Brno – Již po deváté udělí Moravská galerie v Brně Cenu Michala Ranného. Se Společností přátel Moravské galerie pravidelně oceňuje výrazné tvůrce, kteří svým svébytným přístupem formují nastupující generaci umělců. Letošním laureátem se stal multimediální umělec Marian Palla.
Cena, kterou Moravská galerie letos udělí již po deváté, je zároveň připomínkou předčasně zesnulého malíře Michala Ranného (1946-1981). Tvorba brněnského rodáka Ranného měla široký záběr, od citlivého zobrazování krajiny až po lyrickou abstrakci.
Cena Michala Ranného byla poprvé udělena v roce 1999. Od té doby ji získala řada známých a oceňovaných představitelů české výtvarné scény, mezi něž patří první laureát Dalibor Chatrný, dále Miroslav Šnajdr, Jiří Kovanda, Milena Dopitová nebo Václav Stratil. Cena je vyhlašována každé dva roky, od minulého ročníku pořádá Moravská galerie slavnostní galavečer k příležitosti předání ceny.
„Galavečer je jakožto slavnostní event jinou formou podpory současných umělců, než jaké galerie běžně organizuje, tedy výstavy. Uspořádáním galavečera prezentujeme společnosti umělce, který si zaslouží pozornost. Jeho oslavou jej zároveň etablujeme na výtvarné scéně a zviditelňujeme jeho práci," říká ředitel Moravské galerie Jan Press, který přišel s myšlenkou galavečera.
Letošním laureátem je všestranný umělec Marian Palla, který je profesně spojován s Brnem, přestože se narodil v Košicích. Palla hrál patnáct let v orchestru Janáčkovy opery na kontrabas a poté působil jako asistent v Ateliéru environment na Fakultě výtvarných umění VUT. V současné době žije ve Střelicích u Brna.
Tvorba Mariana Pally je opravdu rozmanitá. Nadaný umělec vytváří malby, kresby, instalace, píše divadelní scénáře, knihy, komponuje hudbu, performuje. Ve svých dílech rozjímá nad všedností, čiší z nich zároveň humor, nadsázka i absurdita.
„Pro Pallu bylo jistě inspirativní povědomí o hnutí Fluxus či lettristických aktivitách. Podobně jako pro americké konceptualisty je i pro něj důležité praktikování meditace, která mu pomáhá přiblížit se k vědomí podstaty skutečnosti. Souvislost s konceptuálními tendencemi ve světě lze spatřovat i v jeho minimální vyjadřovací formě, orientaci na záznam procesu vzniku uměleckého díla a směřování k dematerializaci tvorby", komentuje předsedkyně odborné poroty a ředitelka Domu umění města Brna Terezie Petišková.
Slavnostní galavečer k předávání ceny Marianu Pallovi se koná 10. listopadu v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Večerem bude provázet překladatelka a hudebnice Adéla Elbel a o hudební doprovod se postará Mucha, Děti kapitána Morgana nebo flétnové kvarteto Flautas de Colores. Součástí ocenění je také výstava děl laureáta v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně, která bude slavnostně zahájena v dubnu příštího roku, a vydání doprovodné publikace.
S dílem Mariana Pally se mohou zájemci o současné umění seznámit v Domě umění města Brna, kde od 28. 9. do 13.11. 2016 probíhá výstava s názvem Malba hlínou – klacky zubama.
Související
Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí
Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě
Moravská galerie , Umění , Brno
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Albert zaplatí pokutu za matení zákazníků. Káva při údajné slevě nezlevnila
před 49 minutami
Českou politiku zasáhla smutná zpráva. Zemřel poslanec Milan Feranec
před 1 hodinou
Dvojnásobná vražda na Teplicku nakonec půjde k soudu. Padlo obvinění
před 1 hodinou
Do hry o český fotbalový trůn se přihlásil další kandidát. Jde o majitele Mladé Boleslavi
před 2 hodinami
Trump vyvázl bez trestu. Pro stát New York je ale odsouzeným zločincem
před 3 hodinami
Ursula von der Leyen byla s těžým zápalem plic v nemocnici. Týden to tajila
před 4 hodinami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 6 hodinami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 6 hodinami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 6 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 8 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 8 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 9 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 10 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 11 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 12 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 12 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
Péče o pacienty se vzácnými onemocněními a jejich rodiny čelí v Evropě řadě překážek, z nichž jednou z nejméně očekávaných je přístup samotných lékařů. Tito pacienti se ocitají na tzv. „diagnostické odyseji“, což je dlouhá a náročná cesta k získání přesné diagnózy a následné péče.
Zdroj: Libor Novák