Charta 77 vznikla před 40 lety. Salmovský palác ji připomene výstavou

Praha – Písemné dokumenty, samizdaty, fotografie, výtvarná díla. Expozice v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí přiblíží nejen osudy chartistů, ale i jejich fotografie a výtvarná díla. Příběh Charty 77 je vyprávěn na osudech jejího signatáře, Ivana Martina Jirouse. Výstava začíná 14. března.

Národní galerie připravila výstavu nazvanou Charta Story. Příběh Charty 77 u příležitosti 40 let od jejího vzniku. Příběh Charty, v jejímž prohlášení jeho signatáři kritizovali politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv, začíná svatbou Ivana Martina Jirouse v roce 1976. Končí pak v roce 1989 amnestováním jeho osoby, Františka Stárka zvaného Čuňas a Jiřího Tichého. „Na příběhu básníka, kunsthistorika a patrona undergroundu Ivana Martina Jirouse, zvaného Magor, chceme ukázat, jak Charta začala, působila a skončila. Učeně řečeno zde fylogenezi Charty do určité, naprosto funkční míry, reprezentuje ontogeneze jejího stěžejního signatáře,“ říkají autoři výstavy Eugen a Zuzana Brikciusovi.

 

Jan Šafránek: Sběrač starého papíru, 1986 (zdroj: Národní galerie v Praze)

V Salmovském paláci budou vystaveny jak písemné dokumenty a samizdaty, tak i fotografie a výtvarná díla umělců Charty. Fotografie Jiřího Bednáře, Jaroslava Brabce, Michaela Duse, Bohdana Holomíčka, Ivana Kyncla, Heleny Wilsonové a dalších připomenou dobovou atmosféru a dění v takzvané neoficiální kultuře. „Fotografický portrét Charty nezobrazuje úzkost z budoucnosti, jak by malověrní mohli čekat, ale naopak z něj vyzařuje potěšení fotografovaných z odpovědného odhodlání. Vyskytují se zde dokonce prvky radostného tvůrčího dada,“ říkají autoři výstavy. Z výtvarných děl umělců Charty budou zastoupena ta od Jiřího Koláře, Otakara Slavíka, Jana Šafránka nebo Olgy Karlíkové.

Včetně příběhu Ivana Martina Jirouse budou vzpomenuti i Václav Havel, Jan Patočka či Jaroslav Seifert. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Libri Prohibiti, Knihovnou Václava Havla a Archivem Jana Patočky, bude probíhat až do 19. ledna 2019.

Související

František Janouch

Zemřel František Janouch, vědec a zakladatel Nadace Charty 77

Ve věku 92 let zemřel František Janouch, profesor, jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77. Až do své smrti byl čestným předsedou její správní rady. Podle nadace šlo o jednu z nejvýznamnějších osobností veřejného a společenského života druhé poloviny 20. století.
Vláda ČR

Vláda vyhověla "hladovkářům". Na žádost Gruntoráda odvolala usnesení k Chartě 77

Vláda přistoupila na žádost disidenta Jiřího Gruntoráda a dnes hlasováním na dálku zrušila své usnesení, kterým se loni v lednu přihlásila k tradicím Charty 77 o lidská práva a demokracii. Úřad vlády v tiskové zprávě zdůraznil, že to neznamená, že by kabinet opustil závazek Charty. Protestní hladovku před Úřadem vlády drží kromě Gruntoráda i John Bok, jejich akce ale může po tomto kroku vlády skočit.

Více souvisejících

Charta 77 Národní galerie Václav Havel Ivan Martin Jirous

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 5 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy