Cena lipského knižního veletrhu zůstává doma. Rudiš neuspěl

Český spisovatel Jaroslav Rudiš nakonec prestižní cenu lipského knižního veletrhu nezískal. Z pěti nominovaných dnes v kategorii beletrie uspěla Němka Anke Stellingová s knihou Ovečky v suchu (Schäfchen im Trockenen). Šestačtyřicetiletý Rudiš byl nominován za svůj první německy psaný román Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise).

Turnovský rodák se po česko-německém autorovi Janu Faktorovi stal teprve druhým Čechem nominovaným na cenu knižní přehlídky, která se v kategoriích beletrie, literatura faktu/esejistika a překlad uděluje od roku 2005 a je spojena s odměnou 20.000 eur (513.000 korun).

Vedle Rudiše se letos o cenu ucházeli i turecko-německý spisovatel Feridun Zaimoglu, v Polsku narozený německý autor Matthias Nawrat a dvojice německých spisovatelek Kenah Cusanitová a Anke Stellingová. Právě poslední jmenovaná, sedmačtyřicetiletá v Berlíně žijící autorka nakonec uspěla s příběhem čtyřicátnice Resi, která je konfrontována s krizí, když dostane výpověď z bytu a navíc zjišťuje, že už nedokáže držet krok se svými kamarádkami.

"Pro Anke Stellingovou se moc raduju, protože to je skvělá knížka, vtipná, tragikomická. My jsme si spolu hodně dobře rozuměli. Vůbec celá ta parta nominovaných jsme spolu byli na cestách a docela nás to bavilo všechny dohromady a já si myslím, že každý by se radoval pro toho dalšího, kdo by vyhrál," řekl ČTK a Českému rozhlasu po udělení cen Rudiš.

"Pro mě je ta nominace obrovský úspěch, nečekaný úspěch, že jsem se tam dostal s mým prvním německým románem. To je prostě bomba," poznamenal také.

Román českého autora Winterbergova poslední cesta vypráví o nekonečné železniční cestě dvou mužů - pečovatele závislého na pivu a starého sudetského Němce - dějinami střední Evropy. I když se tyto dějiny muži snaží znovu pochopit, ve výsledku se v nich podle Rudiše stále více ztrácejí.

V Německu se Rudišově 540stránkové knize dostalo vřelého přijetí. Rozhlasová a televizní stanice NDR o ní psala jako o "velikém evropském románu", deník Tagesspiegel zase jako o "strhující, melancholické a vysoce komické cestovní novele". Podle listu Sächsische Zeitung byla Winterbergova poslední cesta dokonce favoritem na cenu lipského veletrhu.

Rudiš, který studoval němčinu a historii a žije střídavě v Německu a v Česku, už loni získal Cenu literárních domů německojazyčných zemí. Porotci ocenili Rudišovo různorodé literární dílo a jeho schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách. V minulosti se podílel třeba na komiksové trilogii a filmu Alois Nebel, s Jaromírem Švejdíkem (Jaromír 99) zase založil skupinu Kafka Band.

Související

Ilustrační foto

Počet nakažených koronavirem v Německu a Rakousku roste, onemocněl švýcarský voják

V Německu do dnešního odpoledne zaznamenali celkem 196 případů nákazy novým typem koronaviru. Informoval o tom Institut Roberta Kocha. Podle německých médií už byla nákaza prokázána ve všech spolkových zemích s výjimkou Saska-Anhaltska. Přibývá také akcí, které kvůli koronaviru ruší jejich organizátoři. Jednou z nich je i mezinárodní knižní veletrh v Lipsku, o jehož zrušení dnes rozhodla radnice tohoto saského města.
Ilustrační foto

V Lipsku odstartuje slavný knižní veletrh, letos se zaměří na českou literaturu

Česko bude v centru pozornosti letošního knižního veletrhu v Lipsku, který bude v nejlidnatějším saském městě slavnostně zahájen ve středu. Jako hlavní host na něm Česko představí přes 70 nových překladů své literatury a osobně více než 50 autorek a autorů. Jeden z nich - Jaroslav Rudiš - má šanci získat prestižní cenu knižního veletrhu. Němečtí pořadatelé i čeští organizátoři věří, že široká účast ČR na veletrhu zviditelní českou tvorbu na roky dopředu.

Více souvisejících

Lipský knižní veletrh Německo Jaroslav Rudiš (spisovatel) knihy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

včera

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

včera

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

včera

včera

včera

včera

včera

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

včera

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy