Fond budoucnosti udělil Česko-německé novinářské ceny, porotu zaujala rozličná témata

Česko-německý fond budoucnosti dnes večer v Praze popáté rozdělil Česko-německé novinářské ceny reportérům, kteří svými výstupy přispívají k porozumění mezi lidmi obou zemí. Oceněno bylo osm českých i německých autorů, kteří "poutavým, nezaujatým a do souvislosti zasazeným zpravodajstvím vzbuzovali zájem o sousedy."

Předávání cen v divadle Studio Hrdinů se kvůli koronavirové epidemii uskutečnilo bez publika.

V kategorii text porota ocenila novinářku Alexandru Mostýnovou z listu Die Tageszeitung za konfrontaci vzpomínek pamětníků z opačných táborů u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Německým čtenářům přiblížila roli spolupracovníka komunistické tajné služby Ludvíka Zifčáka. Z českých autorů obdržel cenu za text Vladimír Ševela, který v článku popsal kulturu a identitu Lužických Srbů.

Thomas Muggenthaler z veřejnoprávního Bayerischer Rundfunk obdržel cenu v kategorii audio za rozhlasovou reportáž o vzpomínkách osob, které přežily holokaust. Další cenu ve zvukové kategorii obdržel Pavel Šuba z Českého rozhlasu za reportáž o německé osadě Morgenland v Jeseníkách, jež zanikla po odsunu původního německého obyvatelstva v roce 1946.

Další dvě ceny získali autoři multimediálních příspěvků. Z Čechů byl odměněn Pavel Polák za sérii 13 krátkých reportáží z cest podél německého pobřeží. Za německou stranu cenu získali Heike Bittnerová a Robert Jahn za dokumentární film s portréty lidí z trojmezí mezi Německem, Českem a Polskem, kteří byli kvůli náhlému uzavření hranic vzhledem k restrikcím kvůli koronavirové epidemii postaveni před obtížné výzvy.

Zvláštní cenu Mileny Jesenské, která se uděluje za příspěvky věnované tématům, jako je občanská odvaha, multikulturní porozumění nebo tolerance, obdržel Jan Beránek z České televize za dokumentární film Nikam nepatřit. Pojednává o československém letci RAF Kurtu Taussigovi.

Ocenění za dlouhodobou vynikající novinářskou činnost obdržela Heidi Wolfová z česko-bavorského pohraničí. "Zasvětila svůj život tomu, aby se lidé z obou stran hranice mohli lépe poznat, a aby tak železná opona padla nejen politicky a na papíře, ale také v myšlení a vnímání lidí, kteří v těsné blízkosti hranice žijí," popsali organizátoři.

Česko-německá novinářská cena se uděluje textovým, rozhlasovým a multimediálním příspěvkům, které pomohly lepšímu porozumění mezi oběma národy. Oceňují se ty články a reportáže, které probouzejí zájem o sousední zemi, rozšiřují poznání o její společnosti a přibližují každodenní život lidí na druhé straně hranice. Cenu vyhlašuje a organizuje Česko-německý fond budoucnosti, jeho partnery jsou Syndikát novinářů ČR a Německý svaz novinářů.

Česko-německé novinářské ceny novináři Česká republika Německo Media

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy