ROZHOVOR | Kvůli aktuální situaci, kdy je času víc, je zítřek v ještě větším nedohlednu, říká Mirai Navrátil

Návrat s frontmanem kapely Mirai „do těch snadných dnů, kdy jsme na svět se smáli a dospět si přáli“. V exkluzivním rozhovoru nám Mirai Navrátil odpověděl na otázky inspirované písničkami kapely a především jejich novou deskou Arigáto.

Pojďme se, prosím, a právě dnes na chvíli vrátit „do těch snadných dnů, kdy jsme na svět se smáli a dospět si přáli“. Tady do Frýdku – Místku. Vaší srdcovkou bude asi zdejší Gymnázium Petra Bezruče?

Je to tak. Prožil jsem tam svoje teenage roky, začátky s muzikou a do dneška jsem s GPB v kontaktu třeba skrz organizaci jeho plesu. Bylo to fajn období.

Když půjdeme retrospektivně přece jen krapet dál – vy jste chodil na základní školu střídavě tady v Čechách a Japonsku. Jako malý jste to asi tak nevnímal či nerozebíral. Ale teď zpětně: je velký rozdíl v našem a jejich systému vzdělávání?

Spíše než že bych si to pamatoval, to vím zprostředkovaně od mého táty, který tam byl s celou rodinou asi 2 roky zpátky. Byli tam celý školní rok a zapojovali i do dalších sportovních aktivit, které ale v Japonsku jsou dost navázané na školu samotnou. Většina věcí se u dětí prostě děje pod záštitou základky, na kterou ty děti chodí. Já tam chodil v dětství jen v podstatě jeden měsíc v roce, abych neseděl doma a nečekal na bratrance, co do té školy chodili. 

Ve Frýdku – Místku se cítíte jako patriot, což dokazuje váš velký podíl, pořádání FM City Fest a na vaší alma mater jste pomohli obnovit tradici maturitních plesů. „Všude je dobře, ale tady je nejlíp.“ Je, že?

V mnoha ohledech jo. Pro mě prim hrajou staří známí kámoši, rodina a Beskydy. 

Navíc žijete na místě, odkud jsou právě Beskydy skoro na dosah. Který z těch kopců je ten váš? Travný, Ropice, Ropička, Slavíč, Malchor… Na který z toho balkónu, kde vznikala píseň Hometown, vidíte nejlíp?

Teď aktuálně se snažím chodit na hory poměrně dost, protože je to pro mě jedna z mála sportovních aktivit, které můžu dělat v souladu s karanténním režimem, ale i tak popravdě z balkonu poznám neomylně pouze Lysou. Na tu jsem koukal i při psaní Hometownu. 

Když ještě zůstaneme u skladby Hometown. V klipu k této písni vystupuji obyčejní lidé, kteří v podhůří Beskyd „zapustili své kořeny“ a jsou jeho nedílnou součástí. Sám jste řekl, že tady to „není jen o vracení se na nějaké místo, ale možná ještě více o vracení se za lidmi a kamarády, kteří jsou gró toho hometownu“… Domov domovem zůstane právě kvůli těm lidem.

Je to tak. Co si budem. Máme tu hory, ale taky spoustu paneláků, a tak Frýdek-Místek pro lidi z cizích měst nemusí být architektonický skvost. Ten song je trochu i o té zaslepené lásce k místu, ve kterém vyrůstáte. Kritický pohled a objektivitu vlastně trošku ztratíte, ale ničemu to nevadí. 

„Vždyť teď je tady a zítra je v dálce, včera už tu bylo, tak mi dovol smát se.“ Jak často míváte tento pocit? Stále, když vždycky začíná turné a vy máte spoustu pracovních povinností, cestujete…

Tak kvůli aktuální situaci, kdy je toho času víc, je zítřek v ještě větším nedohlednu. Klidně bych se vrátil do toho normálního tempa. Mám to rád a koncertní tour mi dost chybí. Dali jsme si s tou aktuální šňůrou hodně práce a ve chvíli kdy jsme měli všechno ready a odehráli 2 první koncerty, nastalo, co nastalo.  

Asi se často zpátky neohlížíte. A když přece jen, kam nejčastěji, do jaké doby, okamžiku? Jestli tedy můžete prozradit. (Slezské divadlo v Opavě má v reportáru hru Naše městečko, která je o štěstí, za kterým se vydáváme kamkoliv, a ono je přitom – bez ohledu na to, kde se nacházíme – v každém dni našeho života, jen je ho potřeba zahlédnout. A může to být třeba jeden obyčejný den, který jsme prožili, když nám bylo deset…) Máte v životě takový okamžik, místo, kam byste se chtěl aspoň na chvilku vrátit?

Možná bych chtěl znovu prožít tu euforii, když jsem dodělal vysokou v Brně. A možná bych chtěl znovu zažít dvouměsíční výlet po Evropě jen s batohem, pětikilem v kapse a kytarou. Jezdili jsem jen stopem, poznali jsme spoustu skvělých lidí a míst. Projeli jsme cca 10 zemí Evropy, což je aktuálně nemyslitelný projekt.

A můžete i prozradit vaši Achillovu patu, jestli tedy nějakou máte. Vždyť nakonec chyby jsou to, co z lidí dělá lidi, že?

Těch mám spoustu... Opravdu bez nadsázky. Nevím, kde začít, ani skončit.                                                                                 

Proč lidé v životě tak často opakují stále ty stejné chyby? (i když si planeta Země běží svůj maraton…) Navíc historie by mohla vykládat. Máte vystudovaná práva a i z toho hlediska k tomu máte jistě blízko.

Protože máme krátkou paměť a rádi zapomínáme nebo taky proto, že kolikrát emoce vítězí nad racionalitou. 

Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj - spousta úspěšných hudebníků odtud pochází - David Stypka, Ewa Farna, Tomáš Klus, Kryštof, Jaromír Nohavica… Vy jste zde zažil svá poprvé a zažijete svá naposled… Já si myslím, že potenciál tento kraj má. Jde to dle vás posunout ještě dál? Ať je pro čím dál více lidí jejich „homeregion“ a ne, že z něj budou odcházet, jak se bohužel děje.

Myslím si, že se to zlepšuje a snad to do budoucna půjde ještě víc nahoru. I kraj má tuhle problematiku jako jednu z priorit. Je tu spousta šikovných lidí a rozjíždí se tu i velmi sympatické projekty, podniky, startupy. 

Mohu závěrem vaše nej… a proč?Nejoblíbenější literární postava, historická osobnost:Totoro

Nejoblíbenější literární autor:Můj táta

Nejlepší rada, kterou jste dostal:Nespěchat a uvědomit si, že všechno je, tak jak má být

Nejinspirativnější osoba:Aktuálně Wim Hof

Nejlepší píseň století:Neexistuje.

Nejoblíbenější dětská říkanka (ve stylu Kolo, kolo mlýnský… Ententýky dva špalíky…) Nemám.

Nejoblíbenější hra v dětství:Game boy color – Pokemon yellow

Nejbizarnější poznámka v žákovské knížce či od učitele:Tohle si nepamatuju. Já měl fakt každý týden 3 vč. ředitelské důtky...

Nejlepší pohádka:Můj soused Totoro

Nejzajímavější místo, na které jste narazil během cestování s kapelou:Peking, ale stačilo. A teď bych tam určitě nejel.

Oblíbená zastávka na D1:Formanka za mekáčem ve Valmezu ve směru na Brno.

Nejoblíbenější místo ve vašem bytě:Balkón a výhled na Beskydy

Oblíbené jídlo české i japonské kuchyně (čím vám maminka udělá 100% radost):Karé, gyudon a z českých husa s červeným zelím a knedlíkem 

Nejoblíbenější „zvíře, rostlina, věc“:Kočka, ale jsem na ni alergicky. Tráva, ale jsem na ni alergicky.

A úplně nakonec - nejranější zážitek:Konverzace s babičkou, kdy jsem na ni mluvil japonsky a ona česky.

Děkuji krásně za rozhovor. Děkuji za upřímnost a shovívavost k mým otázkám.

Související

Mirai Navrátil

Koller, Mirai a další osobnosti české kultury pomáhají Ukrajině

Stále častěji se na sociálních sítích objevují příspěvky, že i známé osobnosti se rozhodli pomoci Ukrajině. Tím bezpochybně dokazují, že česká kulturní sféra "stále žije", pomáhá a zastává své místo, na které se možná během pandemie i poněkud zapomnělo. Jména jako David Koller, Mirai Navrátil, Jakub Ryba jistě mluví za vše.
Skupina Mirai

Nový singl kapely Mirai vyzývá: Noste roušky

Aktuální situace kolem koronaviru nedá asi nikomu spát. Výjimkou není ani skupina Mirai. Ta kromě nedávného online koncertu, který jako náhradu za zrušené koncerty v neděli odehrála přes sociální sítě, nyní vydává singl Dej si roušku. S Nikol Štíbrovou, která je na featu reagují na současné dění v souvislosti s koronavirem, jenž komplikuje naše životy. Chytlavý beat a refrén dává vážnému tématu pozitivní náboj a víru v lepší zítřky. „Chráníš mě a já zas tebe,“ je heslo, které bychom v těchto dnech měli mít všichni na paměti, říkají Mirai. Frontman kapely přikládá vzkaz fanouškům a za celý tým děkuje všem, co se podíleli na tvorbě rekordně rychle nahraného singlu a natočeného videoklipu.

Více souvisejících

skupina Mirai rozhovor Hudba

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu

Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy