ROZHOVOR | Pro mnohé slovenské oligarchy je současné dění odstrašující, říká 5 let po vraždě novináře Kuciaka politolog Baboš

Uplynulo 5 let od chvíle, kdy nájemný vrah Miroslav Marček zastřelil slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka i jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Dvojitá vražda ze dne 21. února 2018, za níž podle vyšetřování stály oligarchické, na vrcholnou politiku napojené struktury, vedla k rozsáhlým protestům u našich východních sousedů. Nejenže přivodily pád tehdejšího premiéra Roberta Fica, ale předně ukázaly obrovskou nespokojenost se stylem vládnutí na Slovensku, uvádí politolog Pavol Baboš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na polarizaci společnosti a participací lidí ve veřejném prostoru z Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě dále objasnil například to, proč s pětiletým odstupem mezi Slováky převládá spíše pocit zklamání a proč případ nakonec neukončil Ficovu politickou kariéru.  

Kuciakova vražda mimořádně mobilizovala slovenskou společnost. Do ulic dostala desítky tisíc nespokojených lidí, šlo o největší demonstrace na Slovensku od roku 1989. Jak hodnotíte výsledky těchto protestů s pětiletým odstupem? Nejsou – s ohledem na jejich početnost – spíše skromné?  

Protesty do velké míry dosáhly toho, co je z hlediska vývoje ve společnosti možné – poukázaly na obrovskou nespokojenost se stylem vládnutí a zejména ovládání justice a policie některými politiky a oligarchy. Díky protestům se zmobilizovala značná část společnosti, která nejdříve přinutila odstoupit Roberta Fica z pozice premiéra a v následných volbách Dala nové vládě ústavní většinu. To, že politici pod vedením Igora Matoviče nedokázali tuto sílu a legitimitu, kterou jim lidé dali, přetavit v lepší výsledky či reformy po třech letech vládnutí, už není problém protestů.   

Jaké nálady převládají ve slovenské společnosti nálady v souvislosti s Kuciakovým případem pět let poté? 

Celkově převládá zklamání z toho, co všechno mohla tato vládní koalice v justici a celkově oblasti spravedlnosti dosáhnout, avšak nedosáhla. Policie má rozvázané ruce, avšak často ji brzdí nově zvolený generální prokurátor, přičemž ve společnosti existují pochybnosti, proč jedná tak, jak jedná. A podle průzkumů si ho – generálního prokurátora (Maroše) Žilinku – lidé spojují spíš s opozičními stranami a Robertem Ficem než s prodemokratickými politiky.  

Ve své době byla vražda Kuciaka a Kušnírové často označována za zlomový moment pro slovenskou politiku. Nezdá se tedy, s pětiletým odstupem, že tyto odhady byly přehnané? 

Ano i ne. Ne jedné straně bych považoval za zlomové vyšetřování lidí na nejvyšších společensko-politických místech. Někteří jsou zatím jen obvinění, jako například guvernér národní banky (Peter) Kažimír nebo bývalý ministr vnitra (Robert) Kaliňák, ale mnozí uzavřeli dohody, přiznali se. A další byli odsouzení, jako například bývalý zvláštní prokurátor (Dušan) Kováčik. A z hlediska proměny politické scény nemůžeme vidět až takové zlomy či zásadní transformaci, jak by se možná očekávalo v zemi s vyšší politickou kulturou.   

Mnozí v roce 2018 očekávali, že případ definitivně ukončí politickou kariéru Roberta Fica. Dnes víme, že se tak nestalo. V čem spatřujete hlavní důvody?  

Ano, na to jsem narážel v předchozí odpovědi. Nestalo se tak zejména proto, že pro část společnosti a voličů nikdo nenabízí adekvátní náhradu. Velké části voličů vadí více než korupce hádky, které vyvolávají zdání nekompetentnosti, a ten současná vláda vyvolává. Navíc se Robert Fico rétoricky posunul víc k proruské a protizápadní geopolitice a ve společnosti je zkrátka po této politice jistá poptávka. 

Změnily se podle Vás na Slovensku obecná situace ohledně provázanosti politiky a organizovaného zločiny, která před pěti lety podle mnohých hlasů vytvořila podmínky pro likvidaci nepohodlného novináře?  

Do určité míry ano. Myslím si, že pro mnohé vlivné lidi z řad oligarchů, ale i těch na straně státu, například v oblasti justice, kteří by se rádi ovlivnit nechali, je současné dění dostatečně odstrašující. Samozřejmě to neznamená, že nebudou existovat pokusy ovlivňovat veřejné dění nebo míchat politiku s byznysem, to se nakonec v nějaké míře děje všude. A domnívám se – a snad ne naivně -, že ta míra bude i na Slovensku výrazně nižší, než byla na vrcholu vlivu lidí jako (Norbert) Bodor, (Jozef) Brhel, (Juraj) Široký, (Miroslav) Výboh a spol. (Všichni jsou označováni jako oligarchové, pozn. redaktora.)   

Vyšetřování vraždy provázela veřejná vystoupení zpochybňující jeho nezávislost. Měly podle vás výraznější praktické dopady? 

Nemyslím si, navíc rozhodnutí Nejvyššího soudu v odvolacím řízení značně podpořilo sílu důkazů, které prokurátoři a vyšetřovatelé shromáždili. 

Závěrem, myslíte si, že případ Kuciak může být po pěti letech stále tématem, který promluví do nadcházejících parlamentních voleb na Slovensku? 

Nemyslím si to, protože jednak samotný případ je třeba chápat spíše v celkovém kontextu korupčního a mafiánského řízení státu bývalou garniturou, ne jako samostatně stojící soudní proces,  ačkoliv je to přirozeně jeho nejsilnější symbol. A druhý, důležitější důvod je to, že mezitím se do popředí dostaly mnohé jiné problémy ve společnosti, například pandemie a její nezvládnutí, válka na Ukrajině, energetická krize a inflace, vysoké ceny potravin, a to vše potlačuje téma korupce do pozadí. Neříkám, že téma korupce či spravedlnosti všeobecně nebude pro některé lidi důležité, ale z celkového pohledu bude méně důležité než kdykoliv dříve.  

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Pavol Baboš Ján Kuciak Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy