KOMENTÁŘ | Energetická krize mění Evropu. Nejde jen o nadcházející zimu

S nelehkou letošní zimou se na starém kontinentu už tak nějak počítá. A dobře se také ví, proč tomu tak je. A když už se zdá, že na jeden vážný problém související s nějakou krizí na energetickém trhu se našlo řešení, ihned se objeví další. Energetický trh prý letos v zimě může zažít „ropný“ šok. A nejsou údajně vyloučeny ani uhelné prázdniny. Zdá se ale, jak upozornili server EuroZprávy.cz analytici, že právě teď je nejlepší čas pro Evropu na to, aby konečně začala skutečně hledat rovnováhu pro každou zemi kontinentu, aby našla své vlastní energetické zdroje.

Někdo může namítnout, že nejde přece o žádnou novou převratnou myšlenku, tak proč o tom mluvit. Jenže nejen jednostranná závislost na ruském, byť drahná léta levném, plynu ukazuje, že ne vždy bývá každé přání správným otcem myšlenky. A dá se onou „rovnováhou“ v energetických zdrojích pro každou zemi v Evropě vyhnout třeba tomu, jak se stalo v září letošního roku, že po oznámení skupiny zemí vyvážejících ropu OPEC+ o tom, že místo očekávaného poklesu těžby o jeden milion barelů, bude výsledný pokles dva miliony, stoupla jen během dne cena černého zlata o 2,7 procenta? Máme pak počítat s tím, že místo stávek za ruské zájmy, maskované tu za „chudobu“, jindy zase „za jednotné Česko“, či jinak, se budeme dohadovat o tom, do jaké výše stropovat ceny energií či jak vlastně z veřejných zdrojů podporovat firmy a lidi, aby kvůli šíleným cenám energií přežili?

„Co se týká pohledu na energie jako takového, budoucnost vidím v hledání rovnováhy. To znamená, že země by se měly zaměřit na hledání vlastních zdrojů, diverzifikaci dodavatelů a zelené energie. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se v dalších deseti letech zvýší poptávka po elektrické energii v mnoha státech v rozmezí o čtyřicet až 60 procent. Z hlediska systémových řešení bude tedy energetický sektor směřovat k široké variabilitě,“ řekla deníku EuroZprávy.cz Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel. Jasné je tak to, že energetický trh budou muset všichni hráči, a to nejen v Evropě, dostat zpět do „pevných“ kolejí. „Vzhledem k tomu, že celý energetický sektor je pod tlakem energetické krize, ceny rostou napříč celým segmentem, včetně plynu a elektrické energie. Cena elektřiny v Evropě dosáhla v polovině srpna devítinásobku ve srovnání s rokem 2007. A trend zůstává i nadále stejný, protože závislost na fosilních palivech je v tomto směru stále více než 80procentní. Výraznější přechod na zelené energie ještě nějakou dobu potrvá, proto je nepravděpodobné, že by v dohledné době nastala výraznější změna tohoto trendu,“ odhadla další vývoj pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Jak ukazují zkušenosti s různými praktikami členských států Evropské unie vůči drahým cenám, a to nejen energií, má cenu (proto, aby to fungovalo) řešit problém „v celku“. I proto evropské státy přijaly nařízení, které má snahu řešit vysoké ceny energií a zavádí opatření ke snížení poptávky po elektřině a přerozdělení redundantních příjmů energetických odvětví mezi malé a střední podniky a také domácnosti. Cílem tohoto nařízení je snížení spotřeby elektřiny o 10 % hrubé spotřeby a o 5 % ve špičkových hodinách. Členské země budou mít možnost si samy zvolit opatření, kterými snížení spotřeby dosáhnou. Dohodlo se i omezení výnosů pro výrobce elektřiny a zprostředkovatele vyrábějící elektřinu pomocí obnovitelných zdrojů, hnědého uhlí a jaderné energie na 180 eur/MWh.

Jistě, že se teprve uvidí, co vlastně zřejmě letos nikým nechtěná zima přinese nejen v cenách energií. Co se týká prognózy ceny ropy, je prý podle Lucie Žárské jasná: „Po rozhodnutí OPEC+, které hovoří o snížení těžby ropy, bude cena na trzích stoupat. Pro investory to může být zajímavá příležitost, naopak pro spotřebitele to znamená opětovné zvýšení nákladů a větší tlak na již tak vysokou inflaci.“ A jak konstatovala pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová: „To, že je ropa aktuálně atraktivní i v očích investorů dokazuje i fakt, že Warren Bufett se za poslední rok zaměřil na energetické nákupy a jeho investiční firma Berkshire Hathaway již získala povolení regulátorů ke koupi 50procentního podílu v ropné firmě Occidental Petroleum.“

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Energetika EU (Evropská unie) ropa plyn Elektřina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy