Ilona Németh prostřednictvím galerie Artwall shrnuje dlouhodobou krizi solidarity

Praha - Galerie Artwall, tedy opěrná zeď Letenských sadů, již od 10. března představuje projekt slovenské umělkyně Ilony Németh. S názvem „Když…“ je zde tematizována krize solidarity v době ohrožení, která se týká nás všech. Výstava potrvá do 31. května.

Ilona Németh, jejíž tvorba zahrnuje rozsáhlou škálu médií od sochy a instalace až po video, aktuálně vystavuje svůj projekt „Když...". Vychází přitom z výroku německého duchovního Martina Niemöllera, který parafrázuje. Jde o reakci na události v nacistickém Německu před druhou světovou válkou, kterou je výpověď o ničivých důsledcích lhostejnosti. Ty se totiž nakonec obrací proti těm, kteří nečinně přihlíželi bezpráví. Németh tuto výzvu v podstatě aktualizuje v rámci českého prostředí a pojmenovává současnou atmosféru společenské rezignace.

„V devadesátých letech jsme o Střední Evropě tvrdili, že je otevřená a kulturně a národnostně rozmanitá. Teď v době krize se uzavíráme do sebe a snažíme se být tak sobeckými, jak jen můžeme. V zemích Visegrádské čtyřky sílí populistická a autokratická politika. Politici tvrdí, že chrání „evropské hodnoty", ale o jakých hodnotách tu vlastně mluvíme? O křesťanských hodnotách? O solidaritě?," vysvětluje umělkyně svůj záměr.

Prostor vyplňuje žluté pole s černě psanými texty, tedy barevná kombinace symbolizující varování před nebezpečím, které podle Németh přichází zevnitř, nikoliv zvenku. Každé sdělení uvozené slovem „když" je doplněné opakujícím se „mlčel jsem", které se z rozostřeného ztvárnění postupně zostřuje až na konečné „už všichni mlčeli". Rozostřená forma těchto dvou slov, jež se zde vztahuje k historickým událostem, vyvolává zapomínání a slábnoucí hlas svědomí. Postupné zostřování pak odkazuje k událostem aktuálnějším až zcela současným. Spíše než k událostem by se ovšem možná více hodilo označení problematika. Kurátorka výstavy Zuzana Štefková totiž dodává: „Ve chvíli, kdy mlčíme tváří v tvář utrpení druhých, bychom si měli uvědomit, že společně neseme zodpovědnost za to, co se děje kolem nás, a že i nás ovlivní naše vlastní nečinnost."

Galerie Artwall je mimogalerijním prostorem podporujícím současné umění, který je umístěn na opěrné zdi Letenských sadů na Nábřeží kapitána Jaroše a Edvarda Beneše. Díky svému umístění je galerie jednou z nejnavštěvovanějších českých galerií, protože zde každý den projede mnoho řidičů a cestujících. Tato zeď byla díky nápadu americké umělkyně Barbary Benish představovat zde současné umění oživena na konci 90. let a nelze ji přehlédnout. Ten byl ovšem zrealizován až v roce 2005 a včetně tříletého přerušení fungování mezi lety 2008 a 2011 úspěšně funguje dodnes.

Související

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Více souvisejících

Praha Galerie Artwall Umění

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy