Seriál #martyisdead mapuje problematiku kyberšikany na pozadí dramatických událostí

Kyberšikana je příčinou sebevraždy více než deseti dětí ročně. S kyberšikanou nebo s jejími projevy se setkala více než polovina dětí. Seriál #martyisdead se snaží prolomit mlčení o tomto problému a seznámit s ním veřejnost dramatickou formou. Napínavý thriller o příčinách smrti náctiletého kluka odhlauje mrazivé tajemství.

Osmidílná minisérie #martyisdead je provokativní krimi thriller o otci, který se snaží odhalit příčinu smrti svého patnáctiletého syna. Příběh je však pouze ilustrací vycházející ze skutečných příběhů dětí, jež se staly terčem kyberšikany. Samotný seriál je i přes poměrně utažený rozpočet poměrně kvalitně zpracovaný a mezi postavami vyčnívá Marty ztvárněný Jakubem Nemčokem, který i přes limitovaný čas, jež je mu věnovaný zvládá přesvědčivou konverzi z normálního na depresemi zmítaného chlapce.

Formát a kvalita zpracování je však vedlejším, i když důležitým faktorem, který podporuje hlavní poselství celé série – uvést téma kyberšikany mezi širší veřejnost a rozproudit diskusi ohledně této problematiky, jež je do jisté míry společností tabuizována.

Za projektem #martyisdead stojí režisér Pavel Soukup a autoři scénáře Jaroslav T. Miška a Jan Stehlík, kteří na něm spolupracovali s odborníky na kyberbezpečnost. Seriál vzniknul díky platformě Mall.tv, na níž je zdarma k shlédnutí.

Kyberšikana a její projevy

Palčivost problému kyberšikany demonstrují fakta, podle nichž až 45 % dětí komunikuje na internetu s cizími lidmi, což v kontextu toho, že je snadné zůstat na síti v anonymitě může vést k potenciálně nebezpečným situacím. Ty v kritických případech mohou skončit až trestným činem poškozeného či jeho sebepoškozováním nebo dokonce sebevraždou.

Hlavním problémem kyberšikany je její odhalování, protože na rozdíl od klasické šikany, jež se často projevuje fyzickým násilím či jinými fyzickými formami, kyberšikana je především psychologického charakteru. Proto je pro okolí velmi náročné zjistit, že je někdo z jejich blízkých jejím terčem.

Nejčastěji se poškození setkávají s přímými či nepřímými urážkami na sociálních sítích. Nezřídka dochází také k nátlaku na základě choulostivých informací či fotografií, na jejichž základě se agresor snaží napadenou oběť zmanipulovat k takovému jednání, jež je v rozporu s přesvědčením oběti, a k němuž by se za normálních okolností nenechala přemluvit. Mezi další projevy kyberšikany se řadí pořizování záznamů za účelem poškození oběti, sledování oběti v online prostoru čili kyberstalking či krádež identity. 

Motivací agresorů bývají různorodé. Může jít o pomstu, snahu zahnat nudu, projev sociálního postavení či dokonce o pouhý žert, který se vymknul kontrole. Často se také z původně nevinné komunikace stává šikanózní jen proto, že se agresorovi zalíbilo silové postavení.

Silným aspektem kyberšikany je zdání anonymity a fyzický odstup od oběti. Páchané násilí je tak pouze zprostředkované, dokonce agresor oběť nemusí ani osobně znát, což z ní dělá jen virtuální objekt na síti, za nímž si agresor představuje určitého člověka. K tomu se váže nedostatek empatie, neboť takto nepřímé projevy násilí jsou pro mnoho jedinců akceptovatelné, i když by přímého násilí nebyli schopni.

Metody kyberšikany jsou z velké části psychického charakteru, proto je nutné si u potencionální oběti všímat změn chování spojeného s užíváním internetu či mobilního telefonu. Například snížená četnost přístupu na sociální sítě a internet či strach plynoucí z příchozí SMS či zprávy na internetu. Většinou se oběť snaží izolovat od okolí a projevují se u ní známky deprese.

Proto je obtížné s obětí navázat kontakt a objevit příčinu problému. Zejména u dětí je důležité, aby měly pocit bezpečí a podpory ze strany rodičů, protože v opačném případě se mohou bát s problémem svěřit a roste riziko trvalých následků. Mezi ně mohou patřit dlouhodobé psychologické problémy či sebepoškozování. V krajních případech může kyberšikana vést až k sebevraždě oběti či k vraždě agresora, což může oběť chápat jako jedinou možnost, jak před ním uniknout.

 

Související

Teenageři

Mezi žáky přibývá kyberšikany a závislosti na internetu

Mezi žáky přibývá případů rizikového chování, které souvisí s bezpečností na internetu. Nejčastějším problémem, který metodici prevence ve školách za poslední dva roky ve škole řešili, je kyberšikana. Minimálně jedním takovým případem se zabývalo 80 procent metodiků. Vzrostl i výskyt on-line závislostí u žáků nebo komunikace se sexuálním podtextem.
Kino, ilustrační foto

Thriller #annaismissing varuje před riziky na internetu, premiéra bude mít nečekanou formu

Vyšetřování únosu dítěte za účelem natáčení a prodeje nelegálních videí je ústředním motivem chystaného thrilleru #annaismissing, na jehož přípravě se dohodla internetová televize Mall.tv se společností Bionaut. Producenti Lukáš Záhoř a Vratislav Šlajer to oznámili během uvedení projekce osmidílného thrilleru inspirovaného skutečnými případy kyberšikany #martyisdead na zlínském filmovém festivalu.

Více souvisejících

Kyberšikana Kybernetická bezpečnost martyisdead linka bezpečí šikana sebevražda Násilí násilí na dětech sexting sexuální zneužívání

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy