Top 5 významných událostí v oblasti umění za rok 2016: Nové prostory pro umění i zánik těch starých

Události – Čerstvě jsme přivítali rok nový, kdy se nejen díváme do neznámé budoucnosti, ale ohlížíme se na rok právě uplynulý. V kulturní rubrice tedy není překvapením vzpomenout ty události z oblasti kultury, které pro nás měly nějaký význam. V oblasti umění se toho bezpochyby událo mnoho. Až na jednu se jedná o samá pozitiva.

Jak již bylo řečeno, jedná se o pouhý zlomek z toho, co jsme v loňském roce mohli zaznamenat. V našem výběru zvítězila především nová výstavní místa či prostory určené pro konfrontaci s uměním jako takovým. Bohužel i rozloučení s jedním z takových míst. Byť se může někomu zdát, že výstavních prostor u nás máme až až, je zde zapotřebí určitá různorodost a pestrost, kterou vybraná jistě naplňují.

Pragovka Art District

Hned na jaře roku 2016 rozkvetlo nové místo, kde se pořádají výstavy, koncerty a další kulturní akce. Pragovka Art District neboli umělecká čtvrť Pragovka se tak stala novým uměleckým centrem nacházejícím se v pražských Vysočanech. Ještě v minulém století zde sídlila firma Praga. Dnes v tomto industriálním prostoru haly E naleznete ateliéry nejrůznějších umělců a hned dva výstavní prostory. The Depo Gallery a The White Pearl Gallery, které obě slouží pro prezentaci nejrůznějších proudů současné vizuální kultury nejen rezidentů ale i dalších českých a zahraničních umělců. Nový koncept Pragovky spočívá v existenci inspirativního prostředí nejen z hlediska spolupráce, ale i ve výměně myšlenek či přístupů k tvorbě mezi různými umělci či uměleckými uskupeními. To vše i v kontaktu se širokou veřejností, která tak má téměř jedinečnou příležitost se se současnými umělci osobně potkat a třeba i navzájem obohatit. V jedné z galerií, na některé z pořádaných akcí nebo i ve společenské místnosti se můžete setkat s malíři, sochaři, fotografy, designéry, módními návrháři nebo čalouníky.

Trafo Gallery v Holešovicích

Trafačka, podobně jako Pragovka, sloužila jako prostor pro výstavy, koncerty, divadelní představení a další kulturní akce, ale také jako ateliérové prostory. Svůj ateliér zde měli nejen její zakladatelé, umělci Jan Kaláb, Jakub Nepraš, Michal Cimala a Martin Káňa ale i celá řada residenčních umělců. Trafačka sídlila v letech 2006 až 2014 v industriálním prostoru bývalé trafostanice v pražských Vysočanech. Roku 2015 byla ovšem srovnána se zemí. Od té doby se jednotliví rezidenti vydali různými cestami. Původní Trafo Gallery, která od té doby sídlila nějaký čas v Příčné ulici na Praze 1, na jaře roku 2016 převzala nové výstavní i ateliérové prostory. Provoz v Hale č. 14 a 18 v Pražské tržnici v Holešovicích zahájila v září. Veřejnosti se tak otevřel téměř 200 m2 velký prostor určený pro prezentaci děl nejen zakladatelů uměleckého uskupení Trafačky či jejího blízkého okruhu ale i dalších umělců z Čech a zahraničí. Prostor byl otevřen výstavou nazvanou příhodně Zmrtvýchvstání/Resurerection.

Zánik Karlin Studios

Tyto pozitivní události musíme bohužel vyvážit jednou negativní. Ke 30. září byla ukončena činnost Karlin Studios v pražském Karlíně. Karlin Studios se sídlem v bývalé tovární hale ČKD zahrnovalo na 500 m2 výstavních prostor a sedmnáct ateliérů pronajímaných českým i zahraničním umělcům. Karlin Studios se za dobu své jedenáctileté existence stalo jednou z klíčových součástí pražské výtvarné scény. Bylo navíc prvním takovým prostorem v Praze, tedy prvním postindustriálním prostorem zahrnujícím galerii, kulturní prostor a umělecké ateliéry. Důvodem vystěhování byla demolice dané budovy, na jejímž místě chce její vlastník rozšířit kancelářský komplex Corso. V lednu loňského roku byla schválena bezplatná zápůjčka haly č. 40 v Pražské tržnici v Holešovicích na dobu pěti let. V červnu, tedy tři měsíce před plánovaným vystěhováním, se ovšem situace radikálně změnila, když pronájem budovy náhle připadl společnosti OSE Czech Republic a festivalu Signal. Výstavní prostory, o jejichž program se staral produkční tým FUTURA, nové prostory stále hledá. Přejme mu více štěstí v novém roce.

Vzducholoď Gulliver

Tak trochu předčasný vánoční dárek nadělilo svým návštěvníkům Centrum současného umění DOX. Téměř v polovině prosince zahájilo provoz vzducholodi Gulliver, tedy nového místa určeného pro setkávání současného umění a literatury. Ocelovo-dřevěná konstrukce, kterou na střeše Centra nelze přehlédnout, navrhl uznávaný architekt Martin Rajniš. Toho ředitel Centra DOX Leoš Válka oslovil s myšlenkou organického tvaru kontrastujícího s moderním a industriálním rázem budovy již před třemi lety. Rajniš tak ve spolupráci s odborníky vytvořil konstrukci 42 metrů dlouhou a 10 metrů širokou, jejíž název Gulliver odkazuje k jedné z nejvýznamnějších postav utopické literatury. Program tohoto jedinečného místa bude navazovat na témata aktuálních výstav v Centru DOX.

Rekordní dražba Kupky

Na závěr připomeňme jednu z mnoha aukcí, která se za uplynulý rok konala. V listopadu pořádala ve výstavní síni Mánes společnost Adolf Loos Apartment and Gallery aukci vybraných 150 uměleckých děl. Za rekordní částku 62 milionů korun zde byl vydražen olej Série C I. (Protihodnoty) zakladatele geometrické abstrakce Františka Kupky. Tento obraz ze Série C čítající celkem dvanáct olejů se tak stal nejdražším dílem českého umění prodaného na aukci v České republice. Kupka obraz namaloval roku 1935 a o šestnáct let později ho od něj koupil pařížský galerista Louis Carré. Pro Kupku to byla první smlouva o zastupování. Bylo mu tehdy osmdesát let.

Jistě by se našlo daleko víc událostí, které si zasloužili svou pozornost. Mimo Prahu jmenujme alespoň převedení Litomyšlského Portmonea do majetku Pardubického kraje. Portmoneum vytvořil ve 20. letech minulého století grafik a malíř Josef Váchal. Nástěnnými malbami a vyřezávaným nábytkem tak vyzdobil dva pokoje v domě svého přítele Josefa Portmona. Dílo je nyní ve správě Regionálního muzea v Litomyšli. Na poli výtvarného umění stojí za to sledovat i knižní novinky. Hitem roku 2016, který vyšel krátce před Vánoci, je nepochybně kniha Průvodce neklidným územím. Její autoři David Böhm, Jiří Franta a Ondřej Horák tak vytvořili srozumitelného průvodce českým výtvarným uměním od roku 1900 až do současnosti.

Na závěr tohoto útlého výběru popřejme výtvarnému umění v novém roce mnoho úspěchů, více pozitivních zpráv, nových prostor a nikoliv jejich ničení a v neposlední řadě plno kvalitní literatury, díky níž můžeme nahlížet pod pokličku tohoto kreativního světa.

Související

Více souvisejících

Umění aukce Kolben Open

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy