Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost akciové společnosti Mladá fronta kvůli údajné nekalé soutěži ze strany konkurenční Mafry. Mladé frontě, za kterou stojí podnikatel František Savov, dlouhodobě vadilo to, že Mafra používá pro svůj deník název Mladá fronta Dnes (MfD). Obě firmy kvůli tomu už léta vedou řadu sporů. Nové usnesení zpřístupnil Ústavní soud ve své databázi.
Mladá fronta v žalobě z roku 2005 konkrétně poukazovala na své dříve zapsané ochranné známky a domáhala se ochrany před zásahem do práva k obchodní firmě a ochrany před nekalosoutěžním jednáním. Dále požadovala, aby justice uložila Mafře povinnost zdržet se užívání jména Mladá fronta k označení svého deníku.
Městský soud v Praze žalobu v roce 2009 zamítl, Nejvyšší soud pak loni v únoru odmítl dovolání Mladé fronty. Justice vycházela například z toho, že Mladá fronta podala žalobu až v roce 2005, přičemž v předchozích 12 letech neučinila žádná jiná opatření.
V ústavní stížnosti firma znovu poukazovala na zaměnitelnost obchodních značek a ochranných známek. ÚS ale stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.
Akciová společnost Mladá fronta je nástupnickou organizací subjektů, které od roku 1945 vydávaly deník s názvem Mladá fronta. Po změně režimu v roce 1989 se však list transformoval a získal nového vydavatele. S dnešní MfD tedy akciová společnost Mladá fronta nemá nic společného.
Mladá fronta, a.s. vydává ekonomický deník Mladá fronta E15, týdeník Euro a řadu dalších společenských, odborných, dětských či zdravotnických časopisů. Působí také na internetu a na knižním trhu.
Mafra patří k největším mediálním skupinám v Česku. Kromě Mladé fronty Dnes vydává také deníky Lidové noviny a Metro, provozuje rozhlasové stanice Expresradio a Classic FM, hudební televizi Óčko a řadu internetových projektů.
Letos Mafru koupila od německé Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft společnost Agrofert miliardáře Andreje Babiše. Tenté nákup vyvolal v Česku rozporuplné reakce, píše iDnes.cz.
Karel Hvížďala k tomu řekl: "Je to nešťastné, zvláště na našem malém trhu. Dochází k prolomení bariéry mezi médii, byznysem a politikou. Kdyby Andrej Babiš hned po koupi vyhlásil etický kodex, který totálně oddělí redakce od majitele, pak to můžeme respektovat. Stejně to udělal pan Bakala. Nic takového se ale nestalo. Kdyby se neudržel na uzdě a vydavatelství využíval i obsahově pro svou stranu, pak může ty noviny totálně zlikvidovat. Lidé všude v Evropě jsou na stranickou závislost či blízkost velice alergičtí. V okamžiku, kdy takto bude uzurpovaný hlavní deník, tak o to víc se zvýší snahy zpolitizovaných rad vyvíjet tlaky na veřejnoprávní média. Ty za této situace budou muset tvrdě hájit svou nezávislost."
Je to zpráva daleko přesahující hranice mediálního byznysu, napsal Petr Honzejk ve svém komentáři na iHNED.cz. "Neznamená to, že by Babiš měl mít v úmyslu prosazovat skrze silná média svou politickou formaci (i když na jeho bezplatném deníku 5plus2 je zřetelně vidět, kdo je majitelem). Nakonec by to mohlo být i kontraproduktivní. Kapitálem médií je důvěra veřejnosti a zakolísání se může rychle projevit v ekonomických výsledcích," říká.
"Bylo by proto předčasné říkat, že se rodí český Berlusconi, ale bude na místě obsah Babišových médií kriticky sledovat (stejně jako je na místě sledovat obsah Hospodářských novin, serveru IHNED a týdeníku Respekt vlastněných Zdeňkem Bakalou)."
Související
"Tak prý něco prodali." Babiš už nevlastní Mafru, oznámil Agrofert
Události Petra Nutila: Babiš bez Mafry a americké dilema
MAFRA , Mladá fronta Dnes (MF Dnes) , Ústavní soud ČR
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák