Praha podpořila film s Keanu Reevesem i dokument o fotografce Jarcovjákové

Pražský nadační audiovizuální fond (dříve Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund) podpořil ve Výzvě 2022/1 šest projektů, které se natáčely nebo budou natáčet v hlavním městě, rozdělil mezi ně nadační příspěvky v celkové výši 5,65 milionu korun. Praha v audiovizuálních dílech musí představovat sebe samu, projekty musejí mít zajištěnou mezinárodní distribuci. 

Do výzvy vyhlášené na podzim minulého roku se přihlásilo čtrnáct projektů, z toho pět dokumentárních snímků. Převládal žánr dramatu/thrilleru, komediální projekty byly v menšině (pouhé dva). Podporu získaly tři dokumenty (Bohemian Identity, Ještě nejsem, kým chci být, Kdyby se holubi proměnili ve zlato) a tři hrané filmy (Ballerina, Kukaččí vejce, Vlny).

Spin-off k akční sérii John Wick s názvem Ballerina se v Praze začal natáčet na podzim minulého roku. Hlavní roli mladé nájemné vražedkyně Evy ztvárnila Ana de Armas nominovaná za svou roli Marylin Monroe ve filmu Blondýnka na Oscara za Nejlepší herečku v hlavní roli. Při pražském natáčení ji sekundoval i Keanu Reeves, hvězda akčního blockbusteru John Wick. Natáčelo se na Národní třídě, ve foyer Laterny Magiky, na terase Národního divadla, na pražských náplavkách, ale třeba i na Masarykově nádraží. Americký štáb využil i Barrandovská studia. Ballerina byla podpořena částkou 2 miliony korun.

Druhým filmem je česko-slovenská koprodukce Vlny režiséra Jiřího Mádla. Je to již třetí film oblíbeného herce, druhý podpořený nadačním fondem. Drama Vlny se odehrává v neklidném roce 1968, správní rada přiřkla filmu podporu 1,5 milion korun.

I třetí dlouhometrážní hraný film je drama, tentokrát psychologické. Kukaččí vejce vypráví příběh komplikovaného milostného trojúhelníku. „Při psaní scénáře a umístění příběhu do Prahy s jejím geniem loci nás nejvíce inspirovalo okolí kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, který je křižovatkou historie a modernismu města. Plečnikův kostel je tu obklopen energií místa a lidí. Obchůdky, kavárny, bistra zde vybízejí k setkávání a sdílení osobních příběhů. Tam někde začal i ten náš,“ řekl scénárista a režisér dramatu Milan Cieslar. Snímek obdržel podporu 300 000 korun.

První z trojice podpořených dokumentárních filmů je hravá dokureality Bohemian Identity. „Náš dokument zmapuje to nejlepší z českého grafického designu za uplynulých 100 let. Ukáže, jak je grafický design důležitý v běžném životě lidí, jak nám dokáže sloužit a ovlivňuje nás doslova na každém kroku, i když si jeho přítomnost mnohdy neuvědomujeme. Díky vnějšímu nadhledu očima lehce výstředního amerického sběratele, který navíc miluje Prahu, půjde také o zábavnou podívanou,“ prozradil producent Michal Gregorini o snímku, který správní rada podpořila částkou 1,1 korun.

Druhým oceněným dokumentárním filmem je osobní portrét rodiny Kdyby se holubi proměnili ve zlato. „Náš celovečerní dokumentární film sleduje život čtyř členů jedné rodiny žijící v Praze, jejichž stejně prožívaná minulost přerostla v zásadně se lišící současnost. Zatímco Pepa, autorka a vypravěčka filmu studuje, je střízlivá a žije v malém domku se svou partnerkou, Pepin bratr a dva bratranci jsou přes deset let bez domova, každý čelící své závislosti na návykových látkách. Skrze každodenní život protagonistů, pro které je domovem Praha – město bez hranic – park před Rudolfinem, Staroměstské náměstí, nábřeží Vltavy, Nusle anebo sídliště Petrovice, se propojuje rodinná mozaika problémů, traumat a toxických vztahů, ze kterých se jen těžko, jestli vůbec vymaňuje,“ řekly o snímku jeho producentky Wanda Kaprálová a Klára Mamojková. Projekt získal podporu ve výši 750 000 korun.            

"V našem filmu vyprávíme epický příběh Libuše Jarcovjákové prostřednictvím složité montáže bezmála dvou a půl tisíce jejích fotografií. Díky ní se můžeme vrátit v čase do fascinující Prahy, která dnes již neexistuje. Od jedinečných denních i nočních barů a vináren, přes legendární rozkopané ulice s prázdnými výlohami až k vltavskému nábřeží současnosti," řekla režisérka Klára Tasovská o posledním podpořeném dokumentu Ještě nejsem, kým chci být. Dokument obdržel nadační příspěvek ve výši 300 000 korun.

Pražský nadační audiovizuální fond plánuje vyhlásit tento rok studentskou výzvu na podporu zajímavých studentských audiovizuálních počinů s potenciálem účasti na mezinárodních festivalech. Tato novinka vychází z úpravy Zakládací listiny fondu, která proběhla na podzim minulého roku, a kromě podpory studentských projektů bude fond nově podporovat i stoprocentně české produkce, což doposud možné nebylo. „Chtěli jsme změnami některých ustanovení v Zakládací listině podpořit roli nadačního fondu tak, aby byla více inkluzivní i pro výhradně české projekty a tím pádem i ty studentské, které často ještě mezinárodní koprodukční partnery nebo zahraniční distribuci mimo festivalový okruh nemají, a přitom dělají v posledních letech české kinematografii skvělé jméno. Zároveň realizaci studentských filmů mohou klíčovým způsobem pomoci poměrově jiné částky než velkým mezinárodním projektům. Celá věc si klade za cíl vyslat signál, že Praha si uvědomuje nejen marketingový potenciál svých lokací, ale je také metropolí, která si váží talentovaných lidí, kteří v ní žijí a pracují," řekl o této změně David Havaš, předseda správní rady Pražského nadačního audiovizuálního fondu.

Související

Více souvisejících

Nadační fond Praha ve filmu Keanu Reeves (herec)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy