World Press Photo vyhrál Američan, zabodovala i Češka

Amsterdam - Hlavní cenu letošního 57. ročníku fotografické soutěže World Press Photo vyhrál americký fotograf John Stanmeyer. Ocenění dostal za snímek afrických emigrantů v Džibuti s mobily nad hlavou ve snaze mít signál.

Česká fotografka žijící ve Spojených státech Jana Ašenbrennerová získala čestné uznání v kategorii každodenní život za snímek skupinky Afričanů. Vítězná fotka zachycuje lidi chystající se k odchodu za lepším životem do zahraničí. "Jedná se o osoby, které se snaží zavolat těm, které mají rádi. Mohli byste to být vy, mohl bych to být já, mohl by to být kdokoli," řekl podle agentury AFP při poděkování za prestižní hlavní cenu Stanmeyer.

Porotce Jillian Edelstein podle agentury AP ocenil, že Američanova poetická fotka otevírá podle něj diskusi o technologiích, globalizaci, migraci, chudobě, odcizení a lidskosti. Další členka poroty Susan Linfieldová řekla, že existuje hodně fotografií o migrantech, které je ukazují zubožené a patetické, zatímco Stanmeyerův snímek je podle ní nejen romantický, ale hlavně "důstojný".

Oceněná Jana Ašenbrennerová působí jako volná fotografka, žije v San Francisku, kde také po studiích na pražské FAMU studovala fotožurnalistiku. Ve svých reportážích se věnuje především menšinám, ženám a náboženským tématům. V poslední době často fotografuje v Africe, za sérii snímků o prevenci cholery v Kongu dostala loni ocenění v rámci soutěže Czech Press Photo. Rok předtím získala ve stejné soutěži hned dvě třetí místa - v kategorii Sport a Portrét. Má na kontě několik významných mezinárodních ocenění, její soubor z recyklace námořních lodí v Bangladéši byl publikován na blogu CNN.

Devatenáctičlenná odborná porota World Press Photo 2014 ocenila 53 fotografů z 25 zemí v desítce kategoriích. Vybírala z více než 100.000 přihlášených fotografií od 5754 fotografů ze 132 zemí. Držitel hlavní ceny Stanmeyer pořídil snímek pro National Geographic. Vítězné snímky budou představeny na výstavě, která objede více než 100 měst ve 45 zemích. První zastávkou bude od 18. dubna Amsterodam.

Loni dostal hlavní cenu World Press Photo švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter za snímek z pohřbu dvou palestinských dětí. Fotoreportér ČTK Roman Vondrouš získal první cenu v kategorii sportovních akcí za sérii snímků z Velké pardubické. Před Vondroušem v prestižní soutěži uspěli i další čeští fotografové. Už v roce 1958 dostal hlavní cenu sportovní fotograf Stanislav Tereba, o rok později získal první cenu v kategorii žánrový snímek Vilém Kropp.

Fotograf českého původu Antonín Kratochvíl zvítězil v roce 1997 v kategorii portréty-série a v roce 2003 v kategorii reportáží. Třetí místo v kategorii sportovní fotografie v roce 2004 obsadil Jan Šibík, v kategorii každodenní příběhy si třetí místo vybojoval v roce 2006 fotograf Michal Novotný.

Související

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.
Ilustrační fotografie

Přírodní fotografií roku se stal snímek pulců, umístil se i fotograf serveru EuroZprávy.cz

Nejlepší fotografií v soutěži Czech Nature Photo se stal snímek s názvem Pulci od autora Víta Lukáše. Porota jeho fotografii hemžících se žabích mláďat, na kterou autor čekal několik let, vybrala mezi 250 účastníky soutěže zaměřené na dokumentování přírody. Finální pořadí dnes pořadatelská společnost Czech Photo vyhlásila v Praze spolu s výsledky soutěže Czech Photo Junior, kde se na druhém místě umístil fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka.

Více souvisejících

fotografové novináři CNN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy