RECENZE: Nejvýše postavený Čech v internetovém světě popularizuje fenomén YouTube

RECENZE – V dnešním internetovém světě bychom stěží hledali větší fenomén než YouTube. Této firmě se v průběhu třinácti let podařilo podstatně změnit náš pohled na televizi a způsob, jak konzumujeme média. Tvůrci publikující videa na této platformě se v průběhu let stali novými internetovými hvězdami. Právě jim je věnována kniha Streampunkeři.

Jedním z autorů této knihy je Robert Kyncl, obchodní ředitel YouTube, zodpovídající za obsah, prodej a marketing. Podle časopisu Forbes je nejvýše postavený Čech v internetovém světě. Tím druhým je Maany Peyvan, hlavní textař společnosti Google, tvořící obsah pro sociální média a tvorbu projevů pro YouTube. V minulosti pracoval v úřadu prezidenta Obamy. 

Youtubeři, podle Kyncla Streampunkeři, jsou generací osobitých filmařů a bavičů, kteří se živí tím, co je baví a nemusejí se zpovídat nikomu jinému kromě sebe. Jejich videa zvyšují kvalitu školní výuky, informují o aktuálním dění, podporují znevýhodněné menšiny nebo si vyšlapávají cestu ke slávě v hudebním průmyslu. 

Zatímco v minulosti mediální svět patřil hvězdám objevujícím se v televizi, dnes se přesunul na internet. Hezký příkladem tomu jsou poslední události našich médií jako popálení youtuberky Týnuš Třešničkové nebo konec kariéry předního youtubera Jirky Krále. V nedávných průzkumech 40 % teenagerů a mileniálů uvedlo, že jim tvůrci rozumějí lépe než vlastní rodiče, zbylým 60 % prý změnili život nebo pohled na svět. 

Tyto statistiky vycházejí z expanze YouTubu, který měsíčně sleduje více než jeden a půl miliardy lidí, ti se podívají na jednu miliardu hodin obsahu za den. Každou minutu se objeví 400 hodin videí. YouTube si tak každým rokem ukrajuje stále větší kus koláče oproti televizi.

Proto bylo jen otázkou času, kdy se na trhu objeví publikace věnující se tomuto rozvíjejícímu fenoménu. I když je zřejmé, že Kyncl bude hovořit u YouTube pouze ve světlých barvách, je tím nejpovolanějším, kdo může něco takového napsat. Namísto statistik a přílišného teoretického rámce, hovoří o tvůrcích z hlediska jejich příběhu a boje se slávou.

Kromě velkých amerických youtuberů jako Tyler Oakley, Casey Neistat nebo bratři Greenové, se v knize objevují anomálie. Jednou z nich je šedesátiletá Jenny Doanová, které se díky natáčení videí podařilo vybudovat úspěšnou firmy s milionovými obraty.

Kyncl na příbězích tvůrců demonstruje, jak se proměnila doba a s ní i samotný YouTube. Z textu nepřímo vyplývá návod, jak se stát úspěšným youtuberem a co takový začínající tvůrce musí udělat, aby toho dosáhl. Spolu s tím společenské problémy, jež tato platforma otevírá, ať už jde o barvu pleti nebo sexuální orientaci.

Trochu problematický je přístup k látce, s kterou Kyncl pracuje. Pohlíží na YouTube a jeho tvůrce pouze z jedné strany, nebere v potaz odpůrce a jejich názory. To samé dělá i s výzkumy, vybírá si pouze ty, které potvrzují to, co sám píše. O platformě sice hovoří vizionářsky, ale panující kontroverzi se vyhýbá psaním o rasových a menšinových problémech.

Za Kynclovým subjektivizováním se skrývají postřehy člověka, který se už dvě dekády pohybuje v mediálním světě. Zobrazuje jako první YouTube v širším kontextu, po čtenáři nežádá žádné předchozí znalosti, neboť je sám z knihy získá. Starší generace po přečtení zbaví předsudků vůči youtuberům a platformě samotné.

Streampunkeři / Streampunks: YouTube and the Rebels Remaking Media (2018)

Autor: Robert Kyncl, Maany Peyvan

Překlad: Julie Tesla

Počet stran: 256 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Host

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Streampunkeři Robert Kyncl Host (nakladatelství) Týnuš Třešničková Jirka Král

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 55 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy