Brno – V Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně budou vystaveny studentské návrhy na etuji pro Věstonickou venuši. Návrhy jsou výsledkem semestrálního úkolu v Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Rozšíří se tak výstava OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce.
Moravská galerie v Brně ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou a Moravským zemským muzeem rozšíří výstavu OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce o návrhy studentů z Ateliéru produktového design vedeném Janem Němečkem a Michalem Froňkem. Studentské návrhy etují pro Věstonickou venuši budou vystaveny v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Zde právě probíhá retrospektivní výstava designérského studia Olgoj Chorchoj umělců Michala Froňka a Jana Němečka. Ti kromě vlastní designérské činnosti působí také jako pedagogové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svým studentům nyní zadali jako semestrální úkol vytvořit návrh na novou etuji pro sošku z období paleolitu. Studenti měli vytvořit speciální schránku pro toto významné kulturní dědictví, která by splňovala muzejní a prezervační požadavky a zároveň byla zajímavá z estetického hlediska.
Psali jsme: Logika a emoce. Moravská galerie zve na výstavu nadčasového designuStudenti mohli získat inspiraci pro své návrhy díky Moravskému zemskému muzeu, které jim umožnilo soukromou prohlídku s odborným výkladem docenta Martina Olivy, vedoucího Ústavu Anthropos, o nalezení a technických detailech sošky. Návrhy kombinují staré, tradiční materiály, jako je vzácné dřevo, kůže nebo kov, s moderními technologiemi, mezi které patří například kompozitní materiály, silikon nebo různé zamykací systémy.
Celkem třináct různých prací bude vystaveno na Ochozu v Uměleckoprůmyslovém muzeu a součástí výstavy bude také slide-show projekce vizualizací vitrín, v nichž by Věstonická venuše mohla být vystavena v případě dlouhodobé expozice.
Psali jsme: Do Moravské galerie v Brně zavítal v roce 2016 rekordní počet návštěvníkůVýstavu doprovodí také sympozium s názvem Jak vystavit venuši, které se bude zabývat otázkou, jak v současné době prezentovat cenné umělecké exponáty. Sympozium se bude konat v březnu a bude určené především odbornému publiku – designérům, architektům, teoretikům a historikům umění, ale také studentům spřízněných oborů.
Konference bude rozdělena do dvou částí. První část se bude věnovat Věstonické venuši, sbírkám Moravského zemského muzea a způsobu jejich prezentace. Druhá část se zaměří na problémy spjaté s návrhy a realizacemi výstavních systémů.
Vzácným hostem sympozia bude britský designér Adrian Peach, výrobce množství svtíttidel pro přední zahraniční výrobce. Působil také jako umělecký ředitel italské značky Segno, která se specializuje na výrobu osvětlovací techniky, a přednáší na vysokých uměleckých školách po celém světě.
Výstavu Etuje pro Věstonickou venuši můžete navštívit od 17. února do 16. dubna 2017 na Ochozu Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Vernisáž se koná 16. února v 18 hodin.
Sympozium Jak vystavit Venuši se koná 16. března 2017 od 15 do 18 hodin v přednáškovém sálu Uměleckoprůmyslového muzea.
Program sympozia
13.00 Neformální setkání před zahájením sympozia v Mendelaniu na Mendlově náměstí, komentovaná prohlídka nové interaktivní expozice v historickém objektu
15. 00–16.15 První částdoc. PhDr. Martin Oliva, Ph.D., DSc. – historie a význam Věstonické venušeMgr. Martina Galetová, PhD. – ikoničnost a symbolika Věstonické venuše dříve a dnesMgr. Petr Kostrhun – Pavilon Anthropos a potenciální obměna prezentace jeho sbírek
16.30–18.00 Druhá částBc. Klára Peloušková – způsoby a možnosti prezentace sbírek ve světěTomáš Kulík (LOTECH Design) – praktická hlediska při vytváření výstavních systémůAdrian Peach – výstavnictví v Neues Muzeu v Berlíně (simultánní překlad příspěvku do češtiny)prof. Mgr.A.Michal Froněk, prof. Mgr.A. Jan Němeček – zhodnocení výsledků zadání klauzurních prací na VŠUP, prezentace studentů
Související
Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí
Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě
Moravská galerie , výstavy , Věstonická venuše
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák