KOMENTÁŘ | Končící vláda dala ekonomice další ránu pěstí. Ta nová bude mít co slepovat

Již tak dost výrazně nemocné české státní finance dostanou v nejbližší době další, a to pořádnou, „ťafku“. Proč, ptáte se? Protože stát, jak už i na těchto stránkách zaznělo, bude platit z programu Antivirus (což je dle Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky program podpory zaměstnanosti, určený na zmírnění negativních dopadů celosvětového šíření onemocnění COVID-19) automobilkám a jejich dodavatelům příspěvky na náhradu mzdy zaměstnancům, a to prosím ne kvůli zákeřné nemoci, ale kvůli nedostatku čipů. To ale není všechno, chystají se totiž i další velké platby ze státní kasy, a to hlavně na zmírnění následků energetické krize. Rozhodování a kroky odcházející vlády Andreje Babiše ale působí i přes zdánlivou „lidskost“ humpolácky, a navíc budou mít podle názoru ekonomů velmi negativní dopad na státní finance a na další, nutno podotknout, že NUTNÉ kroky příští vlády. Ta totiž bude muset kvůli výše řečenému šetřit o to víc.

Vždyť je to správně, pomáhat lidem, tak proč tu zbytečně kritizujete, jistě namítne nejeden čtenář. Hmm, možná. Když se ale vrátíme zpátky o několik dní k důvodům, proč v tuzemských volbách zvítězily volební koalice Spolu a PirStan, rychle zjistíme, že mezi ty hlavní patřily hlavně sliby o zastavení nekontrolovaného utrácení ze státní kasy a pro nápravu zmateného fungování ministerstev a úředníků v podobě třeba neustálého předkládání norem a direktiv, které po několika týdnech rušily jedno za druhým soudy. Navíc ‒ pojďme si tak nějak, jak říkají Angličani, „roughly“, tedy nahrubo, spočítat, na kolik nás přijde podpora odstávky automobilového průmyslu. A je nutno říct znovu, že ne kvůli globální pandemii covidu, ale kvůli nedostatku čipů. Dopředu říkám, že z těch čísel se vám zatočí hlava. A ještě dodatek ‒ o plánu této podpory bude rozhodovat stejně nakonec Evropská komise.

Zatím se ale na domácí Tripartitě, což je institucionalizovaná platforma pro vedení sociálního dialogu mezi vládou, odbory a zaměstnavateli, dohodlo, že automobilky a jejich dodavatelé kvůli omezení výroby dostanou, zatím asi jen na dva měsíce, příspěvky z programu Antivirus. Stát plánuje vyplatit lidem v těchto firmách, kteří by ale rádi pracovali, jen nemohou, až 60 procent náhrady mzdy a to do 29 000 korun. Ok. Podle tuzemských statistiků patří automobilový průmysl mezi nejdůležitější odvětví v Česku. Čísla říkají, že tento segment zaměstnává více než 180 tisíc lidí. Pravdou taky je, že největší dodavatel čísel pro HDP Česka, tedy Škoda Auto, je nejviditelnější firma z celého segmentu, ale kvůli „chip shortage“ netrpí jen ona. Dle zjištění časopisu Forbes, bude mít velké komplikace s budoucími příjmy kvůli zastavení výroby u automobilek dalších 900 společností tuzemského průmyslu.

Zpátky ale k těm výpočtům. Má-li domácí automobilový průmysl 180 000 lidí a každý z nich dostane oněch 29 000 korun (vím, je to zjednodušení), pak dvouměsíční stopka výroby přijde stát dle výpočtu autora na téměř 10,5 miliard korun. Plus ty další zmiňované výdaje na podporu energetické krize... Není těžké si poté říct, a budu se možná na těchto stránkách opakovat, že se musím rozhodnout vždy jen buď a nebo. Správně nebo špatně. Nic mezi tím. Když si skutečně objektivně vezmete ta poslední rozhodnutí končící tuzemské vlády, nelze se pak divit hlasům, které říkají, že se popisovanými rozhodnutími politická reprezentace rozhodla, že před svým odchodem do opozice, nadělá ve veřejných financích takovou paseku, kterou už nikdo nikdy neuklidí. Anebo uklidí, ale bude to doslova „krvavé“. Takže za nutné škrty, dělané kvůli popisovaným krokům vlády Andreje Babiše jinou politickou partou, přijde pro lídra ANO za pár let odměna v podobě znovu nejsilnějšího politického hnutí v zemi za nové „Bude líp“.

Věc s podporou automobilového průmyslu je tak opravdu dokreslením nesystémového rozhodování. Navíc pro lidi to ve skutečnosti není dobré. A to ani přes následující argumenty: Podle poradenské společnosti Deloitte znamená každá miliarda výpadku tržeb ve Škodovce ztrátu zhruba necelé dvě miliardy korun v rámci celé ekonomiky, respektive snížení celkového HDP o zhruba osm set milionů korun. Faktem je i to, že ztráta jedné miliardy korun v tržbách se celkově projeví ztrátou asi 600 pracovních míst v celé ekonomice. Agentura ČTK k tomu citovala prohlášení Sdružení automobilového průmyslu, podle kterého automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí až 250 000 osobních aut. To představuje výpadek tržeb okolo 200 miliard korun. Neúprosná matematika říká, že kvůli tomu přijdeme o 333 333 pracovních míst.

Uskutečnil jsem v rámci nejnovějšího plánu podpory státu auto segmentu anketu mezi majiteli firem, kterých by se to mohlo týkat. Jenže jednoznačnou odpověď, zda je to potřeba či ne, jsem nedostal. Některé firmy totiž souhlasí s tím, že by je stát měl podpořit, když dlouhodobě táhly českou ekonomiku, aby kvůli dočasným výkyvům v dodávkách čipů nemusely pro odstávky výroby v automobilkách propouštět své zaměstnance. Jenže dost často se mi dostalo i opačné reakce s vysvětlením, které jsem tu popsal dříve. Doufám, že se tak nyní nebudu ptát jen sám, zda je opravdu problém pro odpovědné úředníky a ministry pod vedením „firemního manažera“ udělat i na poslední chvíli správné rozhodnutí. A to podle platných zákonů a norem, nejen pro populistické gesto, které víc uškodí, než pomůže.

Možná že i kvůli neochotě současného končícího vládního kabinetu dělat věci správně, se pak objevují v médiích názory, jako třeba v případě ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy o tom, že řešit problémy v auto segmentu pomocí programu Antivirus není správné, protože jde jen o to, že lidé, kteří pracují a platí daně, hradí dovolenou některým spoluobčanům. Problém je v tom, že Andrej Babiš dobře ví, že zahlazovat příkopy ve společnosti mu nové hlasy ve volbách nepřinese a jeho hvězda by tak mohla zhasnout. Oznámená opatření mu tak bohužel ve skutečnosti nahrají na to, aby byl stále v záři reflektorů. K velké škodě nás všech.

Související

Ilustrační fotografie. Původní zpráva

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 
Rubl, ilustrační foto Původní zpráva

Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom

Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

Ekonomika auto Vláda ČR komentář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy