Domov (bez) domova v hledáčku Jindřicha Štreita

Karlovy Vary – Hranice mezi domovem a jeho ztrátou je velice křehká. Své o tom ví zejména lidé, kteří domov skutečně ztratili. Pohled společnosti na lidi bez domova se prostřednictvím souboru fotografií snaží měnit Jindřich Štreit ve spolupráci s Armádou spásy. Tento významný český fotograf a pedagog soubor představí v rámci výstavy v Interaktivní Becherově vile od 9. února.

Na výstavě s názvem Domov (bez) domova bude k vidění výběr čtyřiceti velkoformátových fotografií ze souboru, který vznikl v zimě roku 2015. Pojítkem mezi nimi je život lidí bez domova. Snímky charakterizuje jejich naléhavost a melancholická poetika. Zobrazují nevzhlednou realitu a zároveň jsou svým způsobem krásné. Popisují těžké osudy lidí, kteří se ocitli takzvaně na okraji společnosti. Samotu, bezradnost, otupělost, strádání. I přesto se ale tito lidé snaží uchovat si svou důstojnost například prostřednictvím zútulnění svých příbytků.

Jde o přechodný stav, či definitivu? (zdroj: Jindřich Štreit)

Fotografie vznikly ve spolupráci Jindřicha Štreita s Armádou spásy, respektive s asistencí jejích terénních pracovníků. Štreit se sice ve své tvorbě sociální tématice věnuje dlouhodobě, ale terénní pracovníci Armády spásy pohnuté osudy lidí bez domova, jejich strasti i drobné radosti nebo jejich zvyky přeci jen znají lépe. Soubor fotografií vznikal v okolí Opavy, Ostravy, Přerova, Brna a Šumperku. „Fotografování probíhalo vždy na bázi dobrovolnosti a vzájemného pochopení mezi člověkem bez domova a mnou. Nikdy nedošlo k sebemenšímu konfliktu. Naopak, díky fotografování jsem se setkal s velmi zajímavými lidmi a jejich osudy,“ říká Štreit.

„Humanistické poselství fotografa Jindřicha Štreita o životě bezdomovců je obdařeno autorovou schopností empaticky přistupovat k lidem na okraji. Jeho fotografie nás zároveň motivují k přemýšlení o vratkosti, nevyzpytatelnosti a hodnotách vlastního života,“ říká o tomto projektu sociolog a fotograf Jiří Siostrzonek. Jindřich Štreit i Armáda spásy se prostřednictvím této výstavy snaží napomoci odbourávání mýtů ohledně bezdomovectví, které ve společnosti dlouhodobě přetrvávají. Domov, který je často brán jako samozřejmost, můžeme velice lehce ztratit.

Domov, láska, přátelství jako jedny ze základních lidských potřeb (zdroj: Jindřich Štreit)

Výstava potrvá do 2. dubna.

Jindřich Štreit (1946) pochází ze Vsetína. Jako pedagog působil například na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Od roku 1991 je pedagogem na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědné fakulty Slezské univerzity v Opavě. Jako fotograf se věnuje zejména dokumentární fotografii se zaměřením na sociální tématiku. Z jeho fotografických cyklů a projektů jmenujme například Romové bez romantiky (Severní Morava), Vesnice (Bruntálsko), Ženská věznice (Pardubice), Tváře za zdí (Čína), Horníci z Petrosanu (Rumunsko) a mnoho dalších.

Související

Výstava BARRANDOV - VÍC NEŽ STUDIO

Barandovské studio v Karlových Varech nabídne jedinečnou výstavu legendárních filmových projektů

Karlovy Vary - Barrandov Studio slaví 85 let. K tomuto výročí je uspořádána výstava, která představí mnoho významných filmových a televizních projektů, které vznikly v posledních letech. Velkolepá historická série Borgia, slavný seriál z produkce BBC Tři mušketýři, úspěšný český seriál První republika, koprodukční snímek Barrandov studia Rudý kapitán nebo Já, Olga Hepnarová a spousta dalších budou představeny prostřednictvím kostýmů, rekvizit nebo nábytku.
Lázeňské město Karlovy Vary

Becherova vila zve na výrobu předmětů z bambusu či kůže

Karlovy Vary – Kreativitě se meze nekladou. To platí i o výtvarné dílně s názvem „Bambusová chřestítka, bubínky a šperky“, kterou pro rodiče s dětmi připravila interaktivní galerie Becherova vila. Dílna bude probíhat v úterý 12. dubna. Součástí bude i komentovaná prohlídka aktuální výstavy.

Více souvisejících

Becherova vila Jindřich Štreit Karlovy Vary

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy