RECENZE – Dnes, kdy se vynořují nové skandály a šokující kauzy, je důvěra ve vlády, média, velké společnosti nebo i církev velmi nízká. Tato nedůvěra se odehrává v prostředí neustále se proměňujícím, technologicky rozvíjejícím a zcela přehlceným informacemi. Tímto objemným tématem se zabývá spisovatelka Rachel Botsmanová z pohledu lidské důvěry a jejího vztahu k výdobytkům moderní doby.
Za vznikem knihy Komu se dá věřit? stojí deset let výzkumu, jak technologie proměňují postoje lidí k důvěře. Když Botsmanová začala v roce 2008 psát svoji prvotinu Co je moje, je i tvoje (2010) nakousla jako první myšlenku takzvané sdílené ekonomiky. Tuto myšlenku později časopis Time označil za jednu „z deseti myšlenek, které změní svět“. Fascinovalo ji, jak technologie umožňuje lidem zúročit zdroje, které by zůstaly běžně nevyužité jako auta, domovy, dovednosti nebo čas. Tehdy představa internetového trhu, na němž lidé nabízí přespání ve svém vlastním domě nebo spolujízdu v autě, působila dost úsměvně. Dnes společnosti stojící za těmito „ztřeštěnými“ nápady mají hodnotu v řádech miliard dolarů. Autorka v knize předkládá řadu teorií, z nichž čtenáři nejvíce utkví v hlavě teze, že stojíme na začátku třetí revoluce důvěry v dějinách lidstva. Pokud ohlédneme do minulosti všimneme si, že důvěra prošla dvěma důležitými fázemi. Jako první tu byla důvěra lokální, kdy se lidé sdružovali v malých komunitách, v nichž se vzájemně znali. Nahradila ji důvěra instituční, která je zprostředkována smlouvami, soudy nebo značkami. Třetí je důvěra distribuovaná související s konáním uživatelů chytrých zařízení.
Zrnko důvěry se ve své podstatě nezměnilo. Stále vyžaduje čas, snahu a investici. Nevytvoří se za jeden den či jednou akcí. Naopak vyrůstá z pomalé, stabilní konzistentnosti. Posloupnost důvěrou pak probíhá takto: nejdříve člověk věří myšlence, pak platformě, a nakonec konkrétnímu produktu či jinému člověku.
V současnosti lidé hodnotí všechno od restaurací až po řidiče, co je sveze v ranních hodinách domů. Hodnocení těchto uživatelů dotváří virtuální vizitku daného podniku či poskytovatele služeb. Čím vyšší počet hvězdiček, tím lepší zobrazení ve vyhledávači, a hlavně větší důvěryhodnost. Boj o zákazníky již neprobíhá v ulicích, ale na internetu za pomoci různých aplikací a sociálních médií jako třeba Facebook nebo Instagram. „Zdá se, že skutečně žijeme ve světě, ve kterém jsou za hlavní prostředek přesvědčování považována velká čísla, ať už se jedná o „lajky“ na Facebooku, pětihvězdičková hodnocení na Twitteru nebo počet sledujících na Instagramu.“ [str. 97]
Podle Botsmanové je největším rizikem pro dnešní společnost rozsáhlá dezinformace a potenciál jejího digitálního bujení. Díky nestálé rychlosti změn a neuvěřitelnému objemu informací se média stala chladnými, tudíž pro příjemce zcela pasivními. Proto není překvapením, že se mnozí lidé stahují do názorových bublin, které zužují dostupné informace a potvrzují jejich existující přesvědčení. Autorka pomocí různých příběhů dokazuje některé ze svých teorií, čímž otevírá široké spektrum podnětů k zamyšlení. Zvlášť zajímavé jsou kapitoly o prodeji drog na temném trhu nebo o tom, jak čínská vláda plánuje vytvořit svého ideálního občana na základě jeho hodnocení. Pokud bude jednotlivec pracovitý, spořivý a poctivý, bude mít rychlejší připojení k internetu, lepší podmínky v bance nebo ubytování na hotelu bez zálohy.
Kniha Komu se dá věřit? pojednává o důležitém tématu přístupnou formou. Zároveň se jedná o první populárně naučnou knihu u nás, která se zabývá důvěrou z hlediska socioekonomického, politického a kulturního. Čtenář v ní nalezne podstatné úvahy pro pochopení toho, čemu moderní společnost čelí a co je zapotřebí udělat pro její nápravu.
Komu se dá věřit? Aneb jak nás technologie sblížily a proč by nás mohly zase rozeštvat / Who Can You Trust?: How Technology Brought Us Together – and Why It Could Drive Us Apart (2017)
Autor: Rachel Botsman
Překlad: Jiří Petrů
Počet stran: 320 stran
Vydáno: 1. vydání 2018, Host
Související
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
recenze , Komu se dá věřit? , Rachel Botsmanová , Host (nakladatelství)
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák