RECENZE: Knižní debut sci-fi velikána vychází poprvé v českém vydání

RECENZE - Sbírka povídek Temný karneval je knižním debutem slavného amerického spisovatele Raye Bradburyho. Sedmadvacet povídek kombinujících sci-fi, fantasy nebo horor umožňují čtenářům pohled na počátek spisovatelské dráhy sci-fi velikána. Český čtenář se s tím dílem setkává vůbec poprvé.

Ray Bradbury (1920 – 2012) byl především americký spisovatel, ale též povídkář, scénarista, esejista nebo basník. Na rozdíl od jiných spisovatelů, se Bradbury nedržel jednoho žánru. V jeho tvorbě se vyskytují prvky hororu, sci-fi, všeobklopujícího tajemna nebo různých vzpomínek na autorovo dětství. Deník New York Times jej považuje za spisovatele, který je zodpovědný za to, že se moderní sci-fi stalo literárním mainstreamem.

Mezi lety 1936 – 1941, ve fázi dospívání, se Bradbury snažil psát science fiction, která ale dle jeho slov za moc nestála. Proto se autor uchýlil k psaní weird fiction, jenž v sobě kombinuje sci-fi, fantasy a horor, nemá pevně stanovené hranice a často se v ní promítají nadpřirozená témata. Nejznámější spisovatelem píšícím tento podžánr byl Edgar Allan Poe nebo H.P. Lovecraft. Sbírka povídek Temný karneval byla nejen Bradburyho knižním debutem, ale zároveň zakončila první etapu jeho tvůrčího procesu, neboť od té doby se již začal plně koncentrovat na sci-fi.

Bradbury se poprvé zviditelnil na literárním poli se svým cyklem povídek Marťanská kronika, ve kterých popisuje fiktivní kolonizaci Marsu. O několik let později vydal svůj nejznámější román 451 stupňů Fahrenheita, v němž vítězí technokratická a povrchní kultura masových médií nad přemýšlivou společností. Od té doby Bradbury pravidelně publikoval různá literární díla až do své smrti.

Zájem o Bradburyho tvorbu se od padesátých let, kdy se autor etabloval, nezměnil. Televizní kanál HBO letos vydal filmovou adaptaci románu 451 stupňů Fahrenheita. Maturanti si jej každoročně vybírají k maturitě. Nakladatelství Plus vydává v posledních letech reedice jeho nejznámějších knih nebo u nás ještě dosud nevydané tituly. Bradburyho díla jsou dodnes velkou inspirací pro začínající spisovatele nejen žánru sci-fi, hororu nebo fantasy.

Sbírka povídek Temný karneval je shrnutím autorovy tvorby z let 1943 – 1947, obsahuje dvacetsedm povídek, z nichž patnáct vyšlo znovu ve sbírce Říjnová země. Je třeba si uvědomit, že v době, kdy povídky vznikaly, bylo autorovi okolo dvaceti let, tudíž vznikají perem člověka na přerodu ve spisovatele. I přes určitou nezralost se na spoustě z nich začíná rýsovat tradiční bradburyovský rukopis.

Sedmadvacet povídek je seřazeno nechronologicky s autorovým komentářem týkajícím se vzniku, inspirace nebo různých metafor na pozadí. Skrze komentáře Bradbury zároveň seznamuje čtenáře s tím, jak píše. Jeho hra se slovy a metaforami mu umožňuje dokončit povídku v relativně krátkém čase. Na záčatku psaní často ani neví, jak příběh skončí.

„Jakmile jsem se zaměřil na metafory, začaly se mi povídky samy hrnout. Když člověka napadne představa rakve, která se sama umí pohřbít, dá se s tím ledasco dělat. Ten příběh se může stát povídkou a hned vám vyskočí třicet možností, jak ho zpracovat,“ píše u jedné z povídek Bradbury.

Ne nutně jsou všechny povídky hororové, tím, že se autor pohybuje v subžánru weird fiction, může kombinovat cokoliv se mu jen zachce. Tím pádem je schopný vykreslit zcela normální situace takovým způsobem, až má z toho čtenář husí kůži. Bradbury je schopný téměř každé neživé věci vdechnout životnost.

V povídkách Bradbury často rozvíjí své vzpomínky z dětství – na rodné město, pračku nebo třeba opuštěný dům, kolem kterého chodil každý den do školy nebo životní situace, jež jej nějakým způsobem ovlivnily. Díky tomu, že je ve sbírce dvacítka různých příběhů, má čtenář svobodnou ruku v tom, jaká povídka ho zaujme. Některé se mohou zdát slabší, jiné naopak natolik silné, že by čtenář chtěl, aby se autor více rozepsal. Právě v tom tkví kouzlo Temného karnevalu. Svoboda výběru a porce strachu v dávkách.

Sbírka Temný karneval je natolik univerzálním dílem, že si ji mohou přečíst jak začínající Bradburyho čtenáři, tak i autorovi příznivci. Nekladou se žádné meze. Oba tábory dostanou možnost se seznámit s dneš již literárním klasikem na počátku jeho spisovatelské dráhy.

Celkové hodnocení: 70%

Temný karneval

Autor: Ray Bradbury

Originální název: Dark Carnival

Překlad: Petr Caha, Jarmila Emmerová, Jiří Hanuš, Josef Hořejší, Tomáš Korbař, Stanislava Menšíková, Vojtěch Pala

Vydáno: 1. vydání 2018, Plus

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Ray Bradbury Temný karneval Plus (nakladatelství)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy