Rada ČT rozhodla. Jak zní verdikt v kauze stížnosti redaktorů?

Praha - Rada České televize v kauze stížnosti redaktorů na údajné zasahování do zpravodajství neshledala žádné porušení objektivity a vyváženosti zpravodajství ČT jako celku. Na dnešním zasedání se na tom usnesla většina radních s tím, že nelze potvrdit, zda došlo k nestandardním editorským zásahům do vysílání televize. Obsáhlé stanovisko generálního ředitele Petra Dvořáka, který žádný prohřešek proti zákonu ani kodexu ČT neodhalil, dnes rada vzala na vědomí.

"Rada v podstatě došla ke stejnému závěru, ke kterému jsem došel já. Je dobře, že k tomu měla nezávislé zhodnocení dalších, co se k tomu vyjádřili. My budeme pokračovat v těch krocích, které jsem předestřel již na minulém zasedání," řekl ČTK Dvořák.

Podle odboráře Adama Komerse, jednoho z kritiků, kteří jsou pod stížností radě podepsáni, rada rozhodla, aniž by sama cokoli šetřila, tím že přijala stanovisko generálního ředitele Dvořáka. "Je třeba to vzít na vědomí, protože žádný opravný prostředek proti tomu neexistuje. Zda rada jako celek posoudila tento podnět nestranně, seriózně a odpovědně, je teď otázka spíš pro Poslaneckou sněmovnu PČR, která jednotlivé radní volí a schvaluje i výroční zprávy Rady ČT, jestli takovou kontrolu fungování televize veřejné služby považuje za dostatečnou a korektní," uvedl ve svém stanovisku Komers. V této souvislosti je podle něj zajímavé například stanovisko Etické komise Syndikátu novinářů ČR, které naznačuje porušení zákona i kodexu ČT v některých případech, které podnět redaktorů uvádí.

Na dnešním zasedání neuspěl návrh předsedy rady Milana Uhdeho na zřízení nezávislé komise, která by zjištění šéfa ČT prověřila. Pracovní skupina měla být složena ze dvou kandidátů navržených generálním ředitelem, dvou kandidátů rady a dvou osob, které navrhnou sami stěžovatelé. Vybraní členové by si pak zvolili předsedu tohoto kontrolního orgánu. Radní se myšlence na sestavení kontrolního orgánu ale do budoucna ještě chtějí věnovat.

Ze schváleného usnesení, které vychází z návrhu radního Jiřího Závozdy, dále vyplývá, že rada vzala na vědomí organizační změny, včetně zavedení editoriálního panelu, které mají podobným kauzám do budoucna předcházet. Nadále má také pokračovat interní audit.

Uhde dnes ve svém návrhu na sestavení komise uvedl, že rada má právo a povinnost vyjádření Dvořáka, s nímž byli radní seznámeni na minulém zasedání, nechat podrobit přezkumu. Šlo by podle něj o jakousi arbitráž. Původní návrh generálního ředitele na sestavení podobného týmu mediálních expertů přitom označil jako šťastný nápad. "Je škoda, že skupina nezačala pracovat," uvedl dnes Uhde. Dvořák původně zamýšlel, že stížnost redaktorů posoudí nezávislá komise expertů. Poté, co z pětičlenného týmu dva lidé odešli, se ale rozhodl její činnost ukončit.

Vlastní usnesení dnes navrhovali i ostatní radní

Například podle Radka Mezuláníka kauza ukazuje na hlubší problém fungování zpravodajství a možná i celé televize a představuje selhání vedení ČT. Jeho návrh, že rada vyjadřuje znepokojení nad uvedenými událostmi a že podobné praktiky nelze tolerovat, ani návrhy na personální dopady, ale radní neschválili. Rada podle něj nadále bude sledovat, jak bude zacházeno s autory podnětu.

Radní Michal Jankovec se pozastavil nad tím, zda by rada měla nechat posoudit samotnou kritiku redaktorů nebo až vyjádření generálního ředitele na ni. Odvolával se také na názor právníka Aleše Rozehnala, podle nějž rada nemůže zasahovat v oblastech, které jí nepřísluší.

Stanovisko Dvořáka, podle kterého nebyl porušen zákon ani etický kodex televize, podle radního Antonína Bajaji vycházelo z vyjádření šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala, analýz agentury Media Tenor, materiálů kolektivu pod vedením Jaroslava Formánka a článek a stanovisko experta Milana Šmída. Rada dále využila usnesení etického panelu, který rovněž neshledal žádné porušení pravidel ani novinářské etiky. Za nejdůležitější dokument ale Bajaja požaduje interní audit ČT a především pak návrh jak do budoucna řešit interní spory.

Radní Závozda ve svém příspěvku uvedl, že jistý neklid ke zpravodajství patří. "Zpravodajství bez chyb neexistuje. Něco jiného jsou ale chyby a něco jiného úmysly," prohlásil Závozda.

Kauzu loni zahájila stížnost 24 redaktorů, kteří se obrátili na Radu ČT. K výzvě se otevřeně přihlásili ale jen moderátorka Daniela Drtinová, Komers a naposledy Nora Fridrichová. V materiálu uvedli případy, v nichž šéfredaktor Petr Mrzena údajně zasahoval do zpravodajství ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné strany SPOZ. Zpochybňování nestrannosti odmítli ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal i Dvořák. Ten pak na prosincovém zasedání radním předal své stanovisko, které zahrnovalo sdělení auditorů i některé návrhy organizačních změn, počítající mimo jiné s oddělením redakčních a editorských pravomocí. Obdobné případy by pak v budoucnu měl řešit i nově vzniklý editoriální panel.

K prošetření situace v ČT radu vyzvaly i některé organizace jako Český a filmový a televizní svaz, české centrum Mezinárodního PEN klubu nebo občanské iniciativy Inventura demokracie a Vraťte nám stát! Informace o možné manipulaci se zprávami jsou podle nich totiž znepokojující a ani následný dopis desítek redaktorů ČT, kteří se postavili za šéfa zpravodajství, prý informace ze stížnosti nevyvrátil. Iniciativa Vraťte nám stát! v následném dopise kritizovala i samotnou Radu ČT, neboť se prý jejich žádostí adekvátně nezabývala a nezajistila nezávislé prošetření stížnosti, čímž se údajně zpronevěřila svému poslání dle zákona o ČT.

Související

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.
Česká televize, ilustrační foto

ČT ukončila spolupráci se slovenským novinářem. Pátrá po něm policie

Slovensko během týdne zaskočila informace, že policie pátrá po muži, který je lidem dobře známý z televizní obrazovky. Všechno nasvědčuje tomu, že se novinář Martin Halanda měl podílet na smrti jiné osoby. Problém tím nastal i pro Českou televizi, kde Halanda jen krátce předtím začal působit. 

Více souvisejících

Česká televize Milan Uhde Petr Dvořák

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 1 hodinou

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 6 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy