Pražský filmový fond podpořil šest filmů, režisérku zaujala brutalistická architektura

Nadační fond Praha ve filmu podpořil v letošní druhé výzvě šest projektů, které se natáčely nebo budou natáčet v hlavním městě, rozdělil mezi ně 4,7 milionu korun. Z 16 přihlášených projektů podporu získaly tři dokumenty a tři hrané filmy. ČTK o tom informovala výkonná ředitelka fondu Tereza Moravcová.

Podmínkou získání příspěvku je, že Praha ve filmech nebo seriálech musí představovat sebe samu, projekty musí být zahraniční provenience nebo vznikat v koprodukci s ČR a mířit do mezinárodní distribuce.

Podporu získaly dokumenty Architektura ČSSR 58-89, Provazochodkyně nad Prahou a Chybění a tři hrané filmy Běžná selhání, Mrtvý jazyk a Alma & Oskar.

"Vždy jsme si představovali, že se příběh Běžných selhání bude odehrávat v Praze," uvedla rumunská režisérka Cristina Groșanová. "Přestože v Praze můžeme nalézt spoustu architektonických slohů, nás zajímá současná tvář města: nová místa z posledních desetiletí, kancelářské budovy ze skla a oceli, a hlavně brutalistická a neofunkcionalistická architektura," dodala. Široká mezinárodní koprodukce čtyř zemí (ČR, Itálie, Maďarsko a Slovensko), mezinárodní štáb a zajímavá vizualita snímku jsou podle fondu plusy dramatu Běžná selhání podpořeného milionem korun.

Druhým filmem je majoritně izraelský snímek Mrtvý jazyk o milostném vzplanutí dvou neznámých lidí v režii Mihaly Brezisové a Odeda Binnuna, kteří za svůj krátkometrážní snímek Aya získali v roce 2014 nominaci na Oscara. Dramatické finále Mrtvého jazyka se odehrává v Praze, které představuje pro filmové hrdiny magické místo s dlouhou a bohatou historií. Správní rada udělila filmu podporu milion korun.

Do historie se vrací životopisný Alma & Oskar o vášnivém vztahu Oskara Kokoschky a hudební skladatelky a spisovatelky Almy Mahlerové, manželky Gustava Mahlera. Kokoschka a jeho dílo je s Prahou velmi těsně spjato. Rakouský snímek, který vznikne v koprodukci s Německem, Švýcarskem a Českou republikou, bude režírovat Dieter Berner. Rakouský režisér natočil před čtyřmi lety biografický film Egon Schiele.

Milion korun dostal i projekt Architektura ČSSR 58-89 koncipovaný jako osmidílný seriál a zároveň celovečerní dokument. Mapuje českou předrevoluční architektonickou scénu. Druhým oceněným dokumentem je Provazochodkyně nad Prahou o přechodu Tatiany Mosio-Bongongyové přes Vltavu při festivalu Letní Letná. Dostal půl milionu korun. Životopisný snímek Chybění, který fond podpořil částkou 200.000 korun, vypráví o umělci Jánu Mančuškovi a jeho vztahu k Praze a tamním galeriím. Mančuška zemřel po dlouhé nemoci v 39 letech v roce 2011.

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

filmy kultura Nadační fond Praha ve filmu Praha

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy