RECENZE: Je svět na rozhraní? To zodpoví třináct předních osobností české vědy, kultury a politiky

RECENZE – Sleduje-li dnešní člověk svět skrze novinové články, televizi nebo rádio, zažívá dost často smíšené pocity z toho, jakým směrem se společnost ubírá. Nehledě na tom, že se jedná o „nejpřínosnější“ dobu v našich končinách, ve které žijeme. Na otázky týkající se existence Evropy, Trumpovy Ameriky nebo zadlužení populace odpoví třináct osobností české vědy, kultury a politiky.

Vzniku knihy Jak dál?: svět, Evropa a Česká Republika v době „na rozhraní“ předcházela snaha českého egyptologa a archeologa Miroslava Bárty a historika Martina Kováře dostat odpovědi na řadu komplikovaných otázek planoucích v mysli široké veřejnosti. Jedná se o zvlášť důležitý krok v době, kdy je náš časoprostor fragmentární a méně uchopitelný. Nutkání získat srozumitelné odpovědi má každý, komu není jeho okolí lhostejné. Proto se editoři knihy rozhodli vybrat složení lidí, kteří mají „něco za sebou“. Jsou přesvědčeni, že vybrané osoby jsou inspirativní a jejich pochopení světa může být poučné. Rozhodně se nejedná o samozvané autority krátkodechého marketingu. Namísto tradičního textu, je kniha pojata formou rozhovorů. Třináct jmen, třináct osudů a zcela osobitých životních příběhů a cest. Konečným výsledkem by nemělo být napodobování myšlenek, ale spíše inspirace a rozšíření poznání. Souhlasit se vším není podmínkou ani východiskem. Díky širokému spektru osobností z rozličných odvětví čtenář dostane ucelenou představu o tom, jaké je bytí v naší přítomnosti.

Z rozhovorů je zřejmé, že nevznikaly ústní formou, ale písemnou, neboť jsou všem pokládány totožné otázky, což je místy problematické. Protože někteří respondenti stihnou v jedné otázce odpovědět na ty následující. Pak jsou nuceni opakovat svoje tvrzení. Zároveň v průběhu reagování padne spousta zajímavých podnětů, na které by bylo vhodné se zeptat, ale ve finále padne jen další předpřipravená otázka. Nejvíce prostoru si pro sebe ukrojil právník a zakladatel Stálé konference českého práva Karel Havlíček a známý novinář Václav Moravec. Zatímco Havlíček tíhne spíše k sociobiologickým otázkám kroužícím se okolo nové rodící se generace a jejímu problému rozpoznat svět virtuální a materiální, Moravec hovoří o potřebách žurnalistiky a nedostatcích současného vzdělávacího systému. Osobnosti jako herec Petr Nárožný, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, jaderná inženýrka Dana Drábová a další dochází nehledě na oboru, ve kterém působí, ke stejným názorům. Téměř všichni se shodnou na nedostatku kritického myšlení, na vysoké míře populismu a konformismu lidí, že současná situace plná zrajících hroznů je věčná.

Příjemnou odbočkou je účast kardinála Dominika Duky a generála Armády ČR Karla Řehka. Duka aplikuje antickou etiku na dnešní svět, kdy člověk by měl mít rovinu cti, což by měla být ta nejvyšší hodnota. Řehka zase při studování historie a pozorování světa nabyl přesvědčení, že léta bezprecedentního klidu, bezpečí a míru musí jednou skončit. Nejlepším způsobem, jak se válce vyhnout, je být na ni připraven. Kniha Jak dál? je chutným koktejlem názorů a myšlenek, z nějž si čtenář vyzobe to, co ho nejvíce osloví. Třináct osobností přináší jistý příslib naplněné honby za smysluplným poznáním nebo alespoň částečné rozšíření sociální bubliny. Třeba pomůže i s nalezením cesty ven ze současné blbé nálady ve společnosti.

Jak dál? - Svět, Evropa a Česká republika v době "na rozhraní" (2018)

Autor: Miroslav Bárta, Martin Kovář

Počet stran: 176 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Academia

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Jak dál? Academia (nakladatelství) Miroslav Bárta Martin Kovář

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy