Praha podpořila film s Keanu Reevesem i dokument o fotografce Jarcovjákové

Pražský nadační audiovizuální fond (dříve Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund) podpořil ve Výzvě 2022/1 šest projektů, které se natáčely nebo budou natáčet v hlavním městě, rozdělil mezi ně nadační příspěvky v celkové výši 5,65 milionu korun. Praha v audiovizuálních dílech musí představovat sebe samu, projekty musejí mít zajištěnou mezinárodní distribuci. 

Do výzvy vyhlášené na podzim minulého roku se přihlásilo čtrnáct projektů, z toho pět dokumentárních snímků. Převládal žánr dramatu/thrilleru, komediální projekty byly v menšině (pouhé dva). Podporu získaly tři dokumenty (Bohemian Identity, Ještě nejsem, kým chci být, Kdyby se holubi proměnili ve zlato) a tři hrané filmy (Ballerina, Kukaččí vejce, Vlny).

Spin-off k akční sérii John Wick s názvem Ballerina se v Praze začal natáčet na podzim minulého roku. Hlavní roli mladé nájemné vražedkyně Evy ztvárnila Ana de Armas nominovaná za svou roli Marylin Monroe ve filmu Blondýnka na Oscara za Nejlepší herečku v hlavní roli. Při pražském natáčení ji sekundoval i Keanu Reeves, hvězda akčního blockbusteru John Wick. Natáčelo se na Národní třídě, ve foyer Laterny Magiky, na terase Národního divadla, na pražských náplavkách, ale třeba i na Masarykově nádraží. Americký štáb využil i Barrandovská studia. Ballerina byla podpořena částkou 2 miliony korun.

Druhým filmem je česko-slovenská koprodukce Vlny režiséra Jiřího Mádla. Je to již třetí film oblíbeného herce, druhý podpořený nadačním fondem. Drama Vlny se odehrává v neklidném roce 1968, správní rada přiřkla filmu podporu 1,5 milion korun.

I třetí dlouhometrážní hraný film je drama, tentokrát psychologické. Kukaččí vejce vypráví příběh komplikovaného milostného trojúhelníku. „Při psaní scénáře a umístění příběhu do Prahy s jejím geniem loci nás nejvíce inspirovalo okolí kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, který je křižovatkou historie a modernismu města. Plečnikův kostel je tu obklopen energií místa a lidí. Obchůdky, kavárny, bistra zde vybízejí k setkávání a sdílení osobních příběhů. Tam někde začal i ten náš,“ řekl scénárista a režisér dramatu Milan Cieslar. Snímek obdržel podporu 300 000 korun.

První z trojice podpořených dokumentárních filmů je hravá dokureality Bohemian Identity. „Náš dokument zmapuje to nejlepší z českého grafického designu za uplynulých 100 let. Ukáže, jak je grafický design důležitý v běžném životě lidí, jak nám dokáže sloužit a ovlivňuje nás doslova na každém kroku, i když si jeho přítomnost mnohdy neuvědomujeme. Díky vnějšímu nadhledu očima lehce výstředního amerického sběratele, který navíc miluje Prahu, půjde také o zábavnou podívanou,“ prozradil producent Michal Gregorini o snímku, který správní rada podpořila částkou 1,1 korun.

Druhým oceněným dokumentárním filmem je osobní portrét rodiny Kdyby se holubi proměnili ve zlato. „Náš celovečerní dokumentární film sleduje život čtyř členů jedné rodiny žijící v Praze, jejichž stejně prožívaná minulost přerostla v zásadně se lišící současnost. Zatímco Pepa, autorka a vypravěčka filmu studuje, je střízlivá a žije v malém domku se svou partnerkou, Pepin bratr a dva bratranci jsou přes deset let bez domova, každý čelící své závislosti na návykových látkách. Skrze každodenní život protagonistů, pro které je domovem Praha – město bez hranic – park před Rudolfinem, Staroměstské náměstí, nábřeží Vltavy, Nusle anebo sídliště Petrovice, se propojuje rodinná mozaika problémů, traumat a toxických vztahů, ze kterých se jen těžko, jestli vůbec vymaňuje,“ řekly o snímku jeho producentky Wanda Kaprálová a Klára Mamojková. Projekt získal podporu ve výši 750 000 korun.            

"V našem filmu vyprávíme epický příběh Libuše Jarcovjákové prostřednictvím složité montáže bezmála dvou a půl tisíce jejích fotografií. Díky ní se můžeme vrátit v čase do fascinující Prahy, která dnes již neexistuje. Od jedinečných denních i nočních barů a vináren, přes legendární rozkopané ulice s prázdnými výlohami až k vltavskému nábřeží současnosti," řekla režisérka Klára Tasovská o posledním podpořeném dokumentu Ještě nejsem, kým chci být. Dokument obdržel nadační příspěvek ve výši 300 000 korun.

Pražský nadační audiovizuální fond plánuje vyhlásit tento rok studentskou výzvu na podporu zajímavých studentských audiovizuálních počinů s potenciálem účasti na mezinárodních festivalech. Tato novinka vychází z úpravy Zakládací listiny fondu, která proběhla na podzim minulého roku, a kromě podpory studentských projektů bude fond nově podporovat i stoprocentně české produkce, což doposud možné nebylo. „Chtěli jsme změnami některých ustanovení v Zakládací listině podpořit roli nadačního fondu tak, aby byla více inkluzivní i pro výhradně české projekty a tím pádem i ty studentské, které často ještě mezinárodní koprodukční partnery nebo zahraniční distribuci mimo festivalový okruh nemají, a přitom dělají v posledních letech české kinematografii skvělé jméno. Zároveň realizaci studentských filmů mohou klíčovým způsobem pomoci poměrově jiné částky než velkým mezinárodním projektům. Celá věc si klade za cíl vyslat signál, že Praha si uvědomuje nejen marketingový potenciál svých lokací, ale je také metropolí, která si váží talentovaných lidí, kteří v ní žijí a pracují," řekl o této změně David Havaš, předseda správní rady Pražského nadačního audiovizuálního fondu.

Související

Více souvisejících

Nadační fond Praha ve filmu Keanu Reeves (herec)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

před 40 minutami

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

před 47 minutami

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

před 1 hodinou

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

před 1 hodinou

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

před 2 hodinami

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

před 2 hodinami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 3 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 4 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

USA zveřejnili podrobný plán útoku. Mise "Půlnoční kladivo" trvala 18 hodin

Předseda Sboru náčelníků štábů americké armády generál Dan Caine v neděli na tiskové konferenci v Pentagonu představil podrobný časový plán vojenské operace „Operation Midnight Hammer“, tedy „Půlnoční kladivo“. Cílem byla přesně koordinovaná série útoků na íránská jaderná zařízení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy