RECENZE - Román Běguni od polské spisovatelky Olgy Tokarczukové vychází po deseti letech v novém vydání v nakladatelství Host. Tokarczuková za něj získala polskou literární cenu Nike a letos i Mezinárodní Man Bookerovou cenu. V knize rozebírá globální fenomén cestování, prožitky lidského těla a věčný kontrast života a smrti. Na zcela známá témata pohlíží neotřelým způsobem.
Olga Tokarczuková je v součastnosti nejúspěšnější polskou spisovatelkou. Vystudovala psychologii na Varšavské univerzitě a poté pracovala jako psychoterapeutka. Psychologie se vzdala v momentě, kdy byla schopna se živit psaním. Napsala 8 románů, dvě sbírky povídek a řadu esejů. Její díla jsou překládána do mnoha světových jazyků.
Mezinárodního úspěchu se dočkala svou třetí knihou Pravěk a jiné časy (1996, česky Host 1999, 2007), která byla oceněna prestižní Cenou nadace Kościelských a cenou Paszport Polityki. Za romány Běguni (2007, česky Host 2008, 2018) a Knihy Jakubovy (2014, česky Host 2016) získala nejsledovanější polskou literární cenu Nike. Režisérka Agnieszka Hollandová natočila filmovou adaptaci jejího morálního thrilleru Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých v roce 2017. Za knihu Běguni obdržela v roce 2018 Mezinárodní Man Bookerovu cenu.
Název románu Běguni je odvozen od slova běgun, což je člověk, který se neustále někam pohybuje a přesouvá. Na rozdíl od tradičního cestovatele je běgun pomáhěn vnitřním nutkáním, jenž jej žene k pohybu. Cestovatel je zaměřen pouze na konkretní místo, které chce navštívit. Podle Tokarczukové má lidské pokolení v genech zabudovanou touhu kočovat, usedlým způsobem života žije teprve několik tisíciletí.
Porozumění slovu běgun je stěžejní pro pochopení hlavní postavy a zároveň vypravěčky románu, která ich-formou promlouvá ke čtenáři. Bezejmenná vypravěčka seznamuje se svým dětstvím, studiem psychologie, životem a skrze podrobný anatomický popis svého těla a orgánů i se svým vzhledem. Hrdinka pracovala všude, kde se v daný okamžik nacházela. Má toho mnoho společného se samotnou autorkou.
Zpočátku se Běguni jeví jako román se snadno čitelným dějem. Po přečtení několika stran se tento pocit vytrácí. Čtenář brzy zjistí, že jménem nadepsané „kapitoly“ jsou ve skutečnosti poznámky a příběhy, které vypravěčka nasbírala na cestách. Sama v jedné z poznámek seznamuje čtenáře s tím, jak píše a proč se jí nikdy nepodařilo dokončit nějaký rozsáhlejší literární útvar.
V průběhu děje se často mění perspektiva vyprávění. Poznámky jsou z velké části v ich-formě a příběhy zase v er-formě se zaměřením na jejich konkrétního hrdinu. Vypravěčka se nesnaží být za každou cenu vševědoucí, sama píše, že čeká až jí daná osoba svůj příběh dovypráví.
I když kniha vyvolává pocit neuspořádanosti, tak kombinace poznámek a příběhů má svoji vlastní strukturu. Po poznámce následuje příběh, který reaguje na to, co se stalo předtím. Ilustrace map různých zemí a měst, jež jsou součástí románu, napomáhají orientaci v textu.
Tokarczuková píše natolik živě a soucitně, že si může snadno zahrávat se čtenářovými emocemi. Některé pásaže popisující nějaké konkrétní místo připomínají vyprávění Marca Pola na dvoře chána Kublaje v románu Neviditelná města od Itala Calvina.
Tématicky lze román rozdělit do dvou okruhů – cestování a současný vztah těla a duše. Cestování pro autorku představuje způsob, jak si přiznat, že svět, v němž se nacházíme může být jen jednou z mnoha možných verzí. Život, který žijeme máme často tak naprogramovaný, že automaticky i naše cesty jsou naprogramované. Běgunství tedy vnímá jako touhu po svobodě a jako možnost, jak se dobrat k nefalšovanému poznání.
Podle Tokarczukové se dnešní svět točí okolo těla a jeho péče. Už lidem tolik nezáleží na posmrtném životě. Když už se nevěří v nesmrtelnost duše, patrně se začíná věřit v nesmrtelnost těla, a proto se lidé snaží co nejvíce své tělo omladit, nehledě na projevech stárnutí. Autorka si nastudovala anatomii a dějiny balzamování, aby byla schopna tuto problematiku v románu zachytit. Dopomáhá si historkami dávných osobností na poli chirurgie jako Frederik Ruysch (nizozemský anatom a botanik) nebo Filip Verheyen (belgický chirurg).
Běguni jsou románem nepříliš snadno přístupným, je třeba být pozorným čtenářem, který se snadno nevzdá. Vynaložené úsilí bude po přečtení náležitě odměněno porcí nových myšlenek na zamyšlení. Tokarczuková píše takovým způsobem, že by mohla vyprávět příběhy až do nekonečna.
Celkové hodnocení: 90%
Běguni
Autor: Olga Tokarczuková
Originální název: Běguni
Překlad: Pavel Peč, Petr Vidlák
Vydáno: 2. vydání 2018, Host
Související
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
recenze , kniha Běguni , Olga Tokarczuková , Host (nakladatelství)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 9 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák