skladbě All Blues předvedl nejlepší improvizované jazzové sólo.

Grammy patří mezi nejvýznamnější hudební ocenění na světě. O nominacích a udílení cen rozhoduje na 13.000 členů americké hudební akademie. Ocenění se uděluje zhruba v 80 kategoriích.

Související

Více souvisejících

Billie Eilish Beyoncé Taylor Swiftová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 13 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde

Uprostřed haly plné pískajících hraček, dronů a robotických aut říká Hu Tianqiang bez zaváhání: „O prodeje do Spojených států nestojíme.“ Jeho stánek se nachází ve městě Iwu na východě Číny, které je domovem největšího velkoobchodního trhu na světě – s více než 75 tisíci obchody a zákazníky ze všech koutů světa, píše server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy