RECENZE: Román nejslavnější polské spisovately vyšel v novém vydání. Autorka v něm uvažuje nad cestováním a podstatou života

RECENZE - Román Běguni od polské spisovatelky Olgy Tokarczukové vychází po deseti letech v novém vydání v nakladatelství Host. Tokarczuková za něj získala polskou literární cenu Nike a letos i Mezinárodní Man Bookerovou cenu. V knize rozebírá globální fenomén cestování, prožitky lidského těla a věčný kontrast života a smrti. Na zcela známá témata pohlíží neotřelým způsobem.

Olga Tokarczuková je v součastnosti nejúspěšnější polskou spisovatelkou. Vystudovala psychologii na Varšavské univerzitě a poté pracovala jako psychoterapeutka. Psychologie se vzdala v momentě, kdy byla schopna se živit psaním. Napsala 8 románů, dvě sbírky povídek a řadu esejů. Její díla jsou překládána do mnoha světových jazyků.

Mezinárodního úspěchu se dočkala svou třetí knihou Pravěk a jiné časy (1996, česky Host 1999, 2007), která byla oceněna prestižní Cenou nadace Kościelských a cenou Paszport Polityki. Za romány Běguni (2007, česky Host 2008, 2018) a Knihy Jakubovy (2014, česky Host 2016) získala nejsledovanější polskou literární cenu Nike. Režisérka Agnieszka Hollandová natočila filmovou adaptaci jejího morálního thrilleru Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých v roce 2017. Za knihu Běguni obdržela v roce 2018 Mezinárodní Man Bookerovu cenu.

Název románu Běguni je odvozen od slova běgun, což je člověk, který se neustále někam pohybuje a přesouvá. Na rozdíl od tradičního cestovatele je běgun pomáhěn vnitřním nutkáním, jenž jej žene k pohybu. Cestovatel je zaměřen pouze na konkretní místo, které chce navštívit. Podle Tokarczukové má lidské pokolení v genech zabudovanou touhu kočovat, usedlým způsobem života žije teprve několik tisíciletí.

Porozumění slovu běgun je stěžejní pro pochopení hlavní postavy a zároveň vypravěčky románu, která ich-formou promlouvá ke čtenáři. Bezejmenná vypravěčka seznamuje se svým dětstvím, studiem psychologie, životem a skrze podrobný anatomický popis svého těla a orgánů i se svým vzhledem. Hrdinka pracovala všude, kde se v daný okamžik nacházela. Má toho mnoho společného se samotnou autorkou.

Zpočátku se Běguni jeví jako román se snadno čitelným dějem. Po přečtení několika stran se tento pocit vytrácí. Čtenář brzy zjistí, že jménem nadepsané „kapitoly“ jsou ve skutečnosti poznámky a příběhy, které vypravěčka nasbírala na cestách. Sama v jedné z poznámek seznamuje čtenáře s tím, jak píše a proč se jí nikdy nepodařilo dokončit nějaký rozsáhlejší literární útvar.

V průběhu děje se často mění perspektiva vyprávění. Poznámky jsou z velké části v ich-formě a příběhy zase v er-formě se zaměřením na jejich konkrétního hrdinu. Vypravěčka se nesnaží být za každou cenu vševědoucí, sama píše, že čeká až jí daná osoba svůj příběh dovypráví.

I když kniha vyvolává pocit neuspořádanosti, tak kombinace poznámek a příběhů má svoji vlastní strukturu. Po poznámce následuje příběh, který reaguje na to, co se stalo předtím. Ilustrace map různých zemí a měst, jež jsou součástí románu, napomáhají orientaci v textu.

Tokarczuková píše natolik živě a soucitně, že si může snadno zahrávat se čtenářovými emocemi. Některé pásaže popisující nějaké konkrétní místo připomínají vyprávění Marca Pola na dvoře chána Kublaje v románu Neviditelná města od Itala Calvina.

Tématicky lze román rozdělit do dvou okruhů – cestování a současný vztah těla a duše. Cestování pro autorku představuje způsob, jak si přiznat, že svět, v němž se nacházíme může být jen jednou z mnoha možných verzí. Život, který žijeme máme často tak naprogramovaný, že automaticky i naše cesty jsou naprogramované. Běgunství tedy vnímá jako touhu po svobodě a jako možnost, jak se dobrat k nefalšovanému poznání.

Podle Tokarczukové se dnešní svět točí okolo těla a jeho péče. Už lidem tolik nezáleží na posmrtném životě. Když už se nevěří v nesmrtelnost duše, patrně se začíná věřit v nesmrtelnost těla, a proto se lidé snaží co nejvíce své tělo omladit, nehledě na projevech stárnutí. Autorka si nastudovala anatomii a dějiny balzamování, aby byla schopna tuto problematiku v románu zachytit. Dopomáhá si historkami dávných osobností na poli chirurgie jako Frederik Ruysch (nizozemský anatom a botanik) nebo Filip Verheyen (belgický chirurg).

Běguni jsou románem nepříliš snadno přístupným, je třeba být pozorným čtenářem, který se snadno nevzdá. Vynaložené úsilí bude po přečtení náležitě odměněno porcí nových myšlenek na zamyšlení. Tokarczuková píše takovým způsobem, že by mohla vyprávět příběhy až do nekonečna.

Celkové hodnocení: 90%

Běguni

Autor: Olga Tokarczuková

Originální název: Běguni

Překlad: Pavel Peč, Petr Vidlák

Vydáno: 2. vydání 2018, Host

Související

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

Více souvisejících

recenze kniha Běguni Olga Tokarczuková Host (nakladatelství)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 1 hodinou

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 1 hodinou

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 6 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak

I na dnešní den připadal jeden z regulérních výplatních termínů důchodů, které se kvůli Vánocům změnily. Na nové termíny upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Prosincovou penzi by všichni lidé měli dostat nejpozději v pondělí 23. prosince.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy