KOMENTÁŘ | Energetická krize mění Evropu. Nejde jen o nadcházející zimu

S nelehkou letošní zimou se na starém kontinentu už tak nějak počítá. A dobře se také ví, proč tomu tak je. A když už se zdá, že na jeden vážný problém související s nějakou krizí na energetickém trhu se našlo řešení, ihned se objeví další. Energetický trh prý letos v zimě může zažít „ropný“ šok. A nejsou údajně vyloučeny ani uhelné prázdniny. Zdá se ale, jak upozornili server EuroZprávy.cz analytici, že právě teď je nejlepší čas pro Evropu na to, aby konečně začala skutečně hledat rovnováhu pro každou zemi kontinentu, aby našla své vlastní energetické zdroje.

Někdo může namítnout, že nejde přece o žádnou novou převratnou myšlenku, tak proč o tom mluvit. Jenže nejen jednostranná závislost na ruském, byť drahná léta levném, plynu ukazuje, že ne vždy bývá každé přání správným otcem myšlenky. A dá se onou „rovnováhou“ v energetických zdrojích pro každou zemi v Evropě vyhnout třeba tomu, jak se stalo v září letošního roku, že po oznámení skupiny zemí vyvážejících ropu OPEC+ o tom, že místo očekávaného poklesu těžby o jeden milion barelů, bude výsledný pokles dva miliony, stoupla jen během dne cena černého zlata o 2,7 procenta? Máme pak počítat s tím, že místo stávek za ruské zájmy, maskované tu za „chudobu“, jindy zase „za jednotné Česko“, či jinak, se budeme dohadovat o tom, do jaké výše stropovat ceny energií či jak vlastně z veřejných zdrojů podporovat firmy a lidi, aby kvůli šíleným cenám energií přežili?

„Co se týká pohledu na energie jako takového, budoucnost vidím v hledání rovnováhy. To znamená, že země by se měly zaměřit na hledání vlastních zdrojů, diverzifikaci dodavatelů a zelené energie. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se v dalších deseti letech zvýší poptávka po elektrické energii v mnoha státech v rozmezí o čtyřicet až 60 procent. Z hlediska systémových řešení bude tedy energetický sektor směřovat k široké variabilitě,“ řekla deníku EuroZprávy.cz Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel. Jasné je tak to, že energetický trh budou muset všichni hráči, a to nejen v Evropě, dostat zpět do „pevných“ kolejí. „Vzhledem k tomu, že celý energetický sektor je pod tlakem energetické krize, ceny rostou napříč celým segmentem, včetně plynu a elektrické energie. Cena elektřiny v Evropě dosáhla v polovině srpna devítinásobku ve srovnání s rokem 2007. A trend zůstává i nadále stejný, protože závislost na fosilních palivech je v tomto směru stále více než 80procentní. Výraznější přechod na zelené energie ještě nějakou dobu potrvá, proto je nepravděpodobné, že by v dohledné době nastala výraznější změna tohoto trendu,“ odhadla další vývoj pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Jak ukazují zkušenosti s různými praktikami členských států Evropské unie vůči drahým cenám, a to nejen energií, má cenu (proto, aby to fungovalo) řešit problém „v celku“. I proto evropské státy přijaly nařízení, které má snahu řešit vysoké ceny energií a zavádí opatření ke snížení poptávky po elektřině a přerozdělení redundantních příjmů energetických odvětví mezi malé a střední podniky a také domácnosti. Cílem tohoto nařízení je snížení spotřeby elektřiny o 10 % hrubé spotřeby a o 5 % ve špičkových hodinách. Členské země budou mít možnost si samy zvolit opatření, kterými snížení spotřeby dosáhnou. Dohodlo se i omezení výnosů pro výrobce elektřiny a zprostředkovatele vyrábějící elektřinu pomocí obnovitelných zdrojů, hnědého uhlí a jaderné energie na 180 eur/MWh.

Jistě, že se teprve uvidí, co vlastně zřejmě letos nikým nechtěná zima přinese nejen v cenách energií. Co se týká prognózy ceny ropy, je prý podle Lucie Žárské jasná: „Po rozhodnutí OPEC+, které hovoří o snížení těžby ropy, bude cena na trzích stoupat. Pro investory to může být zajímavá příležitost, naopak pro spotřebitele to znamená opětovné zvýšení nákladů a větší tlak na již tak vysokou inflaci.“ A jak konstatovala pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová: „To, že je ropa aktuálně atraktivní i v očích investorů dokazuje i fakt, že Warren Bufett se za poslední rok zaměřil na energetické nákupy a jeho investiční firma Berkshire Hathaway již získala povolení regulátorů ke koupi 50procentního podílu v ropné firmě Occidental Petroleum.“

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Energetika EU (Evropská unie) ropa plyn Elektřina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy