Charta 77 vznikla před 40 lety. Salmovský palác ji připomene výstavou

Praha – Písemné dokumenty, samizdaty, fotografie, výtvarná díla. Expozice v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí přiblíží nejen osudy chartistů, ale i jejich fotografie a výtvarná díla. Příběh Charty 77 je vyprávěn na osudech jejího signatáře, Ivana Martina Jirouse. Výstava začíná 14. března.

Národní galerie připravila výstavu nazvanou Charta Story. Příběh Charty 77 u příležitosti 40 let od jejího vzniku. Příběh Charty, v jejímž prohlášení jeho signatáři kritizovali politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv, začíná svatbou Ivana Martina Jirouse v roce 1976. Končí pak v roce 1989 amnestováním jeho osoby, Františka Stárka zvaného Čuňas a Jiřího Tichého. „Na příběhu básníka, kunsthistorika a patrona undergroundu Ivana Martina Jirouse, zvaného Magor, chceme ukázat, jak Charta začala, působila a skončila. Učeně řečeno zde fylogenezi Charty do určité, naprosto funkční míry, reprezentuje ontogeneze jejího stěžejního signatáře,“ říkají autoři výstavy Eugen a Zuzana Brikciusovi.

 

Jan Šafránek: Sběrač starého papíru, 1986 (zdroj: Národní galerie v Praze)

V Salmovském paláci budou vystaveny jak písemné dokumenty a samizdaty, tak i fotografie a výtvarná díla umělců Charty. Fotografie Jiřího Bednáře, Jaroslava Brabce, Michaela Duse, Bohdana Holomíčka, Ivana Kyncla, Heleny Wilsonové a dalších připomenou dobovou atmosféru a dění v takzvané neoficiální kultuře. „Fotografický portrét Charty nezobrazuje úzkost z budoucnosti, jak by malověrní mohli čekat, ale naopak z něj vyzařuje potěšení fotografovaných z odpovědného odhodlání. Vyskytují se zde dokonce prvky radostného tvůrčího dada,“ říkají autoři výstavy. Z výtvarných děl umělců Charty budou zastoupena ta od Jiřího Koláře, Otakara Slavíka, Jana Šafránka nebo Olgy Karlíkové.

Včetně příběhu Ivana Martina Jirouse budou vzpomenuti i Václav Havel, Jan Patočka či Jaroslav Seifert. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Libri Prohibiti, Knihovnou Václava Havla a Archivem Jana Patočky, bude probíhat až do 19. ledna 2019.

Související

František Janouch

Zemřel František Janouch, vědec a zakladatel Nadace Charty 77

Ve věku 92 let zemřel František Janouch, profesor, jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77. Až do své smrti byl čestným předsedou její správní rady. Podle nadace šlo o jednu z nejvýznamnějších osobností veřejného a společenského života druhé poloviny 20. století.
Vláda ČR

Vláda vyhověla "hladovkářům". Na žádost Gruntoráda odvolala usnesení k Chartě 77

Vláda přistoupila na žádost disidenta Jiřího Gruntoráda a dnes hlasováním na dálku zrušila své usnesení, kterým se loni v lednu přihlásila k tradicím Charty 77 o lidská práva a demokracii. Úřad vlády v tiskové zprávě zdůraznil, že to neznamená, že by kabinet opustil závazek Charty. Protestní hladovku před Úřadem vlády drží kromě Gruntoráda i John Bok, jejich akce ale může po tomto kroku vlády skočit.

Více souvisejících

Charta 77 Národní galerie Václav Havel Ivan Martin Jirous

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 20 minutami

před 24 minutami

před 51 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy