V Lipsku odstartuje slavný knižní veletrh, letos se zaměří na českou literaturu

Česko bude v centru pozornosti letošního knižního veletrhu v Lipsku, který bude v nejlidnatějším saském městě slavnostně zahájen ve středu. Jako hlavní host na něm Česko představí přes 70 nových překladů své literatury a osobně více než 50 autorek a autorů. Jeden z nich - Jaroslav Rudiš - má šanci získat prestižní cenu knižního veletrhu. Němečtí pořadatelé i čeští organizátoři věří, že široká účast ČR na veletrhu zviditelní českou tvorbu na roky dopředu.

"Je to obrovská šance pro českou literaturu," je přesvědčen Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny, která za českou účast na veletrhu zodpovídá. Zvláště mladé české autory podle něj už Němci v podstatě neznají.

S tím souhlasí i šéf veletrhu Oliver Zille, podle něhož by to mohla změnit právě letošní přehlídka, na níž bude mít Česko jako hlavní host výrazně širší expozici než obvykle. "Lipský knižní veletrh může Česku jako hostující zemi nabídnout velkou pozornost v celém německy mluvícím světě," zdůrazňuje Zille.

Häufig werden wir gefragt, was ihr mit auf die #lbm9 bringen dürft und was nicht. Hier haben wir euch mal eine Auflistung gemacht. Weitere wichtige Hinweise für euren Messebesuch haben wir hier zusammengestellt: https://t.co/KlgClzceCu pic.twitter.com/mJRW8up3yn

— Leipziger Buchmesse (@buchmesse) 18. března 2019

Osobně se o ni na akci, kterou každoročně navštíví přes čtvrt milionu lidí, budou ucházet například Radka Denemarková, Bianca Bellová, Michal Ajvaz, Pavel Kohout, Iva Pekárková, Petra Soukupová, Jáchym Topol nebo Jaroslav Rudiš. Právě šestačtyřicetiletý Rudiš, který v Německu patří mezi nejznámější české autory, je se svou knihou Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise) jedním z pěti nominován na cenu veletrhu. Jestli ji získá, se dozví už v první den veletrhu ve čtvrtek.

Než knižní přehlídka, na které v posledních letech bývá přes 2500 vystavovatelů z desítek zemí, v neděli své brány uzavře, uskuteční se na ní a v celém Lipsku kolem 3400 autorských čtení, uměleckých vystoupení či debat, jejichž tématem letos bude například současný stav demokracie nebo nadcházející 30. výročí pádu železné opony. Jen Česko na veletrhu zorganizuje na 130 různých akcí.

Každý ze čtyř dnů veletrhu bude mít z české strany jedno hlavní téma a jednoho vyslance. Budou jimi postupně Radka Denemarková, Jaroslav Rudiš, Jiří Přibáň a Tomáš Glanc. Vyslanci dětské literatury se stanou Iva Procházková a Petr Sís.

Česká účast v Lipsku se ale rozhodně neomezí jen na literaturu. Už od loňska je v tomto městě vzdáleném asi 2,5 hodiny cesty autem od Prahy v plném proudu Rok české kultury v Lipsku, během něhož se až do podzimu německému publiku české kultura představuje i z jiných stránek. Ve městě už byla k vidění výstava o životě za první československé republiky a k poslechu zase třeba světoznámá operní pěvkyně Dagmar Pecková. Aktuální výstava ve zdejším Německém muzeu knihy a písma ukazuje kreativitu české avantgardy a na podzim do Lipska zase zavítá výstava připomínající Chartu 77. Místní opera navíc uvede Jenůfu od Leoše Janáčka.

Šéf Moravské zemské knihovny věří, že Rok české kultury, jehož vyvrcholením je právě česká účast na knižním veletrhu, povede ke zviditelnění české kultury a literatury. "Dopad lipského veletrhu je tak tři roky. A ty tři roky má ta daná literatura buď na to, aby se etablovala v německém prostředí, a nebo ne," podotýká Kubíček ke střednědobému výhledu. "Když by to potom fungovalo tak, že německý trh by byl schopen každý rok vybrat deset až 15 titulů z české literatury, tak by to byl fantastický úspěch," dodává. Zatím je jich ročně jen tři až pět.

Související

Více souvisejících

knihy Lipský knižní veletrh Literatura Německo kultura

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy