RECENZE – Na počátku bylo slovo, nejdříve se předávalo ústně, o několik století později písemně. Kdyby se vyprávění neprotnulo s písmem, nevznikla by literatura a regály knihkupectví a knihoven by zely prázdnotou. Kniha Svět ve slovech je nejen oslavou čtení, ale také velkým vyprávěním o síle příběhů utvářet národy, historii a civilizaci.
Naše putování po literatuře začíná v Mezopotámii, kde bylo písmo vynalezeno před pěti tísici lety pro zaznamenávání finančních transakcích a politických jednání. Lidé si začali říkat příběhy od doby, kdy se naučili komunikovat pomocí symbolických zvuků. To se změnilo v momentě, kdy se jeden z vyškolených písařů rozhodl přetavit tyto příběhy ve sled zapsaných znaků, čímž vznikl Epos o Gilgamešovi. Tento epos otevírá čtenáři brány města Uruk a vyzývá jej, aby obdivoval městskou civilizaci. Novoasyrský vládce Aššurbanipal pomocí eposu posiloval svou moc a udržoval byrokracii v chodu.
Obdobným způsobem na to šel Alexandr Veliký, který s Homérovou Íliadou pod polštářem vedl válečná tažení do Asie. Tento text měl na něj takový vliv, že vnímal sebe a svůj život ve světle válečníka Achillese. Během Alexandrova tažení měl Homér ústřední roli, neboť podle Íliady se všichni učili číst a psát. Homérův text byl hlavní nástroj pro šíření řečtiny a řecké abecedy. Řečtina se tak stala světovým jazykem zahrnující území od Řecka po Egypt a od Mezopotámie po Indii.
Texty jako Epos o Gilgamešovi a homérské eposy přežily díky tomu, že inspirovali mocné krále k zakládání institucí, které posilovali životnost těchto literárních děl. To nás závadí k svatým písmům, jež poutají k sobě čtenáře a vyžadují službu a poslušnost. Judejec jménem Ezdráš patřil k exulanstkým písařům ovlivněným babylonskou gramotností. Ti své texty uchovávali pomocí opisů a pospojovali je do souvislejšího vyprávění začínajícího už u stvoření světa. Po stvoření světa pokračovali příběhem o prapředcích, Adamovi a Evě, o jejich pádu a na to navázaly dalšími příběhy, čímž vytvořili největší a nejslavnější část bible. Právě díky Ezdrášovi byl ustavující text prohlášen za posvátný a stal se předmětem uctívání.
K literatuře nepochybně patří také žánr velké epiky známý pod označením román. První velký román v dějinách napsala dvorní dáma na japonském dvoře kolem roku 1000 našeho letopočtu. Autorčino jméno je neznámé, proto se autorka proslavila pod jménem své ženské hrdinky Murasaki. Příběh prince Gendžiho pojednává o omezeném životě žen na japonském dvoře. Daleko bližší nám bude první moderní autor Miguel de Cervantes a Saavedra a jeho největší smolař v dějinách don Quijote. Cervantes se dlouho dobu pokoušel uspět jako dramatik, jenže v tomto vysoce konkurenčním prostředí příliš neobstál. Proto se pustil do tehdejší rytířské romance, jíž pojal natolik odlišně, že bylo třeba vytvořit nové označení – novela. Z tohoto pojmu se vyvinul anglický termín novel, do češtiny přeložený jako román.
Samozřejmě ne všechny kultury byly k písmu tak důvěřivé. Indičtí kněží odmítali zapisovat posvátné příběhy, protože se báli, že nad nimi ztratí moc. Podobné obavy sdíleli i západoafričtí bardi žijící o dva tisíce let později na jiné straně světa. Egyptští písaři písmo přijali, ale snažili se jej uchovat v tajnosti v naději, že si podrží sílu literatury pro sebe. Charismatický filozof Sókratés odmítal psát, protože se bouřil proti myšlence ustanovujících textů.
Literární kritik a profesor Martin Puchner ke své knize přistupuje velmi komplexně, nevymezuje se pouze na oblast Evropy a Severní Ameriky, naopak čtenáře přesouvá do Afriky, Japonska, Karibiku či Blízkého východu. V Turecku se seznamuje se spisovatelem Orhanem Panukem, v karibském ministátě Svatá Lucie s laureátem nobelovy ceny Derekem Walcottem nebo se vydává po Italské cestě vyšlapané Goethem. Puchner podává ucelenou představu o původu slova a literatury velmi čtivým způsobem.
Může se však místy zdát, že jeho vyprávění klouže po povrchu a působí poněkud naivně – zvlášť v kapitole o Karibiku, kde celou problematiku minimalizuje na zvyky místních obyvatel a historii. Nebylo by na škodu, kdyby doplnil kapitolu zabývající se exilovou literaturu rovněž o situaci v Československu a nevymezil se pouze na Sovětský svaz. Zároveň by mohl více rozvinout otázku četby v době nových médií.
Svět ve slovech je zajímavá kniha připomínající dávno zapomenuté věci, s nimž alespoň jednou čtenář mohl přijít do kontaktu. Velmi poutavé jsou pasáže, v nichž se autor věnuje záležitostem z literární historie konkrétních spisovatelů – Goethe, Cervantes, Achmatovová a další. Nejspíš opravdu budoucnost literatury závisí na vzdělání, nikoliv na technologiích.
Svět ve slovech / The Written World (2017)
Autor: Martin Puchner
Překlad: Petra Johana Poncarová
Počet stran: 432 stran
Vydáno: 1. vydání 2018, Host
Související

Čeští spisovatelé mě doprovázejí celý můj život, řekl harvardský spisovatel Puchner
kniha Svět ve slovech , Martin Puchner , Host (nakladatelství) , recenze
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
před 1 hodinou

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
před 2 hodinami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 3 hodinami

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 3 hodinami

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 4 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 6 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 6 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 7 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 8 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 9 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 10 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 11 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 12 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera
Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
Technologický gigant Microsoft předpovídá zásadní změnu v pracovním prostředí: podle něj se každý zaměstnanec stane „šéfem agentů“ – tedy umělé inteligence. Ve své nové vizi budoucnosti Microsoft popisuje nástup tzv. „hraničních firem“ (frontier firms), kde budou lidé řídit týmy autonomních AI agentů plnících konkrétní úkoly.
Zdroj: Libor Novák