ROZHOVOR | O EU se kvůli energetické krizi velmi obávám, přiznává Zdechovský. Kritizuje Síkelu

Evropskou unií během probíhajícího českého předsednictví otřásá energetická krize vyvolaná Ruskem, agresorem na Ukrajině a současně velkým dodavatelem plynu či ropy. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je dobře, že se hledá celounijní řešení problematiky, o EU a její důvěryhodnost se přesto obává. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz zároveň neváhá kritizovat ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN).

Pane europoslanče, jak se díváte na aktuální situaci s energiemi? Dění posledních dnů a týdnů naznačuje, že je čím dál vyhrocenější. Vnímáte to stejně? 

Nálada byla ještě na konci minulého týdnu velmi napjatá. Po ohlášení hledání celoevropského řešení a případného zastropování cen se situace mírně zlepšila. Ke klidu to má ale stále hodně daleko. Faktem je, že v tomto evropští státníci zaspali, u nás to měl bohužel ministr Síkela řešit mnohem dřív, a hlavně měl představit dostatečnou podporu domácnostem a firmám.

České předsednictví tlačí na celounijní zastropování cen energií. Je to podle vašeho názoru správné řešení? A pokud by nenalezly členské státy shodu, je třeba ceny zastropovat alespoň na národní úrovni?

Rozhodně považuji celounijní zastopování za nejefektivnější způsob, jak se vypořádat s vysokými cenami energií, které ohrožují občany napříč státy. Najít shodu bude složité, ale na naší straně je Rakousko či Německo a další státy se přidávají. Mít v zádech tyto mocné spojence je vždycky dobře. Bohužel se ale nemůžeme spoléhat na to, že to 9. září evropští lídři vyřeší. Musíme mít připraveny scénáře pomoci, když by se společné řešení nenašlo.

Angažoval jste se sám v této věci?

Ano, vyzval jsem minulý týden s dalšími 21 europoslanci Evropskou komisi, aby představila možné varianty řešení této šílené situace. Komise se nechala slyšet, že možné scénáře brzy podrobně představí. Věřím, že budou dostatečně efektivní.

Neobáváte se, že by důvěryhodnost Evropské unie utrpěla další velkou ránu, pokud by se nepovedlo najít dobré řešení rostoucích cen energií? 

Velmi se toho obávám. Nezvládnutí energetické krize může vyvolat obrovské nepokoje po celé Evropě, může dojít ke svržení některých vlád a vyvolání paniky. Evropská unie čelí těžké zkoušce, v sázce je opravdu hodně. Nejen, že odrážíme dezinformační útoky ze strany Ruska v souvislosti s válkou na Ukrajině, ale také musíme zvládnout i nadcházející zimu, která možná bude bez ruského plynu. Kreml zastavil kohoutky a zkouší, kam až může zajít. Je to jejich jediná zbraň proti nám. Nic víc nemá, v tuto chvíli je ale velmi účinná. Je to však otázka zhruba dvou let, kdy už levný ruský plyn nebudeme potřebovat.

Energetická krize v Evropě je z největší části dílem Ruska, které koncem února napadlo sousední Ukrajinu. Směrem k Rusku se řeší ještě jedna ožehavá otázka, tou je vydávání víz ruským občanům, respektive turistům. Jaké stanovisko zastáváte v této věci? Zakázal byste Rusům vstup na území EU?

Chápu dojednaný kompromis, ale já bych byl přísnější. Nejsem jediný, koho štvou fotky ruských občanů, kteří si užívají dovolené v krásných letoviscích, jak kdyby žádná válka nebyla. To jsou lidé, kteří patří k bohatší vrstvě v Rusku a kteří tiše souhlasí s Putinem. Obyčejní Rusové nemají peníze na to, aby opustili svou zemi, natož trávili dovolenou v luxusním resortu v Řecku.

V Česku se momentálně opakuje dobře známý scénář, a to konkrétně hlasování o nedůvěře vládě během unijního předsednictví. Co tomu říkáte? Všímají si toho europoslanci z ostatních zemí a komentují to nějak?

Nezaznamenal jsem od svých kolegů žádnou reakci k tomu, co se děje právě v Česku. Všichni se zabývají šílenými cenami energií. V této těžké době mi to přijde od opozice velmi ubohé. Babiš ještě před prázdninami tvrdil, že vyvolat hlasování o nedůvěře nemá rozhodně v plánu, nechce ohrozit reputaci českého předsednictví. A co se stalo, zase otočil, jak to má ve zvyku. Prostě jeho slovo nic neznamená. Ale co také čekat od bývalého agenta STB.

Z českého předsednictví zatím uběhly dva měsíce, tedy třetina celého trvání. Jak ho hodnotíte? Je podle Vás úspěšné?

Určitě se povedla řada věcí a české předsednictví je zatím hodnoceno velmi pozitivně. Především naši partneři oceňují vytrvalou pomoc Ukrajině, naši diplomaté a vyjednavači se také činí v dojednávání legislativních návrhů a velmi dobře hodnocené jsou i doprovodné a kulturní akce. Třeba ta poslední, kdy jsem s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolou zahajoval výstavu unikátních fotografií Václava Havla od jeho dvorního fotografa Jiřího Jírů. Havel je v Evropské unii pojem a na výstavu fotek se v den zahájení dorazilo podívat přes sto politiků, diplomatů, pracovníků v evropských institucích a tuzemských i zahraničních novinářů. Měl jsem z toho obrovskou radost.

Související

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu. Rozhovor

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.
Vladimír Baar Rozhovor

Profesor Vladimír Baar v rozhovoru pro EZ: Co stojí za invazí na Ukrajinu, hrozí Rusku rozpad a dočkáme se někdy klidu?

Expert na kulturní a politickou geografii profesor Vladimír Baar z Ostravské univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz detailně vysvětlil, co stojí za ruskou invazí na Ukrajinu a proč historický kontext nemusí nutně hrát až takovou roli. Zodpověděl také otázky týkající se nestability Ruska jako státu. „V 90. letech jsem byl na Dálném východě a tam se chovali úředníci v podstatě způsobem: ‚Moskva daleko, my si tady zavádíme naše pravidla.‘ To ale Putin zarazil,“ zavzpomínal v rozsáhlém rozhovoru profesor, který dříve v působil jako rektor Ostravské univerzity.

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) EU Energetika Jozef Síkela evropský parlament evropská komise Rusko cestování Poslanecká sněmovna Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Senioři, ilustrační foto

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku stále roste

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.

před 54 minutami

Nemocnice, ilustrační foto

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí. S odvoláním na státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii o tom dnes informovala agentura PA, podle níž jde o rekordní počet. Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů.

před 1 hodinou

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Ve vládě není podle Fialy vůle k zásahům do změny DPH

Ve vládě není podle premiéra Petra Fialy (ODS) velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty. Při návštěvě ministerstva zemědělství to uvedl k dotazu novinářů, zda vláda uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) k tomu řekl, že u snižování daně na potraviny je riziko, že se nepromítne do poklesu cen. Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH, pouze malá skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 1 hodinou

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 2 hodinami

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

Zdroj: ČTK

Další zprávy