ROZHOVOR | Před 65 lety vznikla NASA. Zprvu kritizovaná instituce se stala synonymem pokroku, míní Přibyl

Americký prezident Dwight Eisenhower před 65 lety, 29. června 1958, podepsal zákon zřizující Národní úřad pro letectví a vesmír, známý pod zkratkou NASA. Šlo o odraz snahy sloučit tehdy roztříštěné kosmické aktivity Spojených států, které byly až do prvních úspěchů Sovětského svazu na tomto poli americkými činiteli poměrně podceňované, objasňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Přibyl. Kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně dále poukázal například na kritiku, které zpočátku nová instituce čelila. Zároveň ale upozorňuje, že postupem času překonala cíle, s nimiž byla vytvořena, a získala oprávněnou prestiž, nejen kvůli programu pilotovaných letů na Měsíc.

Co vedlo administrativu prezidenta Eisenhowera k založení specializované instituce pro letectví a vesmír? Lze krok redukovat na americkou snahu dohnat Sovětský svaz v tehdejších závodech v dobývání vesmíru, nebo svou roli sehrály i jiné důvody? 

Důvodů bylo několik. Jednak uvědomění si rostoucího významu kosmických letů. Do startu sovětského Sputniku byly vize o kosmických letech podceňované. A najednou bylo jasné, že družice mají obrovský význam z hlediska dálkového průzkumu Země, komunikace, meteorologie nebo vědeckého výzkumu. Tyto aktivity bylo třeba podpořit. 

Jednak to byla snaha sloučit roztříštěné kosmické aktivity. Různé instituce se podle svého uvážení věnovaly kosmonautice různě. Stačí se podívat na příběh prvních amerických družic. Projekt Vanguard připravila vojenská Naval Research Laboratory, ale jeho start v prosinci 1958 se skončil havárií. První americkou družicí se nakonec stal Explorer 1 připravený civilní Laboratoří tryskových pohonů, který vynesla raketa dodaná jinou vojenskou agenturou Army Ballistic Missile Agency. Jeden cíl, různé civilní a vojenské organizace, které se navíc překrývaly. 

A jednak byla důvodem k založení NASA snaha o jasné definování civilní kosmonautiky. Před založením NASA to bez vojáků nešlo. Nikdo jiný neměl třeba technologii potřebnou pro lety do vesmíru – vždyť první kosmické nosiče vznikly z balistických raket. 

Před NASA fungoval ve Spojených státech Národní poradní výbor pro letectví zřízený v roce 1915. V čem se nově vytvořená instituce nejvíce odlišovala? 

Šíří záběru. NASA je Národní úřad pro letectví a kosmonautiku – a krom letectví, kterému se věnuje dodnes, dostala do vínku právě civilní kosmické lety. Právě v nich je její těžiště a v nich si udělala jméno. 

Bylo zřízení NASA ve své době předmětem politických sporů, nebo se výraznější kritika instituce objevila až později v šedesátých letech v souvislosti s výrazným navýšením jejího rozpočtu? 

Jak říkaly naše babičky „není člověk ten, kdo by se zalíbil lidem všem“. Jakýkoliv krok se setkává s kritikou. Tu větší, tu menší. NASA byla samozřejmě kritizována od počátku. A ona kritika byla snazší, protože agentura byla nová a neměla za sebou nic, co by mohla vykázat. Jen spotřebovávala peníze. Opravdu hodně peněz. 

Kritizováno bylo třeba to, že bude „odčerpávat“ zdroje a odborníky z vojenských programů. Nezapomínejme, že vrcholila studená válka, jaderný konflikt se zdál být za dveřmi, a každá raketa tak byla v tehdejší době dobrá. Není důležitějších chránit New York než poslat robota k Venuši? Stejně tak se ozývala kritika od organizací, které se kosmickým letům dosud „na půl plynu“ věnovaly. Ty ale hledaly spíše zástupné důvody – bály se o svůj vliv. Kritiku od těch, kdo nepochopili význam kosmických letů pro budoucnost, počítat nebudu. 

Jak už jste uvedl, jedním ze zamýšlených cílů vytvoření NASA bylo i jasnější rozdělení amerického vojenského a civilního vesmírného programu. Nakolik se to v praxi podařilo? 

Vojenský a civilní program vždy byly, jsou a budou spojené nádoby. Vojáci i civilisté dodnes využívají kosmodromy, rakety, startovací rampy, sledovací stanice… Jde o příliš drahé zdroje na postavení a údržbu, než aby byly budovány zdvojené. 

Ten smysl rozdělení byl v něčem jiném: civilní agentura se zaměří na civilní úkoly. Třeba meteorologické družice zajímají vojáky i civilisty. Ale sonda k Saturnu či astronomické dalekohledy rozhodně nejsou vojenskou prioritou. Kdyby programy zůstaly spojené, tak by kosmický program tvořila vždy nějaká zájmová skupina a je jasné, že v době studené války by to byla vojenská lobby. Z tohoto úhlu pohledu se rozdělení vojenského a civilního programu podařilo. 

Do jaké míry NASA naplnila očekávání, která do ní byla v roce 1958 vkládána? 

Myslím, že je dokonce překonala. NASA se stala synonymem technického pokroku a špičkových technologií. Dnes jsou trička s logem NASA k mání i v běžných českých supermarketech. Kolika státním úřadům se toto podařilo?  

Co vy osobně tedy považujete za dosud největší úspěch NASA? Je jím často zmiňovaný program Apollo a úspěšné vyslání lidské posádky na povrch Měsíce? 

Jednoznačně Apollo. To byl program, který překonal svoji dobu. Realizovaný byl v krátkém čase a ve velkém stylu. Nešlo jen o finance nebo techniku, ale třeba i o organizační stránku věci. Jeho rozměr a význam pro technologický rozvoj lidstva je dodnes nedoceněný. 

To mě přivádí do současnosti. Jaká bude podle Vás budoucnost NASA? Dokáže si udržet klíčovou roli ve výzkumu vesmíru, především pokud jde o pilotované lety, v době, kdy se stále více o slovo v této oblasti hlásí nestátní soukromí aktéři v čele se SpaceX?  

O budoucnost NASA se nebojím. Ano, soukromý sektor bude hrát čím dál větší roli. Ale opakuje se situace z doby založení NASA – tehdy měli vojáci i civilisté jiné priority. Dnes je to stejné. NASA má jiné priority než soukromníci. 

Naopak, oba segmenty se úžasně doplňují. NASA má co nabídnout soukromému sektoru – jde o znalosti, zkušenosti či odborníky. Podívejte se, kolik běžných pracovníků i manažerů třeba pro SpaceX vyšlo z „líhně NASA“. A naopak, dynamický soukromý sektor má co nabídnout NASA. Přináší snížení ceny za dopravu nákladů, příležitosti pro lety astronautů či realizaci nových misí. 

Podívejte se na nové rakety Starship, které SpaceX vyvíjí. Mají unikátní kapacity. Co myslíte, využije je NASA, nebo ne? Malou nápovědou budiž, že budoucí lunární modul, který dopraví astronauty NASA na Měsíc, je vlastně upravenou raketou Starship. Teď budu spekulovat, ale… Do deseti let se dočkáme rozměrných vědeckých družic, teleskopů nebo kosmických elektráren, jejichž realizace bude možná právě jen díky projektu Starship. Podobné to bude i s výpravou člověka na Mars. 

Související

Více souvisejících

NASA rozhovor Tomáš Přibyl

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy