Praha - Nakladatelství Paseka dokončilo edici Velké dějiny zemí Koruny české, která zahrnuje historii od počátků českých dějin až do roku 1945. Jde o největší dokončený knižní projekt české historiografie, 15 dílů v 19 svazcích čítá přes 13.000 stran, 2819 obrázků a 161 map. Poslední svazek popisující období let 1792 až 1860 vychází v těchto dnech. Dnes oznámili organizátoři soutěže Magnesia Litera, že komplet patří mezi tři nominované v kategorii nakladatelský počin roku 2013.
Stejně jako v loňském roce završila svůj historický mnohaletý ediční počin Paseka, další nominaci získalo nakladatelství Torst za svou edici Fototorst, která ve 38 svazcích představila významné české fotografy; edici završila publikace věnovaná moravskému fotografovi Vojtu Dukátovi. O cenu Litery bude se zmíněnými počiny soutěžit ještě kniha Martiny Overstreet a Michala Nanoru Prkýnka na maso jsme uřízli, která vyšla pod značkou Yinachi a vypráví o začátcích snowboardingu v Čechách před rokem 1989.
Monumentální dílo nakladatelství Paseka s názvem Velké dějiny zemí Koruny české vycházelo od roku 1999 a přestože se jedná o náročnější četbu, velmi dobře se prodávaly. "Jednotlivé díly se prodávaly v tisícových nákladech, zájem o ně byl různý, některých se prodalo více, jako třeba dílu věnovaného husitství," řekla dnes ČTK Marie Böhmová z Paseky.
Charakteristiky dílů:
I. Do roku 1197: Prehistorie českých zemí a jejich vývoj za vlády velkomoravských Mojmírovců a knížat z rodu Přemyslova. II. 1197–1250: Počátky dědičné monarchie a nástup stavovské společnosti v českých zemích. III. 1250–1310: Mocenský, hospodářský a kulturní rozmach českého státu za posledních Přemyslovců. IV a. 1310–1402: Doba Jana Lucemburského a Karla IV. – český stát v zenitu velmocenského vývoje. IV b. 1310–1402: Doba Václava IV. a počátky ústupu českého státu z velmocenských pozic.
V. 1402–1437: České země v čase nastupující náboženské reformace a husitských válek. VI. 1437–1526: Doba poděbradská a jagellonská – rozmach stavovské monarchie. VII. 1526–1618: Stavovská monarchie v době vrcholné renesance a symptomy konfesionální rivality za vlády prvních Habsburků. VIII. 1618–1683: České země v době třicetileté války a nástupu rekatolizace a jejich podíl na odvrácení „tureckého nebezpečí". IX. 1683–1740: Vyvrcholení rekatolizace, rozkvět barokního slohu a první symptomy úpadku českého jazyka v českých zemích. X. 1740–1792: Slezské války, osvícenské reformy a centralizace a germanizace správy v českých zemích.
XI a. 1792–1860: Habsburská monarchie v zápase s napoleonským hegemonismem a revolučním demokratismem a počátky utváření novodobého českého národa. XI b. 1792–1860: Počátky právního státu, tržního hospodářství, občanské společnosti a národní kultury v českých zemích. XII a. 1860–1890: Obnovení ústavního vývoje v rakouském císařství, industrializace českých zemí a rozvoj kultury v oblasti českého jazyka. XII b. 1890–1918: České země „továrnou habsburské monarchie" i dějištěm národnostních sporů a jejich vývoj v čase první světové války. XIII. 1918–1929: Vznik a rozvoj samostatného československého státu v letech poválečné konjunktury.
XIV. 1929–1938: Osudové důsledky světové hospodářské krize a politiky „apeassementu" – republika v ohrožení německým nacismem a vyústění mnichovské krize. XV a. 1938–1945: Rozbití Československa, první léta Protektorátu a formování protinacistického odboje na počátku druhé světové války. XV b. 1938–1945: Vstup SSSR a USA do války a úsilí odboje o obnovení československé republiky, uvádí Paseka.cz.
Související
Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili
Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod
Aktuálně se děje
včera
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
včera
Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí
včera
Otřesné zvěsti z ukrajinské fronty. Rusové prý pálí obličeje mrtvých Severokorejců, Zelenskyj zuří
včera
Řetězec OKAY, jak ho známe, končí. Prodejny se zavřou, firma má plán
včera
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
včera
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
včera
Počasí na Štědrý den bude po letech jiné, slibují meteorologové
včera
Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko
včera
Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník
včera
Izraelské letectvo provedlo rozsáhlé útoky na cíle ovládané Húsíji
včera
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
včera
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
včera
Polsko zabránilo rozvratu zevnitř. Vystavilo stopku Číně, Rusku i Orbánovi
včera
Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu
včera
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Aktualizováno včera
Policie zasahovala v centru Prahy. Muže se zbraní si oznamovatel vymyslel
včera
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
včera
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
včera
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
včera
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Čínská lidová republika podle svého zakladatele Mao Ce-tunga i současného prezidenta Si Ťin-pchinga disponuje „magickou zbraní“. Tou zbraní je Oddělení práce jednotné fronty (UFWD), které podle BBC vyvolává v Západním světě stejně velké obavy jako rostoucí čínský vojenský arzenál.
Zdroj: Libor Novák