Rada ČT rozhodla. Jak zní verdikt v kauze stížnosti redaktorů?

Praha - Rada České televize v kauze stížnosti redaktorů na údajné zasahování do zpravodajství neshledala žádné porušení objektivity a vyváženosti zpravodajství ČT jako celku. Na dnešním zasedání se na tom usnesla většina radních s tím, že nelze potvrdit, zda došlo k nestandardním editorským zásahům do vysílání televize. Obsáhlé stanovisko generálního ředitele Petra Dvořáka, který žádný prohřešek proti zákonu ani kodexu ČT neodhalil, dnes rada vzala na vědomí.

"Rada v podstatě došla ke stejnému závěru, ke kterému jsem došel já. Je dobře, že k tomu měla nezávislé zhodnocení dalších, co se k tomu vyjádřili. My budeme pokračovat v těch krocích, které jsem předestřel již na minulém zasedání," řekl ČTK Dvořák.

Podle odboráře Adama Komerse, jednoho z kritiků, kteří jsou pod stížností radě podepsáni, rada rozhodla, aniž by sama cokoli šetřila, tím že přijala stanovisko generálního ředitele Dvořáka. "Je třeba to vzít na vědomí, protože žádný opravný prostředek proti tomu neexistuje. Zda rada jako celek posoudila tento podnět nestranně, seriózně a odpovědně, je teď otázka spíš pro Poslaneckou sněmovnu PČR, která jednotlivé radní volí a schvaluje i výroční zprávy Rady ČT, jestli takovou kontrolu fungování televize veřejné služby považuje za dostatečnou a korektní," uvedl ve svém stanovisku Komers. V této souvislosti je podle něj zajímavé například stanovisko Etické komise Syndikátu novinářů ČR, které naznačuje porušení zákona i kodexu ČT v některých případech, které podnět redaktorů uvádí.

Na dnešním zasedání neuspěl návrh předsedy rady Milana Uhdeho na zřízení nezávislé komise, která by zjištění šéfa ČT prověřila. Pracovní skupina měla být složena ze dvou kandidátů navržených generálním ředitelem, dvou kandidátů rady a dvou osob, které navrhnou sami stěžovatelé. Vybraní členové by si pak zvolili předsedu tohoto kontrolního orgánu. Radní se myšlence na sestavení kontrolního orgánu ale do budoucna ještě chtějí věnovat.

Ze schváleného usnesení, které vychází z návrhu radního Jiřího Závozdy, dále vyplývá, že rada vzala na vědomí organizační změny, včetně zavedení editoriálního panelu, které mají podobným kauzám do budoucna předcházet. Nadále má také pokračovat interní audit.

Uhde dnes ve svém návrhu na sestavení komise uvedl, že rada má právo a povinnost vyjádření Dvořáka, s nímž byli radní seznámeni na minulém zasedání, nechat podrobit přezkumu. Šlo by podle něj o jakousi arbitráž. Původní návrh generálního ředitele na sestavení podobného týmu mediálních expertů přitom označil jako šťastný nápad. "Je škoda, že skupina nezačala pracovat," uvedl dnes Uhde. Dvořák původně zamýšlel, že stížnost redaktorů posoudí nezávislá komise expertů. Poté, co z pětičlenného týmu dva lidé odešli, se ale rozhodl její činnost ukončit.

Vlastní usnesení dnes navrhovali i ostatní radní

Například podle Radka Mezuláníka kauza ukazuje na hlubší problém fungování zpravodajství a možná i celé televize a představuje selhání vedení ČT. Jeho návrh, že rada vyjadřuje znepokojení nad uvedenými událostmi a že podobné praktiky nelze tolerovat, ani návrhy na personální dopady, ale radní neschválili. Rada podle něj nadále bude sledovat, jak bude zacházeno s autory podnětu.

Radní Michal Jankovec se pozastavil nad tím, zda by rada měla nechat posoudit samotnou kritiku redaktorů nebo až vyjádření generálního ředitele na ni. Odvolával se také na názor právníka Aleše Rozehnala, podle nějž rada nemůže zasahovat v oblastech, které jí nepřísluší.

Stanovisko Dvořáka, podle kterého nebyl porušen zákon ani etický kodex televize, podle radního Antonína Bajaji vycházelo z vyjádření šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala, analýz agentury Media Tenor, materiálů kolektivu pod vedením Jaroslava Formánka a článek a stanovisko experta Milana Šmída. Rada dále využila usnesení etického panelu, který rovněž neshledal žádné porušení pravidel ani novinářské etiky. Za nejdůležitější dokument ale Bajaja požaduje interní audit ČT a především pak návrh jak do budoucna řešit interní spory.

Radní Závozda ve svém příspěvku uvedl, že jistý neklid ke zpravodajství patří. "Zpravodajství bez chyb neexistuje. Něco jiného jsou ale chyby a něco jiného úmysly," prohlásil Závozda.

Kauzu loni zahájila stížnost 24 redaktorů, kteří se obrátili na Radu ČT. K výzvě se otevřeně přihlásili ale jen moderátorka Daniela Drtinová, Komers a naposledy Nora Fridrichová. V materiálu uvedli případy, v nichž šéfredaktor Petr Mrzena údajně zasahoval do zpravodajství ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné strany SPOZ. Zpochybňování nestrannosti odmítli ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal i Dvořák. Ten pak na prosincovém zasedání radním předal své stanovisko, které zahrnovalo sdělení auditorů i některé návrhy organizačních změn, počítající mimo jiné s oddělením redakčních a editorských pravomocí. Obdobné případy by pak v budoucnu měl řešit i nově vzniklý editoriální panel.

K prošetření situace v ČT radu vyzvaly i některé organizace jako Český a filmový a televizní svaz, české centrum Mezinárodního PEN klubu nebo občanské iniciativy Inventura demokracie a Vraťte nám stát! Informace o možné manipulaci se zprávami jsou podle nich totiž znepokojující a ani následný dopis desítek redaktorů ČT, kteří se postavili za šéfa zpravodajství, prý informace ze stížnosti nevyvrátil. Iniciativa Vraťte nám stát! v následném dopise kritizovala i samotnou Radu ČT, neboť se prý jejich žádostí adekvátně nezabývala a nezajistila nezávislé prošetření stížnosti, čímž se údajně zpronevěřila svému poslání dle zákona o ČT.

Související

Více souvisejících

Česká televize Milan Uhde Petr Dvořák

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy