RECENZE: Gatsby není jen k maturitě, ale i pro potěšení. Ve stylovém provedení vychází nový Velký Gatsby

RECENZE – Velký Gatsby je dnes považován za jedno z nejvýznamnějších literárních uměleckých děl 20. století. Když v roce 1925 vyšla tato kniha, nedočkala se příliš vřelého přijetí, to se změnilo až v roce 1940 po smrti svého autora Francise Scotta Fitzgeralda. Přitom Fitzgerald do ní vložil během tří let obrovské úsilí práce, jehož kvality byly rozpoznány až později. Nakladatelství Leda přichází s novým vydání literární klasiky doplněným o ilustrace designerským studiem Tomski&Polanski.

Ocitáme se v New Yorku ve dvacátých letech, kam přijíždí mladý Nick Carraway za dosažením amerického snu. Rozhodl se svést na začínající vlně finančních a akciových spekulací, jinými slovy vydělat peníze. Pronajme si laciné ubytování na Long Islandu, kde je shodou okolností sousedem Velkého Gatsbyho známého pro jeho opulentní sídlo a bujaré večírky. 

Jednoho dne je Gatsbym pozván i sám Nick, jenž s překvapením zjišťuje, že nikdo z hostů nemá ponětí, kdo je ve skutečnosti jejich hostitel. Kromě toho panuje kolem něj spousta zvěstí a domněnek, jež se pohybují na hranici mezi pravdou a lží. Naproti Nickovi, u zeleného světla, bydlí jeho sestřenice Daisy spolu se svým bohatým manželem Tomem. Ukáže se, že Gatsbyho a Daisy spojuje společná minulost. Je tedy otázkou času, kdy se všechno začne ubírat novým, a ne zcela bezpečným směrem.

Román Velký Gatsby je často označován za milostný příběh dosahující úchvatnosti Romea a Julie, což je velmi nepřesné. Fitzgeraldovi se v něm především podařilo vystavět kulisy rozpadlého nitra ztracené generace, kdy člověk odchází do války plný ideálů a lásky, jež po svém návratu ztrácí stejně jako své místo ve světě. To, co na zákopech zažil nemá, co dočinění s tím, jaký život právě vede. 

Kniha tedy není jen romantickým příběhem, ale naopak otevřeným dílem vybízejícím k nespočtu způsobů čtení, přitom jasně nedeklaruje, který je ten správný. Lze ji číst jako neobvyklou detektivku, zobrazení „jazzové“podoby amerického snu, milostný příběh nebo třeba jen podobenství o nespravedlnosti života. Stále je možnost ji číst volně, aniž by se člověk nějak zvlášť zamyslel.

Fitzgeraldův rukopis je čtivý od začátku do konce. Čtenář se stává obětí autora, neboť je v neustálém napětí, jak příběh dopadne, a tak je přikován ke knize ve stavu zběsilého obracení stran knihy. Je patrné, že si Fitzgerald jasně stanovil, co chce v dané kapitole sdělit, protože za žádných okolností děj neprodlužuje nebo se nedostává do hluchých míst. Nijak zvlášť ani neskrývá autobiografické prvky odkazující k době, kdy bylo dílo napsáno.

Důležitou součástí je grafická podoba knihy navržená designerským studiem Tomski&Polanski, kteří kromě obalu přispěli 34 velmi osobitými ilustracemi, jež vycházejí z noblesy dvacátých let. Neméně podstatný je také svěží překlad Tomského a Červenky doplněný o nová slova a obraty.  Oprostí-li se čtenář od relativně zdařilé filmové verze, nalezne silný příběh, jenž neztratil na svém staří ani chlup aktuálnosti. Ať už je Velký Gatsby čten k maturitě, pro potěšení nebo jen pro vyplnění literních mezer, toho, kdo jej čte, zasáhne. Ještě k tomu v krásném ilustrovaném provedení.   

Velký Gatsby / The Great Gatsby (1925)

Autor: Francis Scott Fitzgerald

Překlad: Rudolf Červenka, Alexander Tomský

Počet stran: 224 + 34 stran

Vydáno: 1. české ilustrované vydání 2018, Leda

Související

Více souvisejících

recenze kniha Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald Leda (nakladatelství) Alexander Tomský (politolog) Rudolf Červenka

Aktuálně se děje

před 35 minutami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy