Svátek české hudby: Ceny Anděl se blíží, předají se v hale 02 Universum

Devětadvacátý ročník prestižních cen České hudební akademie se bude tentokrát konat 31. března 2020 v nové pražské hale O₂ universum. Novinkou bezesporu je, že Ceny Anděl podpoří Coca-Cola, předávání je zpřístupněno veřejnosti a že se dočkáme i nové kategorie "slovenské album roku".

Michael Jackson poněkud v jiné souvislosti kdysi uvedl: "Když je mysl lidí zastřena zlostí nebo nenávistí, nemůže na ně dosáhnout žádný anděl.“ Mysl letošních nominovaných je zastřena převážně hudbou a proto právě oni mají možnost dosáhnou na své Anděly. A to hned v několika kategoriích.

V rámci letošního slavnostního ceremoniálu Andělů budou předány ceny za Album, Skladba, Skupina, Sólový interpret, Sólová interpretka, Objev, Videoklip. Vedle těchto hlavních kategorií to budou i všechny ostatní žánrové ceny zaštítěny hned několika garanty.

 „Garantem folkové a jazzové kategorie je Milan Tesař z rádia Proglas. Alternativu a elektroniku zaštítili Michal Pařízek z časopisu Fullmoon společně se Zdeňkem Lichnovským z Radia 1, rockovou kategorii Petr Adámek z časopisu Fakker, kategorii Rap Matěj Kretík z The Mag a Klasiku Michaela Vostřelová z časopisu Harmonie.

"Celkově se tedy letos bude předávat patnáct sošek anděla hrajícího na šalmaj,“ upřesňuje předseda rady České hudební akademie Honza Vedral. Jednou z novinek je ocenění slovenského alba roku.     

„Slovenská hudba v Andělech rezonovala jen v prvním ročníku, kdy se stal zpěvákem roku Pavol Habera. V uplynulém roce jsme vzpomínali na třicet let od Sametové revoluce, proto jsme se rozhodli symbolicky připomenout, že společný stát se sice rozdělil, ale scény české a slovenské hudby si zůstaly blízké a vzájemně se ovlivňují,“ vysvětluje zavedení nové kategorie Slovenské album předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.Právě v těchto dnech běží první kolo hlasování, ve kterém členové České hudební akademie a dílčích žánrových akademií rozhodují o interpretech, kteří v jednotlivých kategoriích postoupí do druhého kola hlasování a mohou se tak stát nástupci loňských držitelů ocenění, kterými se staly kapely Lucie, Monkey Business či The Atavists, sošky si odnesli také Barbora Poláková, Miro Žbirka, Floex & Tom Hodge, Žamboši, Dorota Barová, Ty Nikdy a Česká filharmonie. Jména všech nominovaných budou oznámena ve středu 22. ledna na tiskové konferenci.

V radě České hudební akademie kromě Honzy Vedrala tentokrát zasedli šéfka ČNS IFPI Petra Žikovská, pořadatelka cen Lucka Hájková, hudební publicista Josef Vlček, kreativní producent České televize Jan Potměšil a loňský laureát Síně slávy Michal Prokop.

„Stejně jako v minulých letech i tentokrát připravujeme pro slavnostní ceremoniál řadu netradičně pojatých vystoupení, šitých na míru přímo této příležitosti, ve kterých se objeví interpreti, jejichž hudební počiny v uplynulém roce nešlo přeslechnout. Těšíme se z toho, že budeme moct naplno využít potenciálů nového prostoru a že máme letos poprvé možnost přivítat na cenách i veřejnost. Určitě je na co se těšit a věříme, že bude i na co vzpomínat,“ říká pořadatelka Lucka Hájková.

Slavnostní ceremoniál Cen Anděl Coca-Cola 2019, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI), se bude konat 31. března 2020 v nové pražské hale O2 Universum. A již tradičně jej v hlavním vysílacím čase v přímém přenosu odvysílá ČT1."Anděly jsme začali před čtyřmi lety pořádat s cílem vrátit jim důvěru a upozornit na povedené věci, které se v české hudbě aktuálně dějí. Je skvělé, že zároveň vznikl prostor, v němž se během jednoho večera mohou setkat a vzájemně poslouchat muzikanti napříč generacemi i styly,“ zdůrazňují před vypuknutím devětadvacátého ročníku pořadatelé. „Sami jsme zvědaví, kdo si tentokrát sošky Andělů hrajících na šalmaj převezme. Konkurence je veliká…“

Související

Více souvisejících

Hudební ceny Anděl Anděl

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanci o manželství pro všechny zatím nehlasovali. Pavel podpořil narovnání práv

Poslanci se ve středu dopoledne nedostali k hlasování o tzv. manželství pro všechny. Ve schvalování novely, která by umožnila uzavřít manželství i stejnopohlavním párům, by se mělo pokračovat v odpoledních hodinách.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy