Na krach prodejce energií Bohemia Energy se díky českému jazyku hodí hned několik výstižných pořekadel. Jistě, každý může namítnout, že po bitvě je každý generál a že mudrování o tom, proč a jak teď už nikomu nepomůže, jenže… Jenže ani v tomto případě nelze než říct ono ošklivé: „To se dalo čekat“. A pravdu budou mít i ti, kteří poukazují na to, že za praktiky Bohemia Energy se takový konec dal rozhodně čekat. Smutné ale je, že ani stát nepředvádí bůhví jakou statečnost a nápaditost s pomocí těm lidem, které nejen krach, ale i přestup k náhradním dodavatelům vystavil vážným sociálním potížím. Faktem ale je, že ani Bohemia Energy není ani první ani poslední prodejní společností energií v globálním měřítku, která kvůli neschopnosti udržet rozevírající se nůžky mezi rychle rostoucími nákupními cenami energií na trzích a levnými zálohami od klientů, skončila neslavně svou podnikatelskou pouť.
Jak už bylo i na těchto stránkách napsáno, zákazníci amerického Enronu nebo britského Peabody Energy by mohli mít dost argumentů pro nějakou diskusi o tom, zda se pro někoho „lakota“ pro jiného „normální“ praktika hledat co nejlevnější ceny, v případě energií opravdu vyplatila. A v tom to je. Češi se sice posmívají všem možným i nemožným pravidlům, doporučením, zkušenostem, radám a poučkám, ale znovu se ukázalo jedno: Ignorování faktů nikam nevede. Bohužel.
Jak mi tento týden řekla moje holička: „Proč bychom měli my všichni platit za ty, kteří byli chamtiví a chtěli za každou cenu kupovat elektriku jen za pětistovku, když ostatní za ní platili tisícovku? Přece každýmu musí být jasný, že když stejná bunda, která v kamenným obchodě stojí pět tisíc korun a na internetu jenom tisícovku, tak bude asi někde problém.“ A má pravdu, předseda, dodal by jistě nejeden milovník okřídlených filmových hlášek. Takhle jednoduché to totiž je.
Otázka teď ale je, proč jsou všichni tak vyvalení z výše záloh u tzv. DPI firem, tedy Dodavatelů Poslední Instance, které musí v případě krachu nějaké společnosti, převzít a zásobovat. A jak čelit tomu, abych ty převysoké zálohy, které ty firmy rozesílají, nemusel platit? Hlavním důvodem výše nových záloh na energie je to, že DPI firmy, ke kterým se dostalo kolem necelého milionu klientů od zkrachovalé firmy, pro ně nemají nakoupenu žádnou energii. Takže jí musejí nakupovat za aktuální tzv. „spotové“ ceny.
No, a když elektřina nyní stojí 110 euro za 1 MWh, zatímco před rokem to bylo kolem padesáti euro, není divu, že se zálohy zvedají. U plynu jsou ta čísla ještě větší. Navíc DPI dodavatel nemůže „rozprostřít“ tuhle vysokou nákupní cenu na nějaké delší období, řekněme jeden rok, ale musí, dle zákona, počítat s tím, že po šesti měsících musí každý zákazník, kterého převzal kvůli krachu nějaké firmy, najít jiného dodavatele.
Ale jak z toho ven? Těžko a každé řešení je špatné. Proto začnu tím nejjednodušším, ale pro snížení záloh nejúčinnějším. Konec konců i sám Energetický regulační úřad radí, že by lidé neměli i nouzového dodavatele energie zůstávat dlouho. Do hry o výši záloh energií vstoupil také stát. Ministr Havlíček, tedy expert na několik resortů, se sice bije v prsa a prohlašuje, jak lidem pomáhá, jenže to, co představuje jako pomoc, vlastně pomocí není. Jen to tak vypadá.
Hodně na hraně je totiž snížení záloh na energie díky zrušení DPH. Otázka za všechny peníze je: Kdopak tu daň asi tak nakonec zaplatí? Jistě tušíte, milí čtenáři, že znovu zase my všichni, zatímco populista Babiš a jeho parta se těší na to, jak nové vládě nejen zvýší již tak schizofrenní státní zadlužení, protože to DPH půjde z eráru, ale zvětší i sociální nenávist ve společnosti. Proč?
Jednoduše proto, že každý normální člověk si jistě řekne: Proč by měli lidé, kteří před každým důležitým rozhodnutím o svých penězích hledají informace, ptají se a zjišťují co jde platit za ty, kterým je úplně fuk, jak a co se bude konzumovat, hlavně, že je to nejlevnější. Ministr průmyslu chce i snižovat nominále záloh na energie. V listopadu o 50 % a v prosinci o 40 procent. No a zase, kdopak a kdy asi doplatí ten zbytek? V tomhle případě je odpověď jednodušší: Zaplatí to každý klient v konečném vyúčtování. A nemusíte se bát, že by na vás zapomněli. Takže zase spíš problém než pomoc.
Způsob podzimního řešení energetické krize, dá se říct slovy klasika, zdá se být poněkud podivný. Co na tom, že některé politické strany na Bohemia Energy podaly trestní oznámení kvůli možným podvodům. Dobře. Kdoví, co to přinese. Co na tom, že se podařilo zablokovat převod všemožného majetku pana majitele Bohemia Energy na virtuální firmy. Dobře. Jenže hromadná žaloba, tedy nástroj, kterým by se mohli postižení klienti domáhat na Bohemia Energy svých nároků, v téhle zemi, ani po vládě populistů z ANO, nefunguje.
Berme to všechno proto jako velmi vážné a důležité poučení pro příště. A pro všechny. Ptát se, porovnávat, mít kritické, ale pozorné a vnímavé myšlení, nesedat hned na první nabídku, která je sice na první pohled „levná“, ale přinese časem víc potíží než radosti a mít na paměti to, že ignorovat rad a doporučení se opravdu nevyplácí. Přece si vzpomínáte na to, jak nám paní učitelka s chutí říkala: „Poslouchej vždy starší a zkušenější!“
Související

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
Energetika , komentář , Andrej Babiš , Bohemia Energy
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák