Moravská galerie rozšiřuje výstavu OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce o studentské práce

Brno – V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně budou vystaveny studentské návrhy na etuji pro Věstonickou venuši. Návrhy jsou výsledkem semestrálního úkolu v Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Rozšíří se tak výstava OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce.

Moravská galerie v Brně ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou a Moravským zemským muzeem rozšíří výstavu OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce o návrhy studentů z Ateliéru produktového design vedeném Janem Němečkem a Michalem Froňkem. Studentské návrhy etují pro Věstonickou venuši budou vystaveny v Uměleckoprůmyslovém muzeu.  

Zde právě probíhá retrospektivní výstava designérského studia Olgoj Chorchoj umělců Michala Froňka a Jana Němečka. Ti kromě vlastní designérské činnosti působí také jako pedagogové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svým studentům nyní zadali jako semestrální úkol vytvořit návrh na novou etuji pro sošku z období paleolitu. Studenti měli vytvořit speciální schránku pro toto významné kulturní dědictví, která by splňovala muzejní a prezervační požadavky a zároveň byla zajímavá z estetického hlediska.

Psali jsme: Logika a emoce. Moravská galerie zve na výstavu nadčasového designu  

Studenti mohli získat inspiraci pro své návrhy díky Moravskému zemskému muzeu, které jim umožnilo soukromou prohlídku s odborným výkladem docenta Martina Olivy, vedoucího Ústavu Anthropos, o nalezení a technických detailech sošky. Návrhy kombinují staré, tradiční materiály, jako je vzácné dřevo, kůže nebo kov, s moderními technologiemi, mezi které patří například kompozitní materiály, silikon nebo různé zamykací systémy.

Celkem třináct různých prací bude vystaveno na Ochozu v Uměleckoprůmyslovém muzeu a součástí výstavy bude také slide-show projekce vizualizací vitrín, v nichž by Věstonická venuše mohla být vystavena v případě dlouhodobé expozice.

Psali jsme: Do Moravské galerie v Brně zavítal v roce 2016 rekordní počet návštěvníků  

Výstavu doprovodí také sympozium s názvem Jak vystavit venuši, které se bude zabývat otázkou, jak v současné době prezentovat cenné umělecké exponáty. Sympozium se bude konat v březnu a bude určené především odbornému publiku – designérům, architektům, teoretikům a historikům umění, ale také studentům spřízněných oborů.

Konference bude rozdělena do dvou částí. První část se bude věnovat Věstonické venuši, sbírkám Moravského zemského muzea a způsobu jejich prezentace. Druhá část se zaměří na problémy spjaté s návrhy a realizacemi výstavních systémů.

Vzácným hostem sympozia bude britský designér Adrian Peach, výrobce množství svtíttidel pro přední zahraniční výrobce. Působil také jako umělecký ředitel italské značky Segno, která se specializuje na výrobu osvětlovací techniky, a přednáší na vysokých uměleckých školách po celém světě.

Výstavu Etuje pro Věstonickou venuši můžete navštívit od 17. února do 16. dubna 2017 na Ochozu Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Vernisáž se koná 16. února v 18 hodin.

Sympozium Jak vystavit Venuši se koná 16. března 2017 od 15 do 18 hodin v přednáškovém sálu Uměleckoprůmyslového muzea.

Program sympozia

13.00 Neformální setkání před zahájením sympozia v Mendelaniu na Mendlově náměstí, komentovaná prohlídka nové interaktivní expozice v historickém objektu

15. 00–16.15 První částdoc. PhDr. Martin Oliva, Ph.D., DSc. – historie a význam Věstonické venušeMgr. Martina Galetová, PhD. – ikoničnost a symbolika Věstonické venuše dříve a dnesMgr. Petr Kostrhun – Pavilon Anthropos a potenciální obměna prezentace jeho sbírek

16.30–18.00 Druhá částBc. Klára Peloušková – způsoby a možnosti prezentace sbírek ve světěTomáš Kulík (LOTECH Design) – praktická hlediska při vytváření výstavních systémůAdrian Peach – výstavnictví v Neues Muzeu v Berlíně (simultánní překlad příspěvku do češtiny)prof. Mgr.A.Michal Froněk, prof. Mgr.A. Jan Němeček – zhodnocení výsledků zadání klauzurních prací na VŠUP, prezentace studentů

Související

Moravská galerie

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí

Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od inovované koncepce si Moravská galerie slibuje zvýšení návštěvnosti. Důležitým aspektem je provázání dobového volného a užitého umění. Jedním z kroků ke zpřístupnění instalace veřejnosti je zavedení dobrovolného vstupného.
Paneland - komentovaná prohlídka (foto: Bratru Velnerova)

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě

Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak alespoň vyplývá z vysokého zájmu o výstavu Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstavu zahájila Moravská galerie 23. listopadu a od té doby ji vidělo přes dvacet tisíc návštěvníků. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit a v posledním týdnu také návštěvníkům umožnit vstup i v pozdních večerních hodinách.

Více souvisejících

Moravská galerie výstavy Věstonická venuše

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy