Moravská galerie v Brně zve na tři nové výstavy

Brno – Moravská galerie včera zahájila hned tři výstavy – dvě v Pražákově Paláci a jednu v Jurkovičově vile. První výstava v Pražákově paláci je věnovaná laureátovi Ceny Michala Ranného pro rok 2016, Marianu Pallovi. Retrospektivní výstavu multimediálního umělce doplní tvorba absolventky VUT Jany Kalinové. Jurkovičovu vilu zabydlí slovenský umělec Tomáš Džadoň.

Moravská galerie otevírá veřejnosti hned tři nové výstavy. První z nich s názvem Retrospektiva o 7 dějstvích se věnuje tvorbě významného multimediálního umělce a držitele Ceny Michala Ranného pro rok 2016, Marianu Pallovi. Druhá výstava, v Atriu Pražákova paláce, představí tvorbu Jany Kalinové, reflektující pocit absolutní svobody při tvorbě uměleckého díla. V Jurkovičově vile nás od příštího týdne čekají práce Tomáše Džadoně, reflektující tradice, ale také paradoxy dnešní technologicky zaměřené společnosti.

Retrospektiva o 7 dějstvích

O laureátovi Ceny Michala Ranného jsme informovali v listopadu minulého roku, kdy pro něj byl uspořádán slavnostní galavečer v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Nyní si návštěvníci mohou prohlédnout jeho tvorbu, nejedná se však o tradičně pojatou prezentaci autorových maleb, ale o rekonstrukci jeho performancí ze sedmdesátých až devadesátých let. Toto pojetí je inspirované projekty srbské umělkyně Mariny Abramović a jejím upřednostňováním procesu tvorby před samotným výsledkem.

V hlavních výstavních prostorách jsou k vidění dobové i rekonstruované dokumenty, videa a fotografie, které reflektují umělecké akce. Návštěvníci si budou moct sami vyzkoušet poplatnost uměleckého díla v dnešní době a přesvědčit se o jeho pomíjivosti. Mohou také následovat autora a nechat si vytetovat modřinu jako symbol přirozené malby těla, strávit dny na obraze počítáním zrnek rýže nebo si zapůjčit obraz za kuriózní protislužbu.

Kurátor výstavy Ondřej Chrobák věří, že „formát výstavy využívající postupy re-enactmentu (rekonstrukce) dokáže aktivizovat mysl návštěvníků tak, že nebudou vnímat Pallova díla pouze jako uzavřené artefakty, ale jako návody, které mají potenciál změnit život nejen konkrétního jedince, ale možná celého společenství.“

K výstavě bude vydána i netradiční doprovodná publikace – namísto katalogu půjde o Pallovu Nečitelnou knihu. Kromě představení tvorby Mariana Pally se výstava v Pražákově paláci bude zabývat také obecnějšími otázkami spojenými s možnostmi prezentace akčního umění prostřednictvím galerijních institucí.

Na výstavu Mariana Pally můžete vzít i své ratolesti, bude totiž zajímavá i pro ty nejmenší. Děti budou moci sledovat malbu slepic, k dispozici jim bude i nově přebudovaná dětská herna, která byla uzpůsobena vesnickému domku Mariana Pally ve Střelicích, kde žije a tvoří se slepicemi a psem Brunem. V herně budou k dispozici i knihy, buď přímo od Mariana Pally nebo dle jeho doporučení.

Marian Palla se narodil v roce 1953 v Košicích. Výtvarník, performer, spisovatel a recesista v roce 1977 ukonči studium v Brně na konzervatoři v oboru kontrabas. Přes patnáct let hrál v orchestru Janáčkovy opery v Brně, vedle hudební činnosti se věnoval i malbě. Působil jako asistent na Fakultě výtvarných umění v Ateliéru environment u Vladimíra Merty. Na kontě má řadu samostatných výstav u nás i v zahraničí. Jeho díla najdeme ve sbírkách Národní galerie v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích, Muzea umění v Olomouci či Moravské galerie v Brně.

Výstavu Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích můžete navštívit od 21. dubna do 6. srpna 2017 v Pražákově paláci v Brně.

Denní tik

Výstavu Mariana Pally v Pražákově paláci doplní expozice ve výstavním prostoru Atrium, kde najdeme tvorbu Jany Kalinové. Absolventka brněnské Fakulty výtvarných umění VUT ve své tvorbě ilustruje paradoxy lidského života, a to prostřednictvím různých médií včetně objektu, instalace, fotografie a příležitostně i malby.

V současné době se Kalinová věnuje programování, malbě, kreslení vtipů, tvorbě šperků a nejrůznějších stavebnic a psaní textů. Pro Moravskou galerii umělkyně připravila výstavu reflektující paralyzující pocit absolutní svobody a nepřeberné možnosti, které si vzájemně konkurují při vytváření jakéhokoli, nejen uměleckého díla.

Výstavu Jana Kalinová – Denní tik můžete navštívit od 21. dubna do 6. srpna 2017 v Atriu Pražákova paláce v Brně.

Džadoňova vila

Od příštího týdne bude dostupná i nová výstava v Jurkovičově vile, kterou zabydlí díla Tomáše Džadoně. Slovenský umělec zde vystaví svoje starší práce, reflektující téma tradice a její aktualizace. Džadoňovy malby, grafiky, sochy, objekty a videa zároveň komentují paradoxy dnešní technologicky zaměřené společnosti.

Konceptuální umělec Tomáš Džadoň má rád díla architekta Dušana Jurkoviče, a stal se tak ideálním kandidátem na nového obyvatele Jurkovičovy vily. V jeho vlastní tvorbě se mísí nostalgie, venkov s ruchem velkoměsta. Prostřednictvím svých výstavních objektů nahlédne do minulosti a sobě i divákům položí otázky týkající se naší identity.

„V bývalom východnom bloku sa objavuje pojem tradície. Pracuje sa opäť s nostalgiou ako potvrdením určitej straty vlastnej prirodzenosti. Migrujúci pracujuci a všetci emigranti, migranti to len potvrdzujú. Začínam veriť, že žiť v mieste, kde sme sa narodili nie je trest, ale luxus! Nostalgia sa vykladá ako vzťah časový, nie priestorový. Je to také ochorenie pamäti a ako hovorí Christopher Lash: „Nostalgia evokuje minulosť, len aby ju pochovala zaživa,“ komentuje výstavu Džadoň.

Součástí tvorby slovenského umělce je také humor. Ten najdeme ve stálé expozici autorových kreseb a maleb s motivem slaniny, která mu připomíná nemateriální zážitky z domu jeho babičky. Na zahradě vily se objeví tři objekty. Jedním z nich je Tradiční karavan (2006), což je reinterpretace roubenky do podoby karavanu. Tímto pojízdným skanzenem autor naznačuje, že vazba k místu není v dnešní době důležitá a člověk se stává loutkou globální společnosti.

Výstava Tomáš Džadoň: Džadoňova vila trvá od 28. dubna do 29. října 2017 v Jurkovičově vile. Vernisáž se koná 27. dubna v 16 hodin.

Související

Moravská galerie

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí

Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od inovované koncepce si Moravská galerie slibuje zvýšení návštěvnosti. Důležitým aspektem je provázání dobového volného a užitého umění. Jedním z kroků ke zpřístupnění instalace veřejnosti je zavedení dobrovolného vstupného.
Paneland - komentovaná prohlídka (foto: Bratru Velnerova)

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě

Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak alespoň vyplývá z vysokého zájmu o výstavu Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstavu zahájila Moravská galerie 23. listopadu a od té doby ji vidělo přes dvacet tisíc návštěvníků. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit a v posledním týdnu také návštěvníkům umožnit vstup i v pozdních večerních hodinách.

Více souvisejících

Moravská galerie výstavy Marian Palla (výtvarník) Jana Kalinová (výtvarnice) Tomáš Džadoň (výtvarník)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy