Brno – Moravská galerie včera zahájila hned tři výstavy – dvě v Pražákově Paláci a jednu v Jurkovičově vile. První výstava v Pražákově paláci je věnovaná laureátovi Ceny Michala Ranného pro rok 2016, Marianu Pallovi. Retrospektivní výstavu multimediálního umělce doplní tvorba absolventky VUT Jany Kalinové. Jurkovičovu vilu zabydlí slovenský umělec Tomáš Džadoň.
Moravská galerie otevírá veřejnosti hned tři nové výstavy. První z nich s názvem Retrospektiva o 7 dějstvích se věnuje tvorbě významného multimediálního umělce a držitele Ceny Michala Ranného pro rok 2016, Marianu Pallovi. Druhá výstava, v Atriu Pražákova paláce, představí tvorbu Jany Kalinové, reflektující pocit absolutní svobody při tvorbě uměleckého díla. V Jurkovičově vile nás od příštího týdne čekají práce Tomáše Džadoně, reflektující tradice, ale také paradoxy dnešní technologicky zaměřené společnosti.
Retrospektiva o 7 dějstvích
O laureátovi Ceny Michala Ranného jsme informovali v listopadu minulého roku, kdy pro něj byl uspořádán slavnostní galavečer v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Nyní si návštěvníci mohou prohlédnout jeho tvorbu, nejedná se však o tradičně pojatou prezentaci autorových maleb, ale o rekonstrukci jeho performancí ze sedmdesátých až devadesátých let. Toto pojetí je inspirované projekty srbské umělkyně Mariny Abramović a jejím upřednostňováním procesu tvorby před samotným výsledkem.
V hlavních výstavních prostorách jsou k vidění dobové i rekonstruované dokumenty, videa a fotografie, které reflektují umělecké akce. Návštěvníci si budou moct sami vyzkoušet poplatnost uměleckého díla v dnešní době a přesvědčit se o jeho pomíjivosti. Mohou také následovat autora a nechat si vytetovat modřinu jako symbol přirozené malby těla, strávit dny na obraze počítáním zrnek rýže nebo si zapůjčit obraz za kuriózní protislužbu.
Kurátor výstavy Ondřej Chrobák věří, že „formát výstavy využívající postupy re-enactmentu (rekonstrukce) dokáže aktivizovat mysl návštěvníků tak, že nebudou vnímat Pallova díla pouze jako uzavřené artefakty, ale jako návody, které mají potenciál změnit život nejen konkrétního jedince, ale možná celého společenství.“
K výstavě bude vydána i netradiční doprovodná publikace – namísto katalogu půjde o Pallovu Nečitelnou knihu. Kromě představení tvorby Mariana Pally se výstava v Pražákově paláci bude zabývat také obecnějšími otázkami spojenými s možnostmi prezentace akčního umění prostřednictvím galerijních institucí.
Na výstavu Mariana Pally můžete vzít i své ratolesti, bude totiž zajímavá i pro ty nejmenší. Děti budou moci sledovat malbu slepic, k dispozici jim bude i nově přebudovaná dětská herna, která byla uzpůsobena vesnickému domku Mariana Pally ve Střelicích, kde žije a tvoří se slepicemi a psem Brunem. V herně budou k dispozici i knihy, buď přímo od Mariana Pally nebo dle jeho doporučení.
Marian Palla se narodil v roce 1953 v Košicích. Výtvarník, performer, spisovatel a recesista v roce 1977 ukonči studium v Brně na konzervatoři v oboru kontrabas. Přes patnáct let hrál v orchestru Janáčkovy opery v Brně, vedle hudební činnosti se věnoval i malbě. Působil jako asistent na Fakultě výtvarných umění v Ateliéru environment u Vladimíra Merty. Na kontě má řadu samostatných výstav u nás i v zahraničí. Jeho díla najdeme ve sbírkách Národní galerie v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích, Muzea umění v Olomouci či Moravské galerie v Brně.
Výstavu Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích můžete navštívit od 21. dubna do 6. srpna 2017 v Pražákově paláci v Brně.
Denní tik
Výstavu Mariana Pally v Pražákově paláci doplní expozice ve výstavním prostoru Atrium, kde najdeme tvorbu Jany Kalinové. Absolventka brněnské Fakulty výtvarných umění VUT ve své tvorbě ilustruje paradoxy lidského života, a to prostřednictvím různých médií včetně objektu, instalace, fotografie a příležitostně i malby.
V současné době se Kalinová věnuje programování, malbě, kreslení vtipů, tvorbě šperků a nejrůznějších stavebnic a psaní textů. Pro Moravskou galerii umělkyně připravila výstavu reflektující paralyzující pocit absolutní svobody a nepřeberné možnosti, které si vzájemně konkurují při vytváření jakéhokoli, nejen uměleckého díla.
Výstavu Jana Kalinová – Denní tik můžete navštívit od 21. dubna do 6. srpna 2017 v Atriu Pražákova paláce v Brně.
Džadoňova vila
Od příštího týdne bude dostupná i nová výstava v Jurkovičově vile, kterou zabydlí díla Tomáše Džadoně. Slovenský umělec zde vystaví svoje starší práce, reflektující téma tradice a její aktualizace. Džadoňovy malby, grafiky, sochy, objekty a videa zároveň komentují paradoxy dnešní technologicky zaměřené společnosti.
Konceptuální umělec Tomáš Džadoň má rád díla architekta Dušana Jurkoviče, a stal se tak ideálním kandidátem na nového obyvatele Jurkovičovy vily. V jeho vlastní tvorbě se mísí nostalgie, venkov s ruchem velkoměsta. Prostřednictvím svých výstavních objektů nahlédne do minulosti a sobě i divákům položí otázky týkající se naší identity.
„V bývalom východnom bloku sa objavuje pojem tradície. Pracuje sa opäť s nostalgiou ako potvrdením určitej straty vlastnej prirodzenosti. Migrujúci pracujuci a všetci emigranti, migranti to len potvrdzujú. Začínam veriť, že žiť v mieste, kde sme sa narodili nie je trest, ale luxus! Nostalgia sa vykladá ako vzťah časový, nie priestorový. Je to také ochorenie pamäti a ako hovorí Christopher Lash: „Nostalgia evokuje minulosť, len aby ju pochovala zaživa,“ komentuje výstavu Džadoň.
Součástí tvorby slovenského umělce je také humor. Ten najdeme ve stálé expozici autorových kreseb a maleb s motivem slaniny, která mu připomíná nemateriální zážitky z domu jeho babičky. Na zahradě vily se objeví tři objekty. Jedním z nich je Tradiční karavan (2006), což je reinterpretace roubenky do podoby karavanu. Tímto pojízdným skanzenem autor naznačuje, že vazba k místu není v dnešní době důležitá a člověk se stává loutkou globální společnosti.
Výstava Tomáš Džadoň: Džadoňova vila trvá od 28. dubna do 29. října 2017 v Jurkovičově vile. Vernisáž se koná 27. dubna v 16 hodin.
Související

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě
Moravská galerie , výstavy , Marian Palla (výtvarník) , Jana Kalinová (výtvarnice) , Tomáš Džadoň (výtvarník)
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
před 59 minutami

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
před 1 hodinou

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
před 2 hodinami

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
před 3 hodinami

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
před 4 hodinami

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
před 5 hodinami

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
před 5 hodinami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 7 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera
Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.
Zdroj: Libor Novák