Moravská galerie v Brně zve na tři nové výstavy

Brno – Moravská galerie včera zahájila hned tři výstavy – dvě v Pražákově Paláci a jednu v Jurkovičově vile. První výstava v Pražákově paláci je věnovaná laureátovi Ceny Michala Ranného pro rok 2016, Marianu Pallovi. Retrospektivní výstavu multimediálního umělce doplní tvorba absolventky VUT Jany Kalinové. Jurkovičovu vilu zabydlí slovenský umělec Tomáš Džadoň.

Moravská galerie otevírá veřejnosti hned tři nové výstavy. První z nich s názvem Retrospektiva o 7 dějstvích se věnuje tvorbě významného multimediálního umělce a držitele Ceny Michala Ranného pro rok 2016, Marianu Pallovi. Druhá výstava, v Atriu Pražákova paláce, představí tvorbu Jany Kalinové, reflektující pocit absolutní svobody při tvorbě uměleckého díla. V Jurkovičově vile nás od příštího týdne čekají práce Tomáše Džadoně, reflektující tradice, ale také paradoxy dnešní technologicky zaměřené společnosti.

Retrospektiva o 7 dějstvích

O laureátovi Ceny Michala Ranného jsme informovali v listopadu minulého roku, kdy pro něj byl uspořádán slavnostní galavečer v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Nyní si návštěvníci mohou prohlédnout jeho tvorbu, nejedná se však o tradičně pojatou prezentaci autorových maleb, ale o rekonstrukci jeho performancí ze sedmdesátých až devadesátých let. Toto pojetí je inspirované projekty srbské umělkyně Mariny Abramović a jejím upřednostňováním procesu tvorby před samotným výsledkem.

V hlavních výstavních prostorách jsou k vidění dobové i rekonstruované dokumenty, videa a fotografie, které reflektují umělecké akce. Návštěvníci si budou moct sami vyzkoušet poplatnost uměleckého díla v dnešní době a přesvědčit se o jeho pomíjivosti. Mohou také následovat autora a nechat si vytetovat modřinu jako symbol přirozené malby těla, strávit dny na obraze počítáním zrnek rýže nebo si zapůjčit obraz za kuriózní protislužbu.

Kurátor výstavy Ondřej Chrobák věří, že „formát výstavy využívající postupy re-enactmentu (rekonstrukce) dokáže aktivizovat mysl návštěvníků tak, že nebudou vnímat Pallova díla pouze jako uzavřené artefakty, ale jako návody, které mají potenciál změnit život nejen konkrétního jedince, ale možná celého společenství.“

K výstavě bude vydána i netradiční doprovodná publikace – namísto katalogu půjde o Pallovu Nečitelnou knihu. Kromě představení tvorby Mariana Pally se výstava v Pražákově paláci bude zabývat také obecnějšími otázkami spojenými s možnostmi prezentace akčního umění prostřednictvím galerijních institucí.

Na výstavu Mariana Pally můžete vzít i své ratolesti, bude totiž zajímavá i pro ty nejmenší. Děti budou moci sledovat malbu slepic, k dispozici jim bude i nově přebudovaná dětská herna, která byla uzpůsobena vesnickému domku Mariana Pally ve Střelicích, kde žije a tvoří se slepicemi a psem Brunem. V herně budou k dispozici i knihy, buď přímo od Mariana Pally nebo dle jeho doporučení.

Marian Palla se narodil v roce 1953 v Košicích. Výtvarník, performer, spisovatel a recesista v roce 1977 ukonči studium v Brně na konzervatoři v oboru kontrabas. Přes patnáct let hrál v orchestru Janáčkovy opery v Brně, vedle hudební činnosti se věnoval i malbě. Působil jako asistent na Fakultě výtvarných umění v Ateliéru environment u Vladimíra Merty. Na kontě má řadu samostatných výstav u nás i v zahraničí. Jeho díla najdeme ve sbírkách Národní galerie v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích, Muzea umění v Olomouci či Moravské galerie v Brně.

Výstavu Marian Palla: Retrospektiva o 7 dějstvích můžete navštívit od 21. dubna do 6. srpna 2017 v Pražákově paláci v Brně.

Denní tik

Výstavu Mariana Pally v Pražákově paláci doplní expozice ve výstavním prostoru Atrium, kde najdeme tvorbu Jany Kalinové. Absolventka brněnské Fakulty výtvarných umění VUT ve své tvorbě ilustruje paradoxy lidského života, a to prostřednictvím různých médií včetně objektu, instalace, fotografie a příležitostně i malby.

V současné době se Kalinová věnuje programování, malbě, kreslení vtipů, tvorbě šperků a nejrůznějších stavebnic a psaní textů. Pro Moravskou galerii umělkyně připravila výstavu reflektující paralyzující pocit absolutní svobody a nepřeberné možnosti, které si vzájemně konkurují při vytváření jakéhokoli, nejen uměleckého díla.

Výstavu Jana Kalinová – Denní tik můžete navštívit od 21. dubna do 6. srpna 2017 v Atriu Pražákova paláce v Brně.

Džadoňova vila

Od příštího týdne bude dostupná i nová výstava v Jurkovičově vile, kterou zabydlí díla Tomáše Džadoně. Slovenský umělec zde vystaví svoje starší práce, reflektující téma tradice a její aktualizace. Džadoňovy malby, grafiky, sochy, objekty a videa zároveň komentují paradoxy dnešní technologicky zaměřené společnosti.

Konceptuální umělec Tomáš Džadoň má rád díla architekta Dušana Jurkoviče, a stal se tak ideálním kandidátem na nového obyvatele Jurkovičovy vily. V jeho vlastní tvorbě se mísí nostalgie, venkov s ruchem velkoměsta. Prostřednictvím svých výstavních objektů nahlédne do minulosti a sobě i divákům položí otázky týkající se naší identity.

„V bývalom východnom bloku sa objavuje pojem tradície. Pracuje sa opäť s nostalgiou ako potvrdením určitej straty vlastnej prirodzenosti. Migrujúci pracujuci a všetci emigranti, migranti to len potvrdzujú. Začínam veriť, že žiť v mieste, kde sme sa narodili nie je trest, ale luxus! Nostalgia sa vykladá ako vzťah časový, nie priestorový. Je to také ochorenie pamäti a ako hovorí Christopher Lash: „Nostalgia evokuje minulosť, len aby ju pochovala zaživa,“ komentuje výstavu Džadoň.

Součástí tvorby slovenského umělce je také humor. Ten najdeme ve stálé expozici autorových kreseb a maleb s motivem slaniny, která mu připomíná nemateriální zážitky z domu jeho babičky. Na zahradě vily se objeví tři objekty. Jedním z nich je Tradiční karavan (2006), což je reinterpretace roubenky do podoby karavanu. Tímto pojízdným skanzenem autor naznačuje, že vazba k místu není v dnešní době důležitá a člověk se stává loutkou globální společnosti.

Výstava Tomáš Džadoň: Džadoňova vila trvá od 28. dubna do 29. října 2017 v Jurkovičově vile. Vernisáž se koná 27. dubna v 16 hodin.

Související

Moravská galerie

Moravská galerie otevřela expozici Brno předměstí Vídně s inovativní koncepcí

Slavnostní otevření stálé expozice Brno předměstí Vídně navštívilo několik stovek lidí. Od inovované koncepce si Moravská galerie slibuje zvýšení návštěvnosti. Důležitým aspektem je provázání dobového volného a užitého umění. Jedním z kroků ke zpřístupnění instalace veřejnosti je zavedení dobrovolného vstupného.
Paneland - komentovaná prohlídka (foto: Bratru Velnerova)

Paneland zaujal. Moravská galerie prodlužuje výstavu věnovanou socialistické výstavbě

Brno - Éra normalizace a s ní spojená paneláková kultura je pro většinu Čechů ožehavé téma – jak alespoň vyplývá z vysokého zájmu o výstavu Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstavu zahájila Moravská galerie 23. listopadu a od té doby ji vidělo přes dvacet tisíc návštěvníků. Galerie se proto rozhodla výstavu prodloužit a v posledním týdnu také návštěvníkům umožnit vstup i v pozdních večerních hodinách.

Více souvisejících

Moravská galerie výstavy Marian Palla (výtvarník) Jana Kalinová (výtvarnice) Tomáš Džadoň (výtvarník)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 5 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 7 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy