RECENZE: Je svět na rozhraní? To zodpoví třináct předních osobností české vědy, kultury a politiky

RECENZE – Sleduje-li dnešní člověk svět skrze novinové články, televizi nebo rádio, zažívá dost často smíšené pocity z toho, jakým směrem se společnost ubírá. Nehledě na tom, že se jedná o „nejpřínosnější“ dobu v našich končinách, ve které žijeme. Na otázky týkající se existence Evropy, Trumpovy Ameriky nebo zadlužení populace odpoví třináct osobností české vědy, kultury a politiky.

Vzniku knihy Jak dál?: svět, Evropa a Česká Republika v době „na rozhraní“ předcházela snaha českého egyptologa a archeologa Miroslava Bárty a historika Martina Kováře dostat odpovědi na řadu komplikovaných otázek planoucích v mysli široké veřejnosti. Jedná se o zvlášť důležitý krok v době, kdy je náš časoprostor fragmentární a méně uchopitelný. Nutkání získat srozumitelné odpovědi má každý, komu není jeho okolí lhostejné. Proto se editoři knihy rozhodli vybrat složení lidí, kteří mají „něco za sebou“. Jsou přesvědčeni, že vybrané osoby jsou inspirativní a jejich pochopení světa může být poučné. Rozhodně se nejedná o samozvané autority krátkodechého marketingu. Namísto tradičního textu, je kniha pojata formou rozhovorů. Třináct jmen, třináct osudů a zcela osobitých životních příběhů a cest. Konečným výsledkem by nemělo být napodobování myšlenek, ale spíše inspirace a rozšíření poznání. Souhlasit se vším není podmínkou ani východiskem. Díky širokému spektru osobností z rozličných odvětví čtenář dostane ucelenou představu o tom, jaké je bytí v naší přítomnosti.

Z rozhovorů je zřejmé, že nevznikaly ústní formou, ale písemnou, neboť jsou všem pokládány totožné otázky, což je místy problematické. Protože někteří respondenti stihnou v jedné otázce odpovědět na ty následující. Pak jsou nuceni opakovat svoje tvrzení. Zároveň v průběhu reagování padne spousta zajímavých podnětů, na které by bylo vhodné se zeptat, ale ve finále padne jen další předpřipravená otázka. Nejvíce prostoru si pro sebe ukrojil právník a zakladatel Stálé konference českého práva Karel Havlíček a známý novinář Václav Moravec. Zatímco Havlíček tíhne spíše k sociobiologickým otázkám kroužícím se okolo nové rodící se generace a jejímu problému rozpoznat svět virtuální a materiální, Moravec hovoří o potřebách žurnalistiky a nedostatcích současného vzdělávacího systému. Osobnosti jako herec Petr Nárožný, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, jaderná inženýrka Dana Drábová a další dochází nehledě na oboru, ve kterém působí, ke stejným názorům. Téměř všichni se shodnou na nedostatku kritického myšlení, na vysoké míře populismu a konformismu lidí, že současná situace plná zrajících hroznů je věčná.

Příjemnou odbočkou je účast kardinála Dominika Duky a generála Armády ČR Karla Řehka. Duka aplikuje antickou etiku na dnešní svět, kdy člověk by měl mít rovinu cti, což by měla být ta nejvyšší hodnota. Řehka zase při studování historie a pozorování světa nabyl přesvědčení, že léta bezprecedentního klidu, bezpečí a míru musí jednou skončit. Nejlepším způsobem, jak se válce vyhnout, je být na ni připraven. Kniha Jak dál? je chutným koktejlem názorů a myšlenek, z nějž si čtenář vyzobe to, co ho nejvíce osloví. Třináct osobností přináší jistý příslib naplněné honby za smysluplným poznáním nebo alespoň částečné rozšíření sociální bubliny. Třeba pomůže i s nalezením cesty ven ze současné blbé nálady ve společnosti.

Jak dál? - Svět, Evropa a Česká republika v době "na rozhraní" (2018)

Autor: Miroslav Bárta, Martin Kovář

Počet stran: 176 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Academia

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.
Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze Jak dál? Academia (nakladatelství) Miroslav Bárta Martin Kovář

Aktuálně se děje

před 42 minutami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy