RECENZE: Jak si poradit v době, kdy technologie ovlivňují naši důvěru? Přišla na to autorka nového bestselleru

RECENZE – Dnes, kdy se vynořují nové skandály a šokující kauzy, je důvěra ve vlády, média, velké společnosti nebo i církev velmi nízká. Tato nedůvěra se odehrává v prostředí neustále se proměňujícím, technologicky rozvíjejícím a zcela přehlceným informacemi. Tímto objemným tématem se zabývá spisovatelka Rachel Botsmanová z pohledu lidské důvěry a jejího vztahu k výdobytkům moderní doby.

Za vznikem knihy Komu se dá věřit? stojí deset let výzkumu, jak technologie proměňují postoje lidí k důvěře. Když Botsmanová začala v roce 2008 psát svoji prvotinu Co je moje, je i tvoje (2010) nakousla jako první myšlenku takzvané sdílené ekonomiky. Tuto myšlenku později časopis Time označil za jednu „z deseti myšlenek, které změní svět“. Fascinovalo ji, jak technologie umožňuje lidem zúročit zdroje, které by zůstaly běžně nevyužité jako auta, domovy, dovednosti nebo čas. Tehdy představa internetového trhu, na němž lidé nabízí přespání ve svém vlastním domě nebo spolujízdu v autě, působila dost úsměvně. Dnes společnosti stojící za těmito „ztřeštěnými“ nápady mají hodnotu v řádech miliard dolarů. Autorka v knize předkládá řadu teorií, z nichž čtenáři nejvíce utkví v hlavě teze, že stojíme na začátku třetí revoluce důvěry v dějinách lidstva. Pokud ohlédneme do minulosti všimneme si, že důvěra prošla dvěma důležitými fázemi. Jako první tu byla důvěra lokální, kdy se lidé sdružovali v malých komunitách, v nichž se vzájemně znali. Nahradila ji důvěra instituční, která je zprostředkována smlouvami, soudy nebo značkami. Třetí je důvěra distribuovaná související s konáním uživatelů chytrých zařízení.

Zrnko důvěry se ve své podstatě nezměnilo. Stále vyžaduje čas, snahu a investici. Nevytvoří se za jeden den či jednou akcí. Naopak vyrůstá z pomalé, stabilní konzistentnosti. Posloupnost důvěrou pak probíhá takto: nejdříve člověk věří myšlence, pak platformě, a nakonec konkrétnímu produktu či jinému člověku.

V současnosti lidé hodnotí všechno od restaurací až po řidiče, co je sveze v ranních hodinách domů. Hodnocení těchto uživatelů dotváří virtuální vizitku daného podniku či poskytovatele služeb. Čím vyšší počet hvězdiček, tím lepší zobrazení ve vyhledávači, a hlavně větší důvěryhodnost. Boj o zákazníky již neprobíhá v ulicích, ale na internetu za pomoci různých aplikací a sociálních médií jako třeba Facebook nebo Instagram. „Zdá se, že skutečně žijeme ve světě, ve kterém jsou za hlavní prostředek přesvědčování považována velká čísla, ať už se jedná o „lajky“ na Facebooku, pětihvězdičková hodnocení na Twitteru nebo počet sledujících na Instagramu.“ [str. 97]

Podle Botsmanové je největším rizikem pro dnešní společnost rozsáhlá dezinformace a potenciál jejího digitálního bujení. Díky nestálé rychlosti změn a neuvěřitelnému objemu informací se média stala chladnými, tudíž pro příjemce zcela pasivními. Proto není překvapením, že se mnozí lidé stahují do názorových bublin, které zužují dostupné informace a potvrzují jejich existující přesvědčení. Autorka pomocí různých příběhů dokazuje některé ze svých teorií, čímž otevírá široké spektrum podnětů k zamyšlení. Zvlášť zajímavé jsou kapitoly o prodeji drog na temném trhu nebo o tom, jak čínská vláda plánuje vytvořit svého ideálního občana na základě jeho hodnocení. Pokud bude jednotlivec pracovitý, spořivý a poctivý, bude mít rychlejší připojení k internetu, lepší podmínky v bance nebo ubytování na hotelu bez zálohy.

Kniha Komu se dá věřit? pojednává o důležitém tématu přístupnou formou. Zároveň se jedná o první populárně naučnou knihu u nás, která se zabývá důvěrou z hlediska socioekonomického, politického a kulturního. Čtenář v ní nalezne podstatné úvahy pro pochopení toho, čemu moderní společnost čelí a co je zapotřebí udělat pro její nápravu.

Komu se dá věřit? Aneb jak nás technologie sblížily a proč by nás mohly zase rozeštvat / Who Can You Trust?: How Technology Brought Us Together – and Why It Could Drive Us Apart (2017)

Autor: Rachel Botsman

Překlad: Jiří Petrů

Počet stran: 320 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Host

Související

Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

Více souvisejících

recenze Komu se dá věřit? Rachel Botsmanová Host (nakladatelství)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení

Myanmar zasáhla silná zemětřesení, která podle prvotních zpráv způsobila „významné škody“, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). „Naše myšlenky jsou s každým, koho tato událost zasáhla,“ uvedla podle CNN Christina Powellová, humanitární pracovnice OCHA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy