Svátek české hudby: Ceny Anděl se blíží, předají se v hale 02 Universum

Devětadvacátý ročník prestižních cen České hudební akademie se bude tentokrát konat 31. března 2020 v nové pražské hale O₂ universum. Novinkou bezesporu je, že Ceny Anděl podpoří Coca-Cola, předávání je zpřístupněno veřejnosti a že se dočkáme i nové kategorie "slovenské album roku".

Michael Jackson poněkud v jiné souvislosti kdysi uvedl: "Když je mysl lidí zastřena zlostí nebo nenávistí, nemůže na ně dosáhnout žádný anděl.“ Mysl letošních nominovaných je zastřena převážně hudbou a proto právě oni mají možnost dosáhnou na své Anděly. A to hned v několika kategoriích.

V rámci letošního slavnostního ceremoniálu Andělů budou předány ceny za Album, Skladba, Skupina, Sólový interpret, Sólová interpretka, Objev, Videoklip. Vedle těchto hlavních kategorií to budou i všechny ostatní žánrové ceny zaštítěny hned několika garanty.

 „Garantem folkové a jazzové kategorie je Milan Tesař z rádia Proglas. Alternativu a elektroniku zaštítili Michal Pařízek z časopisu Fullmoon společně se Zdeňkem Lichnovským z Radia 1, rockovou kategorii Petr Adámek z časopisu Fakker, kategorii Rap Matěj Kretík z The Mag a Klasiku Michaela Vostřelová z časopisu Harmonie.

"Celkově se tedy letos bude předávat patnáct sošek anděla hrajícího na šalmaj,“ upřesňuje předseda rady České hudební akademie Honza Vedral. Jednou z novinek je ocenění slovenského alba roku.     

„Slovenská hudba v Andělech rezonovala jen v prvním ročníku, kdy se stal zpěvákem roku Pavol Habera. V uplynulém roce jsme vzpomínali na třicet let od Sametové revoluce, proto jsme se rozhodli symbolicky připomenout, že společný stát se sice rozdělil, ale scény české a slovenské hudby si zůstaly blízké a vzájemně se ovlivňují,“ vysvětluje zavedení nové kategorie Slovenské album předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.Právě v těchto dnech běží první kolo hlasování, ve kterém členové České hudební akademie a dílčích žánrových akademií rozhodují o interpretech, kteří v jednotlivých kategoriích postoupí do druhého kola hlasování a mohou se tak stát nástupci loňských držitelů ocenění, kterými se staly kapely Lucie, Monkey Business či The Atavists, sošky si odnesli také Barbora Poláková, Miro Žbirka, Floex & Tom Hodge, Žamboši, Dorota Barová, Ty Nikdy a Česká filharmonie. Jména všech nominovaných budou oznámena ve středu 22. ledna na tiskové konferenci.

V radě České hudební akademie kromě Honzy Vedrala tentokrát zasedli šéfka ČNS IFPI Petra Žikovská, pořadatelka cen Lucka Hájková, hudební publicista Josef Vlček, kreativní producent České televize Jan Potměšil a loňský laureát Síně slávy Michal Prokop.

„Stejně jako v minulých letech i tentokrát připravujeme pro slavnostní ceremoniál řadu netradičně pojatých vystoupení, šitých na míru přímo této příležitosti, ve kterých se objeví interpreti, jejichž hudební počiny v uplynulém roce nešlo přeslechnout. Těšíme se z toho, že budeme moct naplno využít potenciálů nového prostoru a že máme letos poprvé možnost přivítat na cenách i veřejnost. Určitě je na co se těšit a věříme, že bude i na co vzpomínat,“ říká pořadatelka Lucka Hájková.

Slavnostní ceremoniál Cen Anděl Coca-Cola 2019, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI), se bude konat 31. března 2020 v nové pražské hale O2 Universum. A již tradičně jej v hlavním vysílacím čase v přímém přenosu odvysílá ČT1."Anděly jsme začali před čtyřmi lety pořádat s cílem vrátit jim důvěru a upozornit na povedené věci, které se v české hudbě aktuálně dějí. Je skvělé, že zároveň vznikl prostor, v němž se během jednoho večera mohou setkat a vzájemně poslouchat muzikanti napříč generacemi i styly,“ zdůrazňují před vypuknutím devětadvacátého ročníku pořadatelé. „Sami jsme zvědaví, kdo si tentokrát sošky Andělů hrajících na šalmaj převezme. Konkurence je veliká…“

Související

Více souvisejících

Hudební ceny Anděl Anděl

Aktuálně se děje

před 12 minutami

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

před 36 minutami

před 1 hodinou

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy

Jak válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krutého a krvavého roku, bojiště odhaluje novou realitu: většina zranění už nevzniká přímým střetem, ale působením střepin – úlomků z dělostřeleckých granátů, min nebo dronů. Odborníci uvádějí, že až 80 procent všech zranění na frontě dnes tvoří právě střepinová poranění. Právě v této situaci se do popředí dostává jeden z nejpozoruhodnějších vynálezů současného konfliktu – ukrajinský magnetický extraktor.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu

Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.

před 4 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko bude hrozbou pro celý svět navždy. Po porážce na Ukrajině se musí rozpadnout, říká vůdce Tatarů

Předseda krymskotatarského Medžlisu Refat Čubarov vyzval národy žijící pod nadvládou Moskvy k povstání a boji za svobodu. V exkluzivním rozhovoru pro britský deník Express prohlásil, že pouze úplná porážka Ruska na Ukrajině a následný rozpad Ruské federace může zabránit vypuknutí další světové války. Jeho slova rezonují v době, kdy se svět obává další eskalace napětí nejen v Evropě, ale i v Asii.

před 5 hodinami

Kyjev

Jak vypadá běžný život Ukrajinců? Lidé melou z posledního, postupně ztrácí naději

Po třech letech války si obyvatelé Ukrajiny zvykli na zvuk nočních sirén. Pro většinu z nich se staly běžnou součástí života stejně jako ranní káva nebo cesta do práce. Zvláště v Kyjevě, kde lidé dlouho věřili, že jsou relativně v bezpečí díky nejmodernějším západním systémům protivzdušné obrany, především americkým Patriotům. Tato jistota však začala mizet od chvíle, kdy se Donald Trump vrátil do Bílého domu a změnil kurz americké politiky vůči Ukrajině.

před 6 hodinami

Gaza

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze

V nově zveřejněném svědectví pro britskou stanici BBC obvinil bývalý bezpečnostní pracovník působící v distribučních centrech potravinové pomoci v Gaze nově vzniklou organizaci Gaza Humanitarian Foundation (GHF) z těžkého porušování lidských práv. Podle jeho výpovědi docházelo ze strany ostrahy GHF k opakované střelbě na neozbrojené palestinské civilisty, včetně žen, dětí a starších lidí. Tvrdí, že incidenty zahrnovaly i použití kulometů proti davům, které se údajně pohybovaly příliš pomalu.

před 6 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Silné bouřky udeří i ve středu. Platí nové varování

Silné bouřky udeřily v Česku již v úterý a nevyhnou se mu ani dnes. Meteorologové vydali ve středu dopoledne výstrahu, která vstoupí v platnost v 16 hodin a potrvá až do večera. Největší nebezpečí bouřek je na západě a jihozápadě Čech. 

před 7 hodinami

Ilustrační foto

"Moje rodina je zničena." Afghánec po úniku dat britské armády hovoří o zradě a pomstě Tálibánu

Afghánský muž, který více než deset let spolupracoval s britskými vojenskými silami, uvedl v emotivním rozhovoru pro britskou stanici Sky News, že po úniku jeho osobních údajů žije v neustálém strachu o život. Poté, co se jeho identita dostala do rukou Tálibánu, prohlásil, že se cítí „zrazen“ a „ztracen“. O své budoucnosti prý nemá žádnou představu a jeho rodina je podle něj „odsouzena k zániku“.

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Proč Ukrajina zoufale potřebuje americké raketové systémy Patriot?

Nedávné oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy poskytnou Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot, vyvolalo v Kyjevě naději – v době, kdy země čelí téměř každodenním nočním útokům ruských dronů a raket. Prezident Volodymyr Zelenskyj o tyto systémy opakovaně žádal, protože Rusko svou ofenzivu výrazně zesílilo. Podrobnosti však zatím chybějí – neví se přesně, kolik těchto baterií Ukrajina obdrží, kdy dorazí a kdo je dodá.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Evropská unie

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?

Evropská komise se v úterý večer dostala do finální fáze intenzivních jednání o návrhu sedmiletého rozpočtu Evropské unie, který by měl od roku 2028 dosáhnout historické výše 1,717 bilionu eur. Tento návrh, který má být oficiálně představen ve středu dopoledne, by znamenal výrazné navýšení výdajů oproti současnému období 2021–2027, kdy celkový rozpočet činil zhruba 1,2 bilionu eur.

před 9 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění

Prezident Spojených států Donald Trump během posledních padesáti dnů razantně upravil svůj přístup k válce na Ukrajině. Ačkoli jeho nová politika přináší určité naděje pro Kyjev, experti varují, že se zásadní rovnice konfliktu nemění. Ruský prezident Vladimir Putin, který válku vnímá jako existenční boj, má nadále důvod věřit, že Západ nakonec ztratí trpělivost a Rusko z konfliktu vyjde s územními zisky.

před 11 hodinami

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi

Čeští hasiči poprvé zasahovali v oblasti zasažené katastrofálními povodněmi v Texasu. V těžce postižené lokalitě severozápadně od San Antonia pátrali po pohřešovaných osobách a potvrdili nález dvou pohřešovaných osob. Zásah komplikovalo nepříznivé počasí, rozvodněné toky i výskyt jedovatých hadů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy