RECENZE: Diskriminace ženy je ukotvena ve vědě, i Darwin není bez chyby

RECENZE – Liší se ženský mozek od mužského? Jsou muži od přírody promiskuitnější? Čím to, že se ženy dožívají delšího věku než muži? Proč jsou starší ženy pro muže méně atraktivní? Na tyto otázky a mnohé další odpovídá britská vědkyně, novinářka a popularizátorka vědy Angela Saini ve své nové knize Od přírody podřadné.

Kniha Od přírody podřadné: Jak se věda mýlila v ženách vyšla ve Velké Británií v roce 2017 a získala cenu Physics World Book of the Year 2017, řada médií ji dokonce zařadila mezi knihy roku. K nám se dostává s ročním zpožděním, kdy je poptávka po feministické literatuře nejen větší, ale hlavně potřebnější. Například letos vydalo nakladatelství Host dvě knihy spadající do tohoto okruhu od nigerijské spisovatelky Chimamandy Ngozi Adichieové pod názvem Feminismus pro každého nebo Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních.

Zatímco Adichieová přistupuje k látce esejisticky, Saini naopak přísně vědecky. Zpochybňuje dlouho tradované mýty, kdy na cestě za porozuměním sobě samým se obracíme k biologii. Od ní očekáváme, že by nám mohla pomoci rozřešit pocit, že nejsme stejní, že přeci jen nějaká nerovnost mezi pohlavími, která existovala a stále existuje. Má-li být společnost spravedlivější, musí se naučit tyto rozdíly poznat a vzít je v úvahu.

Vzniku knihy předcházely tři roky intenzivní práce. První rok věnovala předběžné rešerši, druhý rok psaní a ten třetí editaci. Aby byla schopna se vyznat ve změti obrovského množství výzkumů k tématu mezipohlavních rozdílů, vybrala si jen ty nejvýznamnější a nejvíce citované. Jak již předchozí věta napovídá, autorka se rozhodla zkoumat výzkumy mezipohlavních rozdílů, které již od dob Darwina patří mezi nejžhavější témata. Už po celá staletí vědci ovlivňují naše rozhodování o různých záležitostech – ať už jde o potrat, volební právo žen nebo způsob vzdělání. Spoléháme se na to, že nám věda předkládá popis skutečnosti bez předsudků, tedy zcela objektivně. Jenže pokud hovoří o ženách, tak se v mnoha věcech mýlí, a právě na tomto předpokladu Saini staví.

Kniha je rozdělena do osmi kapitol nadepsaných podle tematického zaměření – např. Podřadnost žen, Vrozené rozdíly, Ženská práce a podobně. Předkládané teorie jsou srozumitelné oproštěně od přebytečné odborné terminologie. Citace různých vědců či výsledků výzkumů porovnává se současným děním. Nezastává zpátečnický odstup. Text prokládá různými příběhy, jež mají až reportážní nádech. Čtenář se tak snadno začte a nechává se unášet proudem slov. Saini k velice citlivé látce píše co nejvíce objektivně, bez zbytečných citových výlevů či osobních postojů. To může mnohým vadit, nicméně je důležité si uvědomit, že posláním knihy je informovat a donutit přemýšlet, nikoliv přesvědčit. Nesnaží se kritizovat, že věci jsou špatně, ale spíše poukazuje na to, co by se mohlo změnit.

Čtenáři předloží mnoho šokujících výzkumů, na nichž dokáže, jak se podařilo nadvládě mužů ve vědě zcela zkreslit pohled na ženu. V části věnující se biologickým a vrozeným rozdílům bude vyvracet tvrzení Charlese Darwina, že ženy intelektuálně nestačí mužům nebo vysvětlí, co vede k tomu, že se ženy dožívají delšího věku než muži. Velmi zajímavé je pak rozebírání některých pojmů z gender studies jako intersexualita nebo androgynie. Oprašuje také věčně matoucí rozdělení pohlaví x gender, kdy pohlaví lze stanovit na základě genitálií a pohlavních orgánů a gender je sociální charakteristika ovlivněná řadou externích faktorů jako výchova, kultura nebo působení stereotypů.

Kniha Od přírody podřadné otevírá široké spektrum témat, která nejsou určená pouze ženám. Právě muži se mohou z této knihy nejvíce poučit a někteří třeba přestanou považovat slovo feministka za sprosté slovo. Ve finále žádné pohlaví není lepší ani horší, naopak pochopí-li lidé jejich vzájemnou nerovnost, život ve společnosti bude jednodušší.

Od přírody podřadné - Jak se věda mýlila v ženách / Inferior: How Science Got Women Wrong - and the New Research That´s Rewriting the Story (2017)

Autor: Angela Saini

Překlad: Kateřina Šebková

Počet stran: 216 stran

Vydáno: 1. vydání 2018, Academia

Související

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.
Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

Více souvisejících

recenze kniha Od přírody podřadné Angela Saini

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

včera

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

včera

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

včera

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

včera

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

včera

včera

včera

Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme

Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy